Obecnie ZKZL co do zasady nie sprzedaje mieszkań komunalnych. Jednak uchwała, którą podjęli we wtorek radni, wprowadza nowe warunki udzielania bonifikat i daje taką możliwość. Dzięki temu część lokatorów będzie mogła wykupić lokale, które obecnie wynajmują, po cenie znacznie niższej od rynkowej.
Na zmianach skorzysta również Miasto. Pieniądze uzyskane ze sprzedaży mieszkań będą mogły być wykorzystane jako wkład własny konieczny do sfinansowania budowy kolejnych lokali komunalnych. Szacuje się, że środki z jednego sprzedanego w ten sposób mieszkania pozwolą łatwiej dostać dofinansowanie na aż trzy kolejne. To oznacza, że dzięki przyjętej we wtorek uchwale w Poznaniu będą mogły w przyszłości powstać nowe miejskie lokale na wynajem.
- Warto pamiętać, że najemcy lokali komunalnych znajdują się w dość komfortowej sytuacji w porównaniu do tych, którzy wynajmują mieszkania od osób prywatnych - podkreśla Bartosz Guss, zastępca prezydenta Poznania. - Stawka czynszu, jaką obecnie płacą, nie stanowi nawet 20 procent stawki rynkowej. To naprawdę dobra oferta. Chcemy, by w przyszłości mogło z niej skorzystać jeszcze więcej osób. Aby tak się jednak stało, musimy tworzyć kolejne miejskie mieszkania na wynajem.
Cały proces wykupu mieszkań będzie w pełni transparentny i jasny. By mieć tego gwarancję, zostanie powołany specjalny zespół, w którym znajdą się przedstawiciele wszystkich klubów w Radzie Miasta Poznania.
Kto będzie mógł wykupić mieszkania?
Nie wszyscy będą mogli skorzystać z tej możliwości. Aby wykupić mieszkanie komunalne, trzeba spełniać kilka warunków. Mogą to zrobić osoby, które:
- są najemcami lokali (bez przerwy) co najmniej od 31 grudnia 2008 roku (jeśli w tym czasie ktoś przeprowadził się z jednego mieszkania komunalnego do innego, nadal spełnia warunek)
- nie mają zaległości
- w ciągu 5 lat przed podpisaniem umowy wykupu nie były właścicielami lub współwłaścicielami innego mieszkania.
Choć nie jest to sprecyzowane w uchwale, oferta jest skierowana przede wszystkim do osób, które mieszkają w lokalach będących częścią wspólnot mieszkaniowych. Szacuje się, że z tej możliwości będzie mogło skorzystać ok. 1000 - 1500 poznaniaków i poznanianek.
Jak wyliczyć bonifikatę?
W pierwszej kolejności naliczona zostanie bonifikata w wysokości 40% od ceny sprzedaży mieszkania. Od obniżonej w ten sposób ceny odejmie się jeszcze 1 % za każdy
pełny rok mieszkania w lokalu liczony do 31 grudnia 2008 r.
Jeśli po takim obliczeniu kwoty kupujący zdecyduje się zapłacić za mieszkanie jednorazowo - będzie mógł odliczyć sobie kolejne 20 %.
Łączna bonifikata nie może jednak przekroczyć 80% ceny sprzedaży lokalu mieszkalnego.
AW