Krzesła ratunkowe mają szerokie zastosowanie, ale ich głównym celem jest sprawna ewakuacja wszystkich, którzy mają ograniczoną sprawność. Taki sprzęt używany jest często przez ratowników medycznych i straż pożarną, ponieważ pozwala na skuteczne i sprawne wyniesienie z miejsca zagrożenia osób poszkodowanych czy z niepełnosprawnością.
- W przypadku pożaru zasady bezpieczeństwa nie pozwalają na używanie windy podczas ewakuacji - podkreśla Magdalena Pietrusik-Adamska, dyrektorka Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych - Tymczasem dzięki krzesłom wszyscy, którzy tego potrzebują, mogą bezpiecznie opuścić budynek przy minimalnej pomocy pracowników urzędu. To rozwiązanie nie tylko dla osób z niepełnosprawnością ruchową. Z takiego sprzętu mogą korzystać również osoby z dysfunkcjami wzroku, z otyłością, kobiety w ciąży, seniorzy - każdy, kto potrzebuje pomocy w ewakuacji.
W budynkach urzędu pojawiło się kilkadziesiąt krzeseł. Są umieszczone w widocznych miejscach i łatwo dostępne. Wyznaczeni pracownicy przeszli już szkolenia z obsługi sprzętu. Krzesła są skonstruowane w ten sposób, że do ich poprawnego użycia wystarczy jedna osoba, by je rozłożyć, wystarczy chwila.
To kolejne rozwiązanie w budynkach urzędu, które zastosowano z myślą o lepszej dostępności. Kilka lat temu zamontowano tam także Totupoint - urządzenia naprowadzające dla osób z dysfunkcjami wzroku. Znajdują się one także w siedzibach Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, w instytucjach kultury, na uczelniach, a także na trasie na Naramowice. Poznań był pierwszym miastem w Polsce, w którym takie rozwiązanie zostało użyte na przystankach tramwajowych.
Osoby niewidome i słabowidzące mogą korzystać z miejskich stron internetowych. Urząd miasta zapewnia im także możliwość korespondencji w alfabecie punktowym - adresat otrzymuje odpowiedź w alfabecie Braille'a. Miejskie strony internetowe dostosowane są do potrzeb osób niesłyszących - można tam znaleźć filmy z tłumaczem polskiego języka migowego. Natomiast dla mieszkańców o obniżonej sprawności intelektualnej tworzone są specjalne "Teksty Łatwe do Czytania". Działa też osobny miejski wortal niepelnosprawnosc.pl , który promuje działania wspierające integrację społeczną i zawodową osób z niepełnosprawnościami. Wyjątkowym miejscem na mapie Poznania jest też Biuro Poznań Kontakt, zatrudniające pracowników to z niepełnosprawnościami. Biuro pełni rolę miejskiego call center, pośredniczy też w rezerwacji wizyt w urzędzie.
W stolicy Wielkopolski od kilku lat stosowane są tzw. Standardy Dostępności - czyli zbiór wytycznych, które są stosowane w planowaniu i realizowaniu nowych inwestycji lub remontów. Są one oparte o zasady uniwersalnego projektowania, które uwzględniają potrzeby różnych grup społecznych: osób z niepełnosprawnościami, ale także seniorów, opiekunów przemieszczających się z dziećmi w wózkach, przechodniów z ciężkim bagażem czy rowerzystów.
Poznań był też pierwszym dużym miastem, które masowo zaczęło kupować nowoczesny tabor autobusowy. Obecnie wszystkie jeżdżące po mieście autobusy są niskopodłogowe.
Do potrzeb osób z niepełnosprawnością w pełni przystosowany jest budynek prowadzonego przez Miasto Poznańskiego Ośrodka Specjalistycznych Usług Medycznych. Przed wejściem znajduje się podjazd, w drzwiach nie ma progów, a winda jest odpowiednia dla pacjentów na wózkach oraz niewidzących. Toalety są dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością ruchową. Podobnie dostosowane są najważniejsze obiekty sportu i kultury: Enea Stadion, Termy Maltańskie, Centrum Kultury Zamek, Teatr Nowy, Biblioteka Raczyńskich czy Brama Poznania.
AW