Piątek, 23 grudnia, będzie ostatnim dniem funkcjonowania linii 24. Nie oznacza to, że rozświetlony lampkami tramwaj zjeżdża do zajezdni. Będzie on kursował do końca roku, przewożąc pasażerów na liniach komunikacyjnych.
Grypa, COVID-19, wirus RSV i inne zakażenia górnych dróg oddechowych - fala infekcji dotknęła również stolicę Wielkopolski. Do lekarzy ustawiają się kolejki, a wiele dzieci wymaga specjalistycznej pomocy. Pediatrzy z poznańskich placówek przyznają: sytuacja jest naprawdę trudna. Na co zwracać uwagę, jak uniknąć choroby i nie zarażać innych?
Podczas czwartkowej sesji radni przegłosowali budżet Poznania na 2023 rok. W tym roku jego stworzenie było ogromnym wyzwaniem - na kształt tego ważnego dokumentu wpłynęła galopująca inflacja, wojna w Ukrainie i wprowadzone przez rząd liczne zmiany w rozliczaniu podatków.
Od 1 stycznia zostanie uproszczony układ linii autobusowych obsługujących zachodnią część Poznania i gminę Rokietnica. Będzie więcej połączeń obsługujących rejon ulicy Sianowskiej i Kiekrza w Poznaniu. Pasażerowie z Kobylnik, Rogierówka i Pawłowic w gminie Rokietnica uzyskają bezpośrednie połączenia z Ogrodami. Uruchomione zostaną także nowe linie numer 835, 836 i 837
Symbolicznie otwarto Muzeum Lecha Poznań, które znajduje się wewnątrz stadionu przy Bułgarskiej. Zbiory będą dostępne dla zwiedzających na przełomie stycznia i lutego, kiedy ruszy runda wiosenna rozgrywek.
We wtorek, 27 grudnia przypada 104. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego, obchodzonego po raz drugi jako święto państwowe. Oprócz oficjalnych uroczystości na mieszkańców czeka również inscenizacja historycznego przyjazdu Ignacego Jana Paderewskiego, a także obozowisko powstańcze i gra miejska.
Okres świąteczny to szczególny czas obdarowywania innych i dzielenia się dobrem. Radość innym sprawić można nie tylko prezentem materialnym, ale także dając im szansę na zdrowie i życie.
Osoby z niepełnosprawnością mogą dostać dofinansowanie pobytu na turnusie rehabilitacyjnym, likwidacji barier technicznych, architektonicznych i w komunikowaniu się, zakupu przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych oraz sprzętu rehabilitacyjnego. Wnioski można składać od stycznia.
Koronawirus jest nadal groźny - tylko w grudniu zmarło 11 zakażonych nim osób z Poznania i powiatu poznańskiego. To więcej, niż w ciągu ostatnich tygodni. Specjaliści przypominają: szczepienia to najlepsza ochrona przed COVID-19.
Na ulicach polskich miast pojawia się coraz więcej automatów paczkowych. Ich liczba zwiększyła się jeszcze podczas pandemii. Urządzenia te oprócz swoich zalet posiadają też wady - mogą szpecić miejsca, w których są ustawione. Dlatego Miasto Poznań opracowało zestaw wytycznych dotyczących lokalizowania urządzeń przechowujących przesyłki lub automatów sprzedających.
Kierowcy i rowerzyści mogą poruszać się już po nowej nawierzchni jezdni na ul. Baranowskiej. Poprawił się komfort dojazdów do szkoły.
Przez najbliższe kilka dni na skrzyżowaniu ulic Pułaskiego, Przepadek i ks. Mieszka I wymieniane będą części wysięgników sygnalizacji świetlnych.
We wtorek, 20 grudnia, odbyło się wręczenie "Nagrody Miasta Poznania za szczególne osiągnięcia dla uczniów poznańskich szkół". W tym roku po raz pierwszy nagrodzono uczennice i uczniów w kategorii zawodowej.
Zarząd Dróg Miejskich ma 60 lat. Z tej okazji zorganizował zabawę, w której można zdobyć tablice z nazwami poznańskich ulic.
We wtorek, 20 grudnia rozpoczęły się prace polegające na układaniu nowej nawierzchni jezdni przy remontowanym torowisku tramwajowym w ul. Fredry. Wykonawca wykorzystuje sprzyjające warunki atmosferyczne.
Trójwymiarowa mapa stolicy Wielkopolski znalazła się na 4. miejscu spośród 40 modeli miast z całego świata. Ranking opublikowało pismo International Journal of Geographic Information Science.
Prace związane z wymianą torowiska tramwajowego na ul. Fredry są już coraz bardziej zaawansowane. W najbliższych dniach wykonawca zamierza ułożyć nawierzchnię na skrzyżowaniu ul. Fredry i Wieniawskiego, dlatego przejazd ten będzie tymczasowo zamknięty.
Na pierwszych odcinkach trasy kórnickiej trwają prace związane z budową nowego torowiska. Zastąpi ono zdemontowaną, wysłużoną trasę tramwajową.
Stolica Wielkopolski dołączyła do międzynarodowej akcji "Lights for Ukraine" - "Światła dla Ukrainy". W najbliższą środę Poznań na pięć minut wyłączy podświetlenie miejskich choinek, by w ten sposób zwrócić uwagę na codzienne przerwy w dostawie energii, z jakimi musi zmagać się zaatakowany przez Rosję kraj.
Zbliżające się Święta Bożego Narodzenia jak zawsze łączą się z planowaniem podarunków dla najbliższych. Dla wszystkich tych, którzy chcą zaskoczyć drugą osobę czymś innym niż skarpety czy książka, alternatywą mogą być bilety na wydarzenia kulturalne, bądź karty podarunkowe. Takie oferty proponują instytucje działające w Poznaniu.
Po raz dziewiętnasty przyznane zostały Certyfikaty Polskiej Organizacji Turystycznej - najważniejsze i najbardziej prestiżowe nagrody w branży. Wyróżnienia te otrzymało 15 krajowych przedsięwzięć turystycznych. Jednym z nich jest Centrum Szyfrów Enigma.
Transport publiczny w okresie Świąt Bożego Narodzenia, Nowego Roku oraz święta Trzech Króli będzie funkcjonować ze zmianami. Dobrą wiadomością na święta jest uruchomienie 24 grudnia komunikacji tramwajowej na wyremontowanym już odcinku Poznańskiego Szybkiego Tramwaju. Na gotowym już fragmencie trasy PST będzie kursował tramwaj numer 3, który ze Słowiańskiej pojedzie dolnym PST do Dworca Zachodniego, a następnie przez Głogowską i Roosevelta skieruje się na Winogrady i Naramowice do przystanku Błażeja.
Po raz szósty poznańscy przedstawiciele trzech religii stworzyli wspólny kalendarz, a druk sfinansowało Miasto. "Na naszym fyrtlu. Chrześcijanie, żydzi, muzułmanie razem" to niezwykła w skali kraju publikacja, której celem jest lepsze wzajemne poznanie się ludzi różnych wyznań oraz kultur. Kalendarz jest dostępny bezpłatnie od poniedziałku, 19 grudnia w kilku punktach na terenie miasta, a także online.
Zimna aura zagościła już na zewnątrz. To czas, w którym szczególnie należy zadbać nie tylko o siebie, ale także o zwierzęta, zarówno te domowe, jak i leśne.
Piesi i rowerzyści mogą już korzystać z przebudowanego przejścia przez ul. Hetmańską, na wysokości ul. Jarochowskiego. Zakończyła się regulacja sygnalizacji świetlnej, która była ostatnią częścią przygotowań do wprowadzenia stałej organizacji ruchu w tym rejonie.
"Senioralne pogaduszki" to specjalna linia telefoniczna, dzięki której starsi poznaniacy i poznanianki mogą porozmawiać z życzliwą osobą w podobnym wieku, pełną empatii i zrozumienia. W okresie świątecznym działać będą dodatkowe dyżury.
Przedświąteczny weekend to ostatnia szansa dla poznanianek i poznaniaków na odwiedzenie jarmarków na placu Kolegiackim oraz rynku Łazarskim. To także okazja, aby zobaczyć słynną ciężarówkę Coca-Coli, która stanie na placu Wolności. Z kolei entuzjaści egzotyki mogą wziąć udział w targach terrarystycznych, a na fanów kultury czeka wiele spektakli i koncertów.
Ograniczenia obowiązują również w piątek, 16.12.
-----------------------------------------------------------
W środę, 14 grudnia, odnotowano przekroczenie stężenia pyłów drobnych PM10. Oznacza to, że osoby posiadające w domach bardziej ekologiczne źródła ciepła nie mogą palić w kominkach opalanych drewnem, piecach kaflowych i kotłach węglowych, nie spełniających wymogów Ekoprojektu. Zakaz obowiązuje w czwartek, 15 grudnia.
Już po raz kolejny Betlejemskie Światło Pokoju będzie mogło zagościć w domach wszystkich poznanianek i poznaniaków. Harcerze z Chorągwi Wielkopolskiej ZHP przekażą je mieszkańcom w niedzielę, 18 grudnia.
Już w sobotę, 17 grudnia, można będzie odwiedzić społeczny jarmark świąteczny w Pracowni Ekonomii Społecznej - "ładne rzeczy". To okazja, by kupić ciekawy prezent, a równocześnie pomóc tym, którzy potrzebują wsparcia.