Cieplej w szkołach

Na zdjęciu budynek szkoły za drzewami. - grafika rozmowy
Poznań już od wielu lat modernizuje obiekty oświatowe, fot. Wydział Oświaty
Cieplej w szkołach

Nadchodząca zima prognozowana jest jako rekordowa pod względem opłat za ogrzewanie. Zmierzą się z tym problemem nie tylko gospodarstwa domowe, ale także instytucje takie jak szkoły czy przedszkola. Poznań od lat termomodernizuje placówki oświatowe. Dzięki temu rachunki za ogrzewanie są mniejsze, a dzieci uczą się w lepszych warunkach.

Większość poznańskich szkół i przedszkoli ogrzewana jest z miejskiej sieci cieplnej, część z nich natomiast przez znajdujące się w nich kotłownie wykorzystujące gaz. Rachunki za ogrzewanie płacą bezpośrednio placówki oświatowe. Natomiast Miasto zabezpiecza pieniądze na ten cel bezpośrednio w ich budżetach bądź w swojej rezerwie (która jest uruchamiana, jeśli zajdzie taka potrzeba w ciągu roku - m.in. w związku z rosnącymi opłatami).

Poznań już od wielu lat modernizuje obiekty oświatowe tak, aby były one nowocześniejsze i tym samym bardziej oszczędne. Do działań należy m.in. termomodernizacja budynków, pozwalająca na mniejsze ogrzewanie, a tym samym zmniejszenie wydatków. 

Ocieplenie budynku - mniejsze koszty ogrzewania

W 2022 r. kontynuowany jest program termomodernizacji. Dzięki niemu zmniejszą się koszty wydawane na ogrzewanie, ale nie tylko. W zakres prac wejdzie m.in ocieplenie ścian i dachów budynków, wykonanie nowych elewacji, wymiana stolarki okiennej i drzwiowej, modernizacja źródeł ciepła i instalacji grzewczych. Na termomodernizacje obiektów, modernizację boisk oraz placów gier i zabaw przeznaczono prawie 17 mln zł. Działania te obejmują: 

  • modernizację kotłowni w: Przedszkolu nr 82 i 171, Szkole Podstawowej nr 42, 74, 79;  Szkole Podstawowej Specjalnej nr 106; Zespole Szkół Ekonomicznych oraz XXXVIII Liceum Ogólnokształcącym;
  • modernizację instalacji centralnego ogrzewania w Szkole Podstawowej nr 36;
  • termomodernizację Przedszkola nr 158 i 160;
  • częściową termomodernizację Przedszkola nr 53;
  • modernizację elewacji w Przedszkolu nr 75.

Większość prac zostanie wykonana przed pierwszym dzwonkiem, natomiast niektóre będą kończone jeszcze w roku szkolnym. Ich realizacja jednak nie wpłynie w żaden sposób na przebieg lekcji. 

- Będą to zadania związane między innymi z termorenowacją czy też remontami boisk szkolnych - zaznacza Piotr Kurosiński, kierownik Oddziału Infrastruktury Oświatowej Wydziału Oświaty UMP. - Należy nadmienić, że w wielu przypadkach trzeba powtarzać postępowania przetargowe z uwagi na fakt, że cena najkorzystniejszej oferty przekracza środki, jakie szkoła lub placówka zaplanowała na modernizację lub remont. Sytuacja ta wpływa na wydłużenie cykli budowlanych.

Do roku 2021 termomodernizację szkół i przedszkoli zrealizowano w 101 placówkach na terenie Poznania. Stanowi to 61% obiektów. Do ocieplenia pozostało ich 90. Nie wszystkie kompleksy można zrewitalizować. Dotyczy to m.in. budynków zabytkowych czy będących w strefie ochrony konserwatorskiej.

Nauka zdalna?

Obecnie w Poznaniu nie ma planów przejścia na naukę zdalną spowodowaną kosztami ogrzewania.

- Po pierwsze nie ma takiego trybu w przepisach prawa, do tej pory dotyczyło to tylko sytuacji związanej z ograniczeniami pandemii COVID-19, w żadnym innym przypadku nie ma takiej możliwości - zaznacza Przemysław Foligowski, dyrektor Wydziału Oświaty UMP. - Gdy szkoła nie będzie w stanie zapewnić minimalnej temperatury (18°), dyrektor może jedynie zawiesić zajęcia. Oczywiście MEiN może w tym zakresie przestawić nowe rozwiązania w przyszłości. Po drugie, w chwili obecnej mamy zabezpieczone środki na bieżące opłaty. Oczywiście odnosimy się do znanej nam ich wysokości- trudno odnieść się do przyszłości, bo nie wiemy, czy i o ile wzrosną. 

Jeden stopień mniej 

W ramach współpracy Miasta Poznania ze spółką Veolia, w ubiegłym roku rozpoczęto program zarządzania ciepłem w budynkach oświatowych. Obecnie objętych jest nim 26 obiektów, docelowo będą to wszystkie placówki, do których Veolia dostarcza ciepło. Projekt ten pozwala na zdalną regulację temperatury np. w nocy lub w weekendy, co przynosi znaczne oszczędności zużywanej energii.

Veolia Energia Poznań S.A. planuje także rozpoczęcie kampanii edukacyjnej, której celem jest promocja ograniczania temperatury w budynkach. Prezydent Jacek Jaśkowiak objął akcję swoim patronatem i aktywnie włączy urząd miasta do tego przedsięwzięcia. 

Kampania promować będzie obniżenie temperatury w pomieszczeniach o 1°. Według badań, w sezonie grzewczym pozwala to na zredukowanie rachunków za energię o 5-8%, nie obniżając tym samym komfortu cieplnego.  

PD