Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra po raz 30

Grupa osób siedzi za stołami podczas konferencji prasowej poświęconej finałowi WOŚP. - grafika rozmowy
Szczegółowy program atrakcji przygotowanych przez Sztab Ławica poznaliśmy podczas wtorkowej konferencji prasowej.
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagra po raz 30

"Przejrzyj na oczy" - pod takim hasłem w niedzielę, 30 stycznia odbędzie się kolejny finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Na ulice Poznania i całego kraju wyjdą tysiące wolontariuszy z puszkami, nie zabraknie też wielu atrakcji. W tym roku celem zbiórki jest wsparcie okulistyki dziecięcej w Polsce.

- Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy to dzień solidarności z tymi, którzy potrzebują naszej pomocy. To święto dzielenia się dobrem, które obchodzimy nie tylko w Poznaniu i Polsce, ale też poza jej granicami. Kontynuujmy tę piękną tradycję zjednoczenia Polek i Polaków, szczególnie w okresie tak silnych podziałów - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent miasta. - Pieniądze zbierane podczas tegorocznego finału zostaną przeznaczone na leczenie wzroku najmłodszych pacjentów. W przypadku chorób oczu szybka diagnoza i podjęcie terapii są szczególnie istotne. Zachęcam do udziału w aukcjach, w tym także licytacji wspólnego treningu na siłowni, który wystawiłem w ramach WOŚP - dodaje.

Szczegółowy program atrakcji przygotowanych przez Sztab Ławica poznaliśmy podczas wtorkowej konferencji prasowej. 

- Mamy nadzieję, że w tym roku uda nam się zorganizować finał taki jak kiedyś - w pełnej jego krasie. Dołożyliśmy wszelkich starań, aby zagwarantować bezpieczeństwo jego uczestnikom. Będziemy bardzo mocno przestrzegać reżimu sanitarnego i aktualnych obostrzeń, które pomogą nam uniknąć nieszczęśliwych sytuacji - podkreśla Tamara Briańska, szefowa Sztabu Ławica. 

Stadion Miejski

Centralnym punktem imprezy organizowanej przez Sztab Ławica będzie w tym roku Stadion Miejski przy ul. Bułgarskiej.  

- Atrakcji będzie co niemiara. Ideą, która przyświecała powstaniu sztabu i organizowanych przez nas imprez było to, aby nie ograniczać finału WOŚP tylko do chodzenia z puszką i zbierania pieniędzy. Z naszej strony chcemy też dać coś mieszkańcom - podkreśla Joanna Jaśkowiak, posłanka na Sejm RP i członkini Sztabu Ławica. 

Od godz. 10:00 do 21:00 przed stadionem czekać będzie gorące, smaczne i aromatyczne jedzenie z foodtrucków. Jak zapowiadają organizatorzy, na miejscu pojawi się także największy foodtruck w Europie, który zaskoczy uczestników wyjątkowym menu. 

Na scenie głównej, która będzie działać w godz. 12-21, nie zabraknie wielu koncertów, w tym występu Małgorzaty Ostrowskiej, a także wyjątkowego poznańskiego Światełka do Nieba, czyli Tytki z Glancem. Uczestnicy otrzymają papierowe torebki z sercem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, które podświetlą punktualnie o godz. 20:00.

W ciągu dnia (12:00-20:00) będzie można odwiedzić strefę medyczną, w organizację której włączyło się Miasto Poznań. Osoby zaszczepione będą mogły skorzystać z bezpłatnych badań oraz konsultacji medycznych. Z kolei niezaszczepieni (dorośli oraz dzieci od 5. roku życia) będą mogli przyjąć preparat przeciwko COVID-19. 

Stałym punktem każdego finału są aukcje, podczas których można zdobyć unikatowe przedmioty. Licytacje fantów zgromadzonych przez Sztab Ławica odbędą się w klubie B17 w godz. 12:00-19:00. 

Dla najmłodszych przygotowano szereg warsztatów i niespodzianek (godz. 12:00 - 19:00), w tym spotkania z bajkowymi postaciami, bohaterami "Gwiezdnych Wojen" czy poznańskimi koziołkami. Z kolei tym, którzy lubią gromadzić finałowe pamiątki, organizatorzy proponują własnoręczne wykonanie oryginalnej koszulki w technice sitodruku. W związku z tematem tegorocznego finału Sztab Ławica zaprosił ludzi odpowiedzialnych za projekt "Niewidzialnej ulicy" - specjalnej przestrzeni, w której można doświadczyć spaceru w ciemności - by interaktywnie pokazali, jak funkcjonuje w rzeczywistości osoba niewidząca. Z kolei na hokejowe strzały, pokazy i zimowe szaleństwo zaprosi Lodowisko "Ligawa" przy ul. Bukowskiej.

O godz. 14:00 i 16:00 ratownicy z Uniwersytetu Medycznego i Ochotnicza Straż Pożarna zaprezentują, jak wygląda akcja ratunkowa ofiar wypadku samochodowego. 30. finał WOŚP będzie także można wesprzeć dawstwem krwi - w godz. 12:00 - 18:00 przed stadionem stanie krwiobus.

To nie wszystkie atrakcje, jakie 30 stycznia przygotował Sztab Ławica. Podobnie jak rok temu, na ulice miasta wyjedzie sztabowóz. To multimedialny samochód ciężarowy, który zaopatrzony w olbrzymie ekrany i profesjonalne nagłośnienie będzie zapraszać wszystkich do głośnego i skutecznego finałowego świętowania. 

Co więcej, w dniu finału będzie można także wziąć udział w grze miejskiej - "Dźwiękowa mapa Poznania". W sześciu ważnych miejscach w stolicy Wielkopolski umieszczone zostaną znaki-lizaki WOŚP. Zadaniem graczy będzie odnalezienie tych lokalizacji i nagranie dźwięków w ich sąsiedztwie oraz opisanie ich własnymi słowami, tak by ludzie niewidzący mogli je "zobaczyć". Nagrane materiały przyczynią się do powstania dźwiękowej mapy Poznania dla osób niewidzących. Dla pierwszych 30 uczestników, którzy do końca lutego zgłoszą wykonanie zadania i okażą je gospodarzom gry przygotowano vouchery na zwiedzanie poznańskiej wystawy w ciemności. Organizator wydarzenia: "Niewidzialna Ulica".

Międzynarodowe Targi Poznańskie 

Po raz kolejny wspólnie ze Sztabem Ławica gra również Grupa MTP. W targowej Iglicy drużyna kolarska Rybczyński-Team w godz. 9:00-18:00 będzie kręciła kilometry w ramach "Rowerowego zawrotu głowy". Wszystko po to, by promować zdrowie i powszechne zaangażowanie w pomaganie. Amatorzy aktywnego wypoczynku będą mogli także wziąć udział w biegu "Policz się z cukrzycą". Zawodnicy wystartują z terenu MTP o godz. 9:00, skąd sztabowóz poprowadzi ich do mety przy Stadionie Miejskim. W ten sposób wsparta zostanie akcja WOŚP poświęcona zakupowi pomp insulinowych dla kobiet w ciąży. 

Co więcej, na targach będzie strefa gastronomiczna z różnorodną ofertą foodtrucków, Estrada Poznańska zadba o niezapomniane animacje dla dzieci większych i mniejszych, a w sercu Iglicy Międzynarodowe Targi Poznańskie przygotują klimatyczną kawiarnię z pyszną kawą i ciastkami. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa podstawi także krwiobus, w którym będzie można oddać krew w godz. 9:00-17:00. 

Atrakcji nie zabraknie także w Starym ZOO przy ul. Zwierzynieckiej. Tego dnia co godzinę (od 9:00 do 15:00) będą się odbywać wycieczki z przewodnikiem po Muzeum Historii ZOO i Lwa. W tych samych godzinach przed budynkiem muzeum harcerze będą uczyć, jak nie zgubić się w lesie i jak posługiwać się mapami w terenie. Z kolei o godz. 11.00 edukator oprowadzi zwiedzających po Pawilonie Zwierząt Zmiennocieplnych, a o godz. 13.00 zaplanowano pokazowe karmienie kajmanów.

W tym roku wspólnie ze Sztabem Ławica gra również Centrum Terapii i Rozwoju "W dobrym kierunku" (ul. Palacza 129/6). Pracujący tam specjaliści za wrzutkę do puszki (50 zł) zaoferują konsultacje, porady psychologiczne i pedagogiczne dla dzieci i młodzieży. Liczba miejsc jest ograniczona, obowiązują zapisy na stronie: wdobrymkierunku.com.pl/kontakt/.  

30. finał WOŚP wspiera także kręgielnia Champions Bowling  (ul. Piątkowska 200). Jak zapowiadają organizatorzy, 30 stycznia turniej bowlingowy dla dzieci rozegrany będzie na wszystkich osiemnastu torach i dostarczy mnóstwo dobrych emocji.

Wydarzenia proponowane przez Sztab Ławica odbywa się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Poznania - Jacka Jaśkowiaka oraz we współpracy z Międzynarodowymi Targami Poznańskimi, Stadionem Poznań, Estradą Poznańską i Urzędem Miasta Poznania.

Szczegółowy harmonogram atrakcji przygotowanych przez Sztab Ławica można znaleźć na stronie internetowej. Wydarzenia i aktualności związane z finałem WOŚP można także śledzić na Facebooku

Energetyczny trening na siłowni, dzień w roli opiekuna zwierząt, unikatowa fotografia wykonana na 100-lecie MTP

Z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy można grać już teraz, biorąc udział w licznych internetowych aukcjach. Jak co roku prezydent Jacek Jaśkowiak przekazał poznańskim sztabom kilka przedmiotów. Część z nich będzie można wygrać na stacjonarnej aukcji na Stadionie Miejskim w dniu finału, a niektóre można już licytować TUTAJ i TUTAJ. To m.in. bluzy z koziołkami, lokalne edycje gry Monopoly z podpisem prezydenta czy komiksy Kajko i Kokosz przełożone na gwarę poznańską z autografem tłumacza Juliusza Kubla.

Co więcej, Jacek Jaśkowiak - w ramach aukcji "Rzeczy od Serca" - wystawił także wspólny trening na siłowni. Licytacja trwa do 6 lutego. Można wziąć w niej udział pod adresem: https://bit.ly/JaśkowiakTreningWośp.

Z WOŚP gra także Mariusz Wiśniewski. Zastępca prezydenta Poznania wystawił na aukcję spacer uliczkami Starego Miasta, po którym zaprosi na obiad do jednej z restauracji serwujących dania kuchni Wielkopolskiej. 

Grupa MTP przyłącza się do aukcji na rzecz WOŚP przekazując unikatową fotografię autorstwa Szymona Brodziaka. To prawdziwa czarno-biała perła. Zdjęcie pochodzi z sesji zorganizowanej z okazji stulecia Grupy MTP. Jest to odbitka z numerem 1, z podpisem autora i certyfikatem autentyczności. Licytować można pod adrese: bit.ly/3fXgvKR

Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji zapraszają do licytacji dwóch biletów VIP na Mityng Lekkoatletyczny Poznań 2022 oraz niepowtarzalnego pakietu startowego z wyjątkowym numerem 1 na 14. Poznań Półmaraton, który odbędzie się 3 kwietnia.

Wśród wielu aukcji znajdują się też prowadzone przez Mateusza Wawrowskiego, znanego pod pseudonimem Mateusz Buduje. W tym roku pasjonat komunikacji oraz klocków LEGO ponownie utworzył specjalne licytacje, nie tylko ze swoimi realizacjami, ale również - z pakietami od firm, w tym od MPK Poznań. Na aukcję internetową poznański przewoźnik przekazał pięć zestawów upominków. W skład każdego pakietu wchodzą: album wydany z okazji 135-lecia komunikacji miejskiej w Poznaniu, zestawy pocztówek prezentujących dawną komunikację miejską oraz pojazdy historyczne i liniowe, książeczka przedstawiająca tabor historyczny i liniowy MPK Poznań, kubek, smycz, długopis, torba na zakupy, a także zakładka do książek, przypinka, frisbee. 

Swój udział w tegorocznej Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy będzie miał również Zarząd Dróg Miejskich w Poznaniu, który przekazał na wsparcie dziecięcej okulistyki kilkanaście starego typu tablic z nazwami ulic. Emaliowane, z białymi napisami na granatowym tle, mogą być pamiątką, oryginalną ozdobą lub podarunkiem. Licytować będzie można za pośrednictwem Sztabu Ławica i Sztabu WOŚP przy Politechnice Poznańskiej. Szczegóły na poznan.pl

Poznańskie Zoo przeznaczyło na licytacje unikatowe fanty - jeden dzień w roli opiekuna zwierząt, oprowadzanie po ZOO z dyrektor Ewą Zgrabczyńską oraz gipsowe odciski łap nosorożca czy niedzwiedzia

JZ