- W imieniu swoim i prezydenta Jacka Jaśkowiaka przekazuję najlepsze życzenia dla wszystkich pracowników - strażników i strażniczek Straży Miejskiej Miasta Poznania, zarówno z okazji Dnia Straży Gminnej, jak i 30-lecia istnienia - mówił podczas uroczystości Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. - To już drugi rok niełatwej pracy w okresie pandemii. Straż miejska w naszym mieście odnalazła się w tych trudnych warunkach. Nie zaniechała też innych działań. Dziękuję za to wszystkim pracownikom - zarówno osobom, działającym w terenie, jak i tym, które wykonują pracę na zapleczu administracyjnym. Władze miasta zamierzają nadal wspierać rozwój straży miejskiej. Widzimy zarówno problemy, jak i szanse, które musimy wykorzystać - dodaje zastępca prezydenta.
Na koncie poznańskich strażników miejskich są tysiące interwencji. Funkcjonariusze i funkcjonariuszki na co dzień usuwają wraki, pomagają zwierzętom, czuwają nad porządkiem w komunikacji, obserwują obraz z kamer monitoringu miejskiego, a także współpracują z wieloma instytucjami przyczyniając się do poprawy poczucia bezpieczeństwa mieszkańców. Działają na rzecz poznaniaków już od 30 lat.
- Straż Miejska Miasta Poznania powstała 4 marca 1991 roku. Na samym początku funkcjonowały dwa oddziały - na Winogradach i Piątkowie. Główna siedziba mieściła się w urzędzie miasta, na 5. piętrze - wspominał podczas uroczystości Waldemar Matuszewski, komendant poznańskiej straży miejskiej. - Zaczęliśmy od 46 funkcjonariuszy, dzisiaj jest 337. Na początku mieliśmy do swojej dyspozycji jednego poloneza i dwa duże fiaty. Obecnie pojazdów jest 30 - mamy także auta specjalistyczne. W tym roku po raz drugi kupujemy samochód elektryczny. Przeszliśmy długą drogę. Z okazji święta straży gminnej życzę Państwu spokoju i zdrowia, abyśmy spotkali się z okazji 35 - lecia Straży Miejskiej Miasta Poznania - dodał komendant.
Piątkowa uroczystość była okazją do wręczenia wyróżnień strażnikom za rzetelnie i solidnie wykonywaną pracę na rzecz społeczności Poznania.
Wyróżnienia otrzymali:
- operatorzy monitoringu miejskiego, za szczególne osiągnięcia na rzecz poprawy bezpieczeństwa publicznego,
- strażnicy ceremoniału miejskiego, za profesjonalizm, dyspozycyjność oraz wzorowe wypełnianie obowiązków ceremoniału uroczystości miejskich,
- strażnicy rejonowi, za całokształt wieloletniej pracy na rzecz społeczności lokalnych, oraz wkład w wychowanie młodych pokoleń strażników,
- strażnik Referatu Jeżyce, za działalność charytatywną na rzecz honorowego krwiodawstwa, odznaczony Kryształowym Sercem.
Do grona Niezawodnych partnerów SMMP, dołączył w tym roku Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych UMP. To forma podziękowania wręczana przedstawicielowi instytucji, która poprzez swoją działalność wspiera straż miejską.
Punktem kulminacyjnym uroczystości było ogłoszenie wyników konkursu na Najlepszego strażnika 2021 roku. W tym roku przystąpiło do niego 8 funkcjonariuszy. Najlepszy strażnik został wyłoniony nie tylko na podstawie efektów całorocznej pracy, ale także na podstawie wyników testu z wiedzy teoretycznej oraz umiejętności praktycznych.
Decyzją Kapituły Najlepszym strażnikiem 2021 roku została Monika Krystkowiak. Nagrodzona funkcjonariuszka pracuje w straży miejskiej 4 lata, od początku związana jest z Referatem Stare Miasto. Pomimo tak krótkiego stażu dała się poznać jako osoba sumienna i aktywnie wypełniająca powierzone jej zadania. Między innymi z powodzeniem uczestniczyła w procesie wdrażania Parku Kulturowego Stare Miasto. Za swoją pracę była wielokrotnie nagradzana - otrzymała 48 wyróżnień. Monika jako absolwentka Uniwersytetu Przyrodniczego, interesuje się wpływem zieleni miejskiej na ochroną środowiska naturalnego.
AJ/ SM