Zmiany na ul. Swoboda konsultowane

Schemat - grafika rozmowy
Poglądowy przekrój ul. Swobody po wprowadzeniu rekomendowego wariantu
Zmiany na ul. Swoboda konsultowane

Do 21 maja trwają jeszcze konsultacje społeczne dotyczące zmiany organizacji ruchu na ul. Swoboda. Prowadzi je biuro Miejskiego Inżyniera Ruchu. Proponowane zmiany mają poprawić bezpieczeństwo, komfort pieszych oraz zwiększyć liczbę dostępnych miejsc parkingowych. 

Przedmiotem konsultacji są zmiany w organizacji ruchu na ul. Swoboda na odcinku od ul. Marcelińskiej do ul. Bukowskiej. Projektowane zmiany wynikają z konieczności dostosowania organizacji ruchu w rejonie ulicy do obowiązujących przepisów i potrzeb różnych grup użytkowników. Decyzja o przeprowadzeniu konsultacji w tej sprawie wynikła z dużego zainteresowania społecznego tematem, rozbieżnych oczekiwań różnych grup mieszkańców oraz z chęci zebrania możliwie licznych i miarodajnych opinii co do oczekiwań i proponowanych rozwiązań.

Konsultacjom podlegają dwa warianty organizacji ruchu na ul. Swoboda:

- ruch jednokierunkowy od ul. Marcelińskiej do ul. Świt, umożliwiający zwiększenie liczby miejsc postojowych ze 150 do 156 przy jednoczesnej poprawie komfortu i bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu (wariant preferowany przez Miasto);

- ruch dwukierunkowy, który nie jest preferowany z uwagi na ograniczenie liczby miejsc postojowych ze 150 do 60, wynikające m.in. z obowiązku zapewnienia pieszym wymaganej przepisami minimalnej szerokości chodników.

Informacje na temat konsultacji społecznych oraz propozycje wariantów organizacji ruchu dostępne są na stronie Konsultacji UMP.

11 maja 2021 roku odbyło się spotkanie konsultacyjne online z mieszkańcami na platformie zoom, podczas którego obie propozycje wariantów zostały szczegółowo omówione przez Miejskiego Inżyniera Ruchu. W spotkaniu wzięli udział eksperci Miejskiego Inżyniera Ruchu, Zarządu Dróg Miejskich, Zarządu Transportu Miejskiego i Wydziału Gospodarki Nieruchomościami.Miejski Inżynier Ruchu odpowiedział również na pytania zadawane przez mieszkańców, zarówno te zadane na żywo jak również na pytania wpisane na czacie. Przyjęto również opinie i propozycje mieszkańców, które padły podczas spotkania.

Zapis spotkania można obejrzeć na kanale YouTube Miasta Poznania.  W załączniku dołączona jest prezentacja omawianą przez Miejskiego Inżyniera Ruchu podczas spotkania.

Nie są konsultowane kwestie bezpieczeństwa i normatywy wynikające z przepisów (w tym ustawy - Prawo o ruchu drogowym), zabraniające parkowania m.in. w rejonie skrzyżowań, przejść dla pieszych, dojazdów do posesji i na terenach zieleni.

Do 21 maja każdy zainteresowany może jeszcze zgłosić swoje uwagi, opinie i propozycje wysyłając je w formie:

- wiadomości przesyłanych pocztą elektroniczną na dedykowany adres elektroniczny: konsultacjemir@um.poznan.pl,

- pism dostarczonych na adres: Biuro Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta - Miejski Inżynier Ruchu, Urząd Miasta Poznania, pl. Kolegiacki 17,

- pism przesłanych pocztą tradycyjną na adres: Biuro Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta - Miejski Inżynier Ruchu, pl. Kolegiacki 17, 61-841 Poznań.

Serdecznie zapraszamy jeszcze do udziału w konsultacjach społecznych. Państwa głos jest dla ważny.

RB

Załączniki