Światowy Dzień Wiedzy o Dostępności ma przede wszystkim pokazać projektantom stron www i aplikacji mobilnych, że osoby z niepełnosprawnościami to klienci, na których potrzeby warto się otworzyć. Zwraca uwagę na problemy tej grupy społecznej, z których często nie zdają sobie sprawy osoby w pełni sprawne.
- To data szczególnie ważna dla osób z niepełnosprawnościami, które muszą codziennie pokonywać wiele barier - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Staramy się, by Poznań był miastem dostępnym dla wszystkich w każdym obszarze życia, także w internecie. Jak bardzo jest to istotne, pokazała nam pandemia, przez którą wiele naszych aktywności przeniosło się właśnie do sieci. Dlatego nieustannie ulepszamy i rozwijamy miejskie serwisy i strony www, by mogli z nich korzystać wszyscy mieszkańcy i mieszkanki Poznania. By były przyjazne, intuicyjne i wygodne w użyciu dla osób z niepełnosprawnościami, ale także seniorów, cudzoziemców czy osób słabiej wykształconych.
https://www.youtube.com/watch?v=SygzdbM0lt0
Na miejskich stronach internetowych (www.poznan.pl) i w Biuletynie Informacji Publicznej już teraz można znaleźć wiele wersji kontrastowych, powiększać czcionki czy słuchać tekstów alternatywnych, które opowiadają co jest na zdjęciach. W dziale oznaczonym ikoną migających dłoni są filmy w Polskim Języku Migowym.
W części spraw, które muszą załatwić poznaniacy, jest łatwe przejście do tekstów łatwych do czytania i rozumienia. Osoby wybierające się do budynków Urzędu Miasta Poznania mogą na stronie www sprawdzić, czy są one dostępne architektonicznie - czy do nich łatwo dotrą, wjadą np. na wózku i załatwią swoją sprawę.
Poznańscy urzędnicy uczestniczą też w projekcie "Prosty język w UMP", który uczy, jak można prościej napisać pisma urzędowe i teksty na strony miejskie. Jest to jedno z najważniejszych kryteriów dostępności.
AW