- Pandemia koronawirusa dotknęła każdego: zawodowo, czasami rodzinnie czy społecznie. Jako organizatorzy biegu, mającego przypominać wydarzenia Czerwca '56 r. i jednocześnie wspierać kombatantów, postanowiliśmy nie zawieszać imprezy. Widać, że po okresie izolacji jest duży głód biegania wśród nas. Chcemy to wykorzystać i przeprowadzić jeszcze raz bieg w formule wirtualnej. Jesteśmy również pewni, że za rok spotkamy się wszyscy wraz z kombatantami na mecie zawodów na terenie HCP - podkreśla Aleksander Rosa, dyrektor biegu.
Jak tegoroczna rywalizacja będzie wyglądała w praktyce?
IV edycja wydarzenia odbędzie się wirtualnie dla wszystkich kategorii: zawodników biegnących indywidualnie, na rolkach, z kijkami (nordic walking), w sztafecie (5 osób) oraz pod nadzorem rodziców (dla dzieci).
Po zarejestrowaniu się w systemie i otrzymaniu numeru startowego (który będzie można wydrukować i z nim biec), uczestnik będzie miał do pokonania 10 km lub odpowiednio mniej, w zależności od kategorii. Może to zrobić w dowolnym miejscu i przedziale czasowym od 14 czerwca do 11 lipca. Dystans będzie można przebiec za jednym razem lub na raty, rozkładając go na dowolne 3 dni. Zawodnik swój bieg może rejestrować dowolnym urządzeniem, które pozwala mierzyć czas i pokonaną trasę.
Po ukończeniu biegu uczestnik przesyła swój wynik w systemie, w którym się rejestrował. Zgłoszenie wymaga wpisania uzyskanego czasu oraz dołączenia zdjęcia lub zrzutu ekranu pokazującego pokonaną trasę wraz z widocznym dystansem i czasem. Po zakończeniu całej rywalizacji biegacze otrzymają kurierem medal, koszulkę oraz gadżety od sponsorów.
Bieg z okazji 65. rocznicy Poznańskiego Czerwca 1956 roku będzie wirtualną imprezą upamiętniającą wydarzenia z tamtego okresu. Jego celem jest szerzenie wiedzy o strajku i jego konsekwencjach dla pokoleń Polaków.
Opłaty startowe wynoszą od 29 do 59 zł. Szczegóły i link do rejestracji są dostępne pod adresem www.biegczerwca56.pl. Zgłoszenia przyjmowane są do 10 lipca.
Bieg organizowany jest przy współpracy z Muzeum Poznańskiego Czerwca 1956 r. oraz Instytutem Pamięci Narodowej.
JZ