Narodowy Spis Powszechny potrwa do września

Galeria zdjęć przedstawia grafiki promujące udział w Narodowym Spisie Powszechnym. - grafika rozmowy
Narodowy Spis Powszechny potrwa do września, fot. spis.gov.pl.
Narodowy Spis Powszechny potrwa do września

W życie weszła nowelizacja ustawy o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań 2021, która ma na celu przede wszystkim wydłużenie czasu realizacji spisu o 3 miesiące. Według obowiązujących przepisów będzie on trwał od 1 kwietnia do 30 września, a nie, jak pierwotnie planowano, do 30 czerwca. Zmiana ta ma zapewnić możliwość efektywnego przeprowadzenia badania w warunkach pandemii koronawirusa.

Udział w spisie jest obowiązkowy dla wszystkich mieszkańców Polski. Są nim objęci zarówno Polacy, jak i cudzoziemcy, a także stali mieszkańcy Polski przebywający w czasie jego trwania za granicą. Spisowi podlegają także osoby poniżej 18. roku życia, za które ankietę wypełniają rodzice lub opiekunowie. 

Obowiązkową formą udziału w badaniu jest samospis internetowy. Na stronie spis.gov.pl dostępna jest aplikacja zawierająca formularz spisowy, która przeprowadzi respondenta przez całą procedurę. Osobom, które np. ze względu na zaawansowany wiek, stan zdrowia czy niepełnosprawność nie mogą wypełnić go we własnym zakresie, w realizacji obowiązku spisowego przez internet może pomóc członek rodziny. 

Ponadto badani, którzy nie mogą samodzielnie spisać się za pomocą aplikacji, mają możliwość zrobienia tego za pośrednictwem infolinii spisowej: 22 279 99 99. Wywiady bezpośrednie prowadzone przez rachmistrzów terenowych na razie nie będą się odbywały.

Przed rozpoczęciem spisu warto się do niego przygotować i zapoznać z wykazem pytań. Wprawdzie odpowiedź na zdecydowaną większość z nich nie powinna nastręczać żadnych trudności, ale być może w niektórych przypadkach pojawią się wątpliwości, odnoszące się do np. danych dotyczących mieszkania czy informacji o osobach z rodziny przebywających za granicą. Pytania można znaleźć na stronie spis.gov.pl.

Narodowy Spis Powszechny jest organizowany przez Główny Urząd Statystyczny, a za jego realizację odpowiadają również samorządy. Badanie służy zebraniu informacji o liczbie ludności, strukturze demograficzno-społecznej i zawodowej, a także o stanie mieszkań i budynków. Pozyskane w ten sposób dane są później wykorzystywane do opracowań, zestawień i analiz statystycznych, które pomagają podejmować decyzje gospodarcze i społeczne na kolejne lata.  

Dane osobowe, przetwarzane w ramach prac spisowych, są poufne i podlegają szczególnej ochronie na zasadach określonych w ustawie o statystyce publicznej oraz w ustawie o ochronie danych osobowych. 

Szczegóły na stronie spis.gov.pl oraz www.poznan.pl/nsp2021/.

JZ