Przygotowując ten strategiczny dokument miejscy urzędnicy zwrócili się po opinie do nauczycieli, dyrektorów szkół, rodziców oraz szerokiego grona ekspertów. Jednak najważniejszy głos w tej dyskusji należy do uczniów i uczennic. To właśnie do nich w lutym trafiła ankieta, przygotowana przez specjalistów z Wydziału Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Obecnie rozpoczyna się drugi etap badań za pomocą ankiety online wśród społeczności uczniowskiej. Przedsięwzięcie ma charakter naukowy - koncepcja i narzędzia badawcze były tworzone w oparciu o sprawdzone teorie naukowe, podobnie będzie wyglądać analiza wyników.
Badanie skierowano do młodzieży z ostatnich klas szkół podstawowych oraz uczniów i uczennic liceów, techników i szkół branżowych. Jest ono w pełni anonimowe, a udział w nim dobrowolny. Informacja dotycząca ankiet wraz z prośbą o jej rozpowszechnienie wśród społeczności uczniowskiej została przesłana do wszystkich szkół podstawowych i ponadpodstawowych, dla których organem prowadzącym jest Miasto Poznań. Dyrektor placówki, po zapoznaniu się z wiadomością, decyduje o włączeniu się w projekt. W przypadku ucznia niepełnoletniego konieczne jest uzyskanie zgody rodzica lub opiekuna prawnego na udział dziecka w badaniu (za pośrednictwem e-dziennika). Rodzice otrzymują również do wglądu formularz ankiety. Badanie prowadzone jest w poszanowaniu prawa dziecka do wyrażania własnych poglądów oraz swobodnej wypowiedzi. Szanowane jest także prawo rodziców do wychowania dzieci w zgodzie z własnymi przekonaniami i sumieniem.
Wypełnienie formularza zajmuje około 30 minut. Uczeń może przeanalizować ją w wolnej chwili, po lekcjach. Ankieta swoim zakresem obejmuje doświadczenia ze wszystkich lat spędzonych w szkole. To nie jest test - nie ma dobrych ani złych odpowiedzi. Pytania zostały dostosowane do możliwości i stopnia rozwoju dzieci i młodzieży - dotyczyły istotnych dla nich spraw. Warto podkreślić, że na etapie tworzenia ankiety udział wzięła Młodzieżowa Rada Miasta, której głównym zadaniem jest reprezentowanie interesów poznańskiej społeczności uczniowskiej, wsłuchiwanie się w ich głos, wspieranie młodzieżowych inicjatyw i projektów, promowanie idei samorządowej oraz inicjowanie projektów mających na celu wzbogacenie życia młodych poznaniaków i poznanianek.
Link do ankiety został przesłany do wszystkich poznańskich placówek oświatowych, dla których organem prowadzącym jest Miasto Poznań z prośbą o udostępnienie uczniom i rodzicom (w przypadku osoby niepełnoletniej wymagana jest wcześniejsza zgoda rodzica/opiekuna). O szczegóły zainteresowani uczniowie mogą zapytać wychowawczynię lub wychowawcę.
AJ