Święto Bambrów Poznańskich otworzy w sobotę Piknik z Bamberką. W programie wydarzenia, które rozpocznie się o godz. 17:00 w parku Bambrów Poznańskich na Dębcu, m.in. występy Zespołu Pieśni i Tańca Wielkopolanie, gry i zabawy dla dzieci, konkurs gwarowy. Na zakończenie pikniku, o godz. 19 koncert Kameralnej Orkiestry Dętej pod dyrekcją Pawła Joksa.
Główne uroczystości odbędą się w niedzielę w parku Muzeum Etnograficznego - Oddział MNP (ul. Mostowa 7/9) oraz na ulicach Starego Miasta. W pierwszej lokalizacji o godz. 15:00 mieszkańcy będą świadkami potyczki Bambra z Krakusem, która symbolicznie rozpocznie obchody.
O godz. 16.00 barwny korowód przejdzie ulicami Mostową - Wielką - Stary Rynek - Wodną - Grobla. Pojawią się osadnicy z Bambergu, przedstawiciele najbardziej znanych rodów bamberskich i strojny orszak poznańskich Bamberek.
Na schodach Ratusza orszak przywitają przedstawiciele miasta. Zostanie odczytany akt nadania ziem, udekorowany zostanie pomnik Bamberki. Korowód przejdzie wokół Starego Rynku i ulicami Wodną, Groblą, po czym powróci do parku przy muzeum.
O godz. 17:00 odbędą się Śpiewanki Poznańskie. Organizatorzy zapraszają wszystkich chętnych na wspólne tańce i śpiewy do parku Muzeum Etnograficznego.
O godz. 19.00 będzie można przejechać się BimbaBusem. Liczba miejsc jest ograniczona, dlatego żeby do niego wsiąść będzie trzeba pomóc szczęściu i wziąć udział w bezpłatnej loterii. Zwycięzcy będą mieli okazję zobaczyć z pokładu pojazdu miejsca związane z historią Bambrów w Poznaniu.
Przez cały czas na scenie w parku muzeum uczestnikom wydarzenia czas umilać będą występy. Zobaczymy zespół muzyki dawnej Huskarl, Orkiestrę Miasta Poznania przy MPK, kapelę Teofil z Katowic. Prowadzenie: Szwagier z Krakowa, czyli Kazimierz Hojna.
Pierwszy kontrakt między miastem a przybyszami zawarto 1 sierpnia 1719 r. Bambrzy przybyli do Poznania by zasiedlić i odbudować wsie, które zostały zniszczone i wyludniły się w związku z wojną północną i zarazą. Władze Poznania wydały wówczas odezwę skierowaną do państw niemieckich - głównie do Bambergu w południowej Frankonii. Prawdopodobnie na wybór tego właśnie regionu miał wpływ biskup poznański Krzysztof Szembek. Gdy przebywał on w Bambergu zauważył, że mimo bogatych gospodarstw wielu chłopów żyło biednie - wynikało to z zakazu dzielenia gospodarstw pomiędzy dzieci.
Rolnicy z okolic Bambergu przybywali do Poznania falami i osiedlali się w Luboniu, Dębcu, Boninie, Jeżycach, Winiarach, Ratajach, Wildzie i Górczynie. Jedynym warunkiem dla osadników było zaświadczenie o wyznaniu rzymskokatolickim. Przybysze uzyskali od miasta bardzo korzystne warunki i razem z polskimi chłopami skutecznie odbudowali wsie. Choć nie znali języka polskiego, bardzo szybko się zaaklimatyzowali, a najważniejszą płaszczyzną ich szybkiej polonizacji była przynależność do kościoła. W końcu XIX wieku wśród katolickich mieszkańców wsi należących do miasta Poznania nie było ani jednej osoby deklarującej narodowość niemiecką.
W początkach XX wieku otaczające Poznań wsie włączono do miasta. Stały się one jego dzielnicami, a potomkowie osadników z Bambergu stanowią od dziesięcioleci integralną część społeczeństwa Poznania.
Organizatorzy: fundacja Artystyczno-Edukacyjna PUENTA i Towarzystwo Bambrów Poznańskich. Partnerzy: Muzeum Narodowe Poznań, Muzeum Etnograficzne Oddział MNP, Wydawnictwo Miejskie Posnania, Fundacja Rozwoju Miasta Poznania, Estrada Poznańska, Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie, Poznańskie Muzeum Pyry, Pyra bar, Ogród Zawady, BimbaBus.
Wydarzenie współfinansowane z budżetu Miasta Poznania.
JZ