- Już po raz dziewiąty świętujemy Dni Rodziny w Poznaniu. Jak co roku przygotowaliśmy szeroką ofertę, aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Na sporo atrakcji mogą liczyć zarówno dzieci i młodzież, jak i rodzice czy dziadkowie. Mam nadzieję, że tegoroczne Poznańskie Dni Rodziny będą okazją do wspólnego, aktywnego i bezpiecznego spędzania czasu - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.
Na mieszkańców czekają ponad dwa tygodnie wypełnione wydarzeniami edukacyjnymi, kulturalnymi, sportowymi i rekreacyjnymi organizowanymi wspólnie przez Miasto, poznańskie organizacje pozarządowe i firmy.
- Jako władzom miasta zależy nam na wspieraniu i promowaniu życia rodzinnego. W tej chwili w programie mamy zaplanowanych ponad 120 wydarzeń. Na tym jednak nie koniec, cały czas pracujemy nad kolejnymi atrakcjami - dodaje Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. - Rozpoczniemy 15 maja o godz. 17:30 transmisją online z uroczystej inauguracji, podczas której przedstawione zostaną wybrane wydarzenia z programu tegorocznej edycji. Będzie to także okazja do zobaczenia, jak wyglądały Poznańskie Dni Rodziny w ubiegłych latach. Na zakończenie części oficjalnej zapraszamy całe rodziny na spektakl "Misja Poznań - gdzie są koziołki?" w wykonaniu aktorów Teatru Animacji - zaznacza.
Inauguracja PDR będzie transmitowana na kanale YouTube Miasta Poznania.
Moc atrakcji dla każdego!
Jak mieszkali Piastowie i ich poddani? Jak sobie radzili bez elektryczności i kaloryferów? Jak działają współczesne wynalazki, które pozwalają nam wygodnie mieszkać? Brama Poznania zaprasza w sobotę, 15 maja o godz. 11:00 do eksperymentów z przewodnikami i izolatorami ciepła oraz elektrycznością. "Eksperymentownia Online" to warsztaty dla rodzin z dziećmi (w wieku 7-12 lat) łączące nauki ścisłe - matematykę, inżynierię i sztukę z dziedzictwem Ostrowa Tumskiego. W ich trakcie uczestnicy wcielą się w rolę naukowców, inżynierów, twórców i artystów. Na zajęcia obowiązują zapisy. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie Bramy Poznania. Udział bezpłatny.
Muzeum Archeologiczne zaprasza na Weekend Egipski. Każdy, kto chce dowiedzieć się, dlaczego starożytni Egipcjanie mumifikowali ludzi i zwierzęta powinien w sobotę, 15 maja wziąć udział w warsztatach online dla dzieci (w wieku 5-9 lat) pt. "Mumifikacja". Wydarzenie odbędzie się o godz. 10:00 (1 grupa) i 11:30 (2 grupa). Obowiązują zapisy pod adresem: https://forms.gle/2JZpiu94fcXhQffKA. O godz. 18:00 będzie można obejrzeć wykład polskiego archeologa, specjalisty w dziedzinie ikonografii religijnej i mitologicznej okresu XXI-XXII dynastii, prof. A. Niwińskiego. Link do wykładu będzie dostępny na stronie wydarzenia na FB oraz na stronie muzeum. Szczegółowe informacje dotyczące atrakcji organizowanych przez muzeum w ramach Poznańskich Dni Rodziny można znaleźć pod adresem https://www.muzarp.poznan.pl/. Udział bezpłatny.
W sobotę, 15 maja Fundacja Flow Art zaprezentuje spektakle i warsztaty pod hasłem Eko Rodzinka. O godz. 9:00 rozpoczną się spotkanie pt. "Makramowa doniczka". Będą to zajęcia o charakterze edukacyjno-informacyjnym. Podczas warsztatu uczestnicy stworzą użyteczne i artystyczne przedmioty z rzeczy, które są stare i niepotrzebne, jednocześnie chroniąc przy tym środowisko. O godz. 10:00 premierę będzie miał spektakl "Co w szafie piszczy". Aktorzy Teatru Fuzja przedstawią opowieść o tym, jak zwykła szafa staje się znakomitą strefą zabaw, bez kupowania nowych zabawek. O godz. 11:00 będzie można wziąć udział w warsztatach Mleko=Doniczka. Uczestnicy stworzą niepowtarzalne dekoracje. Tym razem będzie to zaczarowanie pudełka po mleku. W samo południe Teatr Fuzja zaprezentują spektakl muzyczny "Pograjki". To istna bomba dźwięków i melodii, a wszystko przepełnione humorem i pozytywną energią. Na scenie spotykają się bohaterowie z różnych spektakli Teatru Fuzja: szalona Ciocia Jadzia, kultowy Reksio, Misiek Porządnisiek, zakręcony Gołąb, rapujący Renifer i Kura oraz wielu innych. Wszystkie wydarzenia będą dostępne online w godz. 12-20 na Facebooku Fundacji Flow Art i Centrum Inicjatyw Rodzinnych. Udział bezpłatny.
Oddział Wielkopolski Stowarzyszenia Zastępczego Rodzicielstwa zaprasza opiekunów z dziećmi w wieku 3-16 lat na warsztaty florystyczne z dyplomowanym florystą. Uczestnicy wykonają flowerboxy oraz otrzymają doniczki z kwiatem do hodowania w domu. Zajęcia odbędą się stacjonarnie (ul. Różana 12) w sobotę, 15 maja o godz. 14:30. Szczegółowe informacje znajdują się na fanpage'u stowarzyszenia na Facebooku. Wstęp bezpłatny.
Sobota i niedziela, 15-16 maja w Palmiarni Poznańskiej upłynie pod znakiem Weekendu dla Ziemi. To dwa dni z działaniami, które dedykowane są zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Ich celem jest przybliżanie zagadnień proekologicznych, w trosce o środowisko naturalne naszej planety. Na małych i dużych czekają warsztaty, konkursy, wystawy, gra terenowa - a wszystko po to, by zdobyć ciekawą i praktyczną wiedzę, a przy okazji aktywnie spędzić czas. Wydarzenia odbędą się zarówno online, jak i stacjonarnie. Szczegóły na Facebooku. Wstęp w cenie biletu do Palmiarni: 8-12 zł. W wydarzeniach online udział bezpłatny.
Na kolejne wydarzenie zaprasza Dom Kultury "Stokrotka". "W Pracowni Ambrożego Kleksa" to przedstawienie teatralne dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym oraz ich rodziców. Aktorzy z "Teatru Pana O" zabiorą wszystkich do roztańczonej, rozśpiewanej i pełnej magii pracowni Profesora. Oprócz niepowtarzalnych wrażeń wizualnych widzowie będą mogli się przypomnieć sobie jednej z najbardziej lubianych polskich lektur szkolnych. Spektakl będzie dostępny przez cały weekend (15-16 maja) na stronie www.dkstokrotka.pl oraz na FB Domu Kultury "Stokrotka".Udział bezpłatny.
Dużo będzie działo się także na Ostrowie Tumskim. Rezerwat Archeologiczny Genius Loci
zaprasza na weekend (15-16 maja) pod hasłem: Majówka u Piastów. W programie wydarzenia stacjonarne oraz online. Ciekawie zapowiada się dedykowany całym rodzinom spacer edukacyjny w formie gry terenowej. Będzie miał on miejsce na Ostrowie Tumskim. Wystarczy pobrać i wydrukować ze strony rezerwatu planszę do gry z instrukcją (lub przyjść pod siedzibę przy ul. Posadzego 3, gdzie kartą będzie do odbioru) i udać się na wyspę katedralną. Dla pierwszych trzech rodzin, które ukończą grę, przewidziano nagrody książkowe, jednak jak zapowiadają organizatorzy, wszyscy uczestnicy zabawy mogą liczyć na niespodzianki. W sobotę wydarzenie odbędzie się w godz. 10:00-17:00, w niedzielę zaś w godz.: 10:00-14:00. Ponadto Rezerwat Archeologiczny Genius Loci zaprasza na zwiedzanie online. Na fanpage'u instytucji na Facebooku pojawią się wycieczki po kościele Najświętszej Marii Panny - uczestnicy wirtualnie wejdą do zakamarków, których nie odwiedza się na co dzień. Organizatorzy przedstawią również nową trasę zwiedzania Ostrowa Tumskiego wraz z ekspozycją wokół kościoła. Wydarzenie odbędzie się w sobotę w godz. 10:00-12:00, w niedzielę zaś w godz. 10:00-15:00. To tylko część weekendowej oferty przygotowane przez Rezerwat Archeologiczny Genius Loci specjalnie na Poznańskie Dni Rodziny. Więcej informacji można znaleźć na stronie https://rezerwat.muzarp.poznan.pl/. Udział bezpłatny.
Oddział Wielkopolski Stowarzyszenia Zastępczego Rodzicielstwa zachęca do aktywnego rozpoczęcia niedzieli. 16 maja o godz. 6.45 wystartuje wycieczka pt. "Poranek na rowerze nad Wartą". Uczestnicy spotkają się na Wartostradzie od ul. Hetmańskiej. Szczegółowe informacje znajdą się na stronie stowarzyszenia na Facebook oraz www.rodzicezastepszy.pl. Udział bezpłatny.
Drugi dzień Weekendu Egipskiego zapowiada się również interesująco. W niedzielę, 16 maja cykl wydarzeń organizowanych przez Muzeum Archeologiczne rozpoczną warsztaty online dla dzieci pt. "Hieroglify". Ponadto muzealnicy zapraszają na wirtualne zwiedzanie wystawy Śmierć i życie w starożytnym Egipcie oraz Archeologia Sudanu. Tego dnia będzie można posłuchać też wykładów, w tym m.in. prelekcji dr F. Taterki, egiptologa, specjalizującego się w okresie Nowego Państwa. Szczegóły dostępne na https://www.muzarp.poznan.pl/. Udział bezpłatny.
SI, czyli tak dla rodziny - to hasło przyświecające dwóm wydarzeniom przygotowanym przez Stowarzyszenie Edukacyjno-Rozwojowe SI na niedzielę, 16 maja. O godz. 13:00 rozpoczną się zajęcia poprawiające koncentrację, pamięć i logiczne myślenie. Z kolei o godz. 17:00 wystartują warsztaty ogólnorozwojowe z instruktorem. Na zajęciach proponowane będą ćwiczenia zarówno dla dzieci, jak i dorosłych z dostosowaniem trudności do wieku uczestników. Szczegóły SI_Stowarzyszenie/Facebook.
W niedzielę, 16 maja o godz. 18:00 Teatr Polski w Poznaniu zaprezentuje spektakl "27 grudnia". To uniwersalna baśń dla młodzieży związana z Powstaniem Wielkopolskim, która była prezentowana w setną rocznicę obchodów zwycięskiego zrywu. Opierając się na dokumentach i archiwach dotyczących grudniowego buntu, uczestnicy zastanowią się: czym jest wspólnota, jak wpływa na nią strach, jak ważne jest poczucie bezpieczeństwa, ale też czym są wzajemna uczciwość i odpowiedzialność. Spektakl będzie tłumaczony na język migowy oraz z audiodeskrypcją. Obowiązują zapisy. Szczegóły: https://teatr-polski.pl/27-grudnia-na-vod-teatru-polskiego/. Bilety: 20 zł.
Weekend w niedzielę, 16 maja zamknie "Wieczorynka w ZOO, czyli życie ZOO po wyjściu ostatniego gościa". Wydarzenie odbędzie się w godz. 19:00-20:00 na platformie ZOOM. Obowiązują zapisy. Zgłoszenia przyjmowane są drogą mailową: ddnowezoo@zoo.poznan.pl. Udział bezpłatny.
To tylko niektóre atrakcje z bogatego programu dziewiątej edycji Poznańskich Dni Rodziny. Szczegółowe kalendarium jest już dostępne na stronie poznan.pl. Harmonogram będzie na bieżąco uzupełniany o nowe atrakcje i wydarzenia. Poznańskie Dni Rodziny zakończą się 1 czerwca.
PDR można także śledzić na Facebooku.
JZ