Światowy Tydzień Przedsiębiorczości

Fotografia przedstawia napis z nazwą akcji na tle zdjęcia biurowca. - grafika rozmowy
Po raz kolejny Poznań stanie się częścią globalnej kampanii promującej postawy przedsiębiorcze
Światowy Tydzień Przedsiębiorczości

Po raz kolejny Poznań stanie się częścią globalnej kampanii promującej postawy przedsiębiorcze. W dniach 18-24 listopada osoby chcące rozwijać swoje kompetencje mogą liczyć na wiele inspirujących spotkań.

Światowy Tydzień Przedsiębiorczości to międzynarodowy program promujący rozwój osobisty oraz aktywność zawodową. Jego celem jest zachęcenie do podejmowania własnych inicjatyw biznesowych, rozwijania sieci kontaktów i budowania kariery. Organizowany od 2008 roku w 180 krajach, przyciąga setki tysięcy uczestników, oferując im szereg bezpłatnych szkoleń, warsztatów, debat i konkursów.

- W Poznaniu przedsiębiorczość promujemy przez cały rok. Zorganizowaliśmy już 319 spotkań, w których wzięło udział ponad 9 tysięcy osób. Na drugą połowę listopada oraz grudzień zaplanowanych mamy jeszcze wiele wartościowych szkoleń. W tym tygodniu postanowiliśmy zainspirować do działania młodzież. Zaplanowaliśmy aż pięć bezpłatnych szkoleń skierowanych do uczniów szkół ponadpodstawowych, a także doradców zawodowych i nauczycieli przedsiębiorczości - wskazuje Joanna Jajus, dyrektor Wydziału Działalności Gospodarczej i Rolnictwa Urzędu Miasta Poznania.

W trakcie tego tygodnia pracownicy WDGiR przeprowadzą sześć spotkań na temat zakładania i prowadzenia własnej firmy. Ponadto w ofercie znajduje się również szeroki wachlarz szkoleń biznesowych z zakresu sukcesji w firmie, podatku VAT czy przywództwa.

Od 2010 roku WDGiR współpracuje z Centrum Doradztwa Zawodowego dla Młodzieży przy organizacji obchodów Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości.

Z badania "Plany edukacyjno-zawodowe uczniów ostatnich klas szkół ponadpodstawowych aglomeracji poznańskiej" realizowanego przez zespół pracowników Centrum Doradztwa Zawodowego dla Młodzieży w 2023 r. wynika, że 37 proc. badanych planowało założenie własnej firmy, a 17 proc. uznało, że nie ma żadnej wiedzy na temat swojego przyszłego miejsca pracy. Młodzi ludzie podkreślali, że z powodu braku wiedzy, umiejętności i doświadczenia myślą w pierwszej kolejności o podjęciu pracy u przedsiębiorcy, a dopiero później o otwarciu swojej działalności. 

- Obowiązkowy przedmiot biznes i zarządzanie jest realizowany jedynie w pierwszej klasie branżowej szkoły I stopnia oraz pierwszej lub drugiej liceum i technikum. Tym samym konieczne wydaje się przekazywanie aktualnej wiedzy o warunkach prowadzenia działalności gospodarczej młodym ludziom na końcowym etapie ich edukacji. W związku z tym po raz kolejny organizujemy jednodniowe szkolenia z zakładania własnej działalności gospodarczej oraz prowadzenia działalności nierejestrowej dla uczniów starszych klas, ich nauczycieli przedsiębiorczości i doradców zawodowych - przekazała Bogna Frąszczak, dyrektorka Centrum Doradztwa Zawodowego dla Młodzieży.

Harmonogram bezpłatnych szkoleń:

Poniedziałek - 18 listopada

  • Sukcesja w firmie: firmy rodzinne (szkolenie online) - uczestnicy poznają kluczowe aspekty sukcesji, jak planować i wprowadzać ten proces, aby przebiegł sprawnie i bez zbędnych komplikacji.
  • Co to jest DISC i dlaczego działa? (szkolenie stacjonarne) - uczestnicy poznają narzędzie do analizy stylów komunikacji i zachowań w miejscu pracy. Dzięki tej wiedzy będą mogli lepiej budować relacje z pracownikami i klientami.
  • Lider 360 stopni: Integracja umiejętności miękkich i twardych w zarządzaniu firmą (pierwsza część warsztatów online) - spotkanie pomoże uczestnikom rozwijać umiejętności menadżerskie, łącząc zdolności miękkie (komunikacja, zarządzanie zespołem) i twarde (planowanie, analityka).

Wtorek - 19 listopada

  • 19-21 listopada, szkolenie "Jak założyć własną firmę?" - trzy spotkania stacjonarne adresowane dla młodych ludzi, którzy planują rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej, a także dla nauczycieli i doradców zawodowych chcących wspierać ich w tym procesie. Organizator: WDGiR oraz Centrum Doradztwa Zawodowego dla Młodzieży pod patronatem Prezydenta Miasta Poznania.
  • Zakładanie i prowadzenie działalności gospodarczej (szkolenie online) - uczestnicy dowiedzą się, jak przejść przez formalności związane z założeniem firmy oraz poznają dostępne formy  wsparcia.
  • Wprowadzenie do wideomarketingu (szkolenie online) - przedstawione zostaną podstawy tworzenia efektywnych reklam na platformach (np. TikTok) pomagających w budowaniu zaangażowania odbiorców.
  • Lider 360 stopni (druga część warsztatów online) - kontynuacja poniedziałkowego warsztatu pozwalająca na głębsze poznanie tematyki efektywnego zarządzania.

Środa - 20 listopada

  • Jak założyć własną firmę (szkolenia stacjonarne, które odbędą się w Zespole Szkół Łączności im. Mikołaja Kopernika w Poznaniu oraz w Zespole Szkół Ekonomicznych im. Stanisława Staszica w Poznaniu) - pracownicy WDGiR opowiedzą uczniom o formalnościach związanych z zakładaniem firmy oraz zasadach prowadzenia działalności gospodarczej.
  • Podatek VAT (trzydniowe szkolenie online) - adresowane dla przedsiębiorców chcących zrozumieć przepisy dotyczące VAT oraz dowiedzieć się, jak prawidłowo rozliczać się z Urzędem Skarbowym.

Czwartek - 21 listopada

  • "Bezpłatne telefoniczne doradztwo prawne - prawnicy odpowiedzą na pytania dotyczące aspektów związanych z zakładaniem i prowadzeniem działalności gospodarczej.

Organizatorem wszystkich spotkań jest Poznań Biznes Partner, który od lat wspiera rozwój przedsiębiorczości w Poznaniu. Ośrodek oferuje szeroką gamę działań edukacyjnych, doradczych i informacyjnych dla osób planujących rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej, a także dla tych, które chcą rozwijać swoje firmy.  

Szczegółowe informacje na temat wszystkich wydarzeń organizowanych przez Poznań Biznes Partner w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości i nie tylko można znaleźć na stronie internetowej oraz profilach społecznościowych

HO