Mieszkanki i mieszkańcy Poznania nie boją się szczepionek. Choć jeszcze tydzień temu w szpitalu im. F. Raszei zdarzały się przypadki rezygnacji z przyjęcia preparatu - personel placówki ocenia, że było to maksymalnie do 10 procent zapisanych osób - obecnie takie sytuacje prawie się nie zdarzają. Pacjenci przychodzą się zaszczepić zgodnie z wyznaczonymi im terminami.
Podobnie wygląda sytuacja w Poznańskim Ośrodku Specjalistycznych Usług Medycznych (POSUM). Do tej pory zaszczepiono tam już 210 seniorów i blisko tysiąc nauczycieli. Choć pacjenci już przy zapisie są informowani, jaka szczepionka zostanie im podana, rezygnacji praktycznie nie ma. Wręcz przeciwnie - chętnych jest tak dużo, że już teraz na kwietniowe szczepienie przeciw wirusowi SARS-CoV-2 zapisane jest w POSUM ponad 1700 osób.
- Szczepionka to obecnie najlepszy sposób na ochronę przed zakażeniem koronawirusem - mówi Krzysztof Albiński, dyrektor POSUM. - Wszystkie dostępne na rynku preparaty zostały gruntownie przebadane przed dopuszczeniem do użytku i są bezpiecznie. Cieszę się, że poznanianki i poznaniacy chcą skorzystać z ochrony, jaką dają szczepionki.
Również w Szpitalu Tymczasowym na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich szczepienia idą pełną parą. Odnotowano tylko sporadyczne przypadki rezygnacji osób, które nie chciały przyjąć preparatu. Z kolei seniorzy z roczników 1952-1956 - którzy mogą się rejestrować dopiero od kilku dni - cały czas zgłaszają się na szczepienia, zapełniając praktycznie każde wolne miejsce w systemie.
18 marca Europejska Agencja Leków (EMA) wydała komunikat dotyczący szczepionki firmy AstraZeneca. Potwierdziła, że jest ona bezpieczna i skuteczna, a stosunek korzyści do ryzyka jest pozytywny i nie należy wiązać przypadków zakrzepowo-zatorowych ze szczepieniem preparatem tej firmy. EMA wskazała również, że występują one rzadko, nie udowodniono też ich związku przyczynowego ze szczepionką.
Więcej szczegółów na temat opinii EMA na stronie Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych: urpl.gov.pl oraz na stronie Europejskiej Agencji Leków (w języku angielskim): ema.europa.eu
AW