Rynek Łazarski - przyjazna przestrzeń

Na zdjęciu zadaszenie Rynku Łazarskiego, pod nim robotnik w kasku, patrzący w górę, na dach - grafika rozmowy
W cieniu zadaszenia jest zapewniony optymalny komfort termiczny
Rynek Łazarski - przyjazna przestrzeń

Na Rynku Łazarskim zakończono prace nad zadaszeniem. Konstrukcja jest nie tylko nowatorska pod względem technicznym, zapewnia również przyjemny chłód latem, a jesienią i zimą dobry dostęp światła i ochronę przed opadami. Nie generuje przy tym hałasu ani - dzięki oszczędności energii - wysokich kosztów utrzymania.

Nowy dach to bardzo nowoczesne i nowatorskie rozwiązanie, które nie było wcześniej stosowane w Poznaniu, a w Polsce wykorzystano je dotąd zaledwie w kliku realizacjach, lecz na dużo mniejszą skalę - między innymi podczas budowy Afrykarium we wrocławskim zoo, czy Dworca Tramwajowego Centrum w Łodzi. Można je jednak znaleźć na stadionie Allianz Arena w Monachium czy na kopułach ogrodu botanicznego Eden Project w Kornwalii, gdzie doskonale się sprawdza od ponad 25 lat.

Jesienią ubiegłego roku postawiona została konstrukcja stalowa, a niedawno ukończono tzw. poduszkę - czyli dwie warstwy membrany pneumatycznie stabilizowanych elementów ETFE (kopolimer etyleno-tetrafluoroetylen). Ten rodzaj pokrycia jest lżejszy od szkła i bardziej od niego wytrzymały. Zapewnia dostęp światła słonecznego oraz ochronę przed deszczem i śniegiem.

Zadaszenie spełnia wcześniej postawione wymagania: daje nowoczesny efekt wizualny, ogranicza natężenie światła słonecznego pod dachem oraz zmniejsza odczucie ciepła osób pod nim przebywających. Powstało, by stworzyć optymalne warunki dla kupców i klientów targowiska - zapewnia przyjemny chłód latem, a jesienią i zimą dobrą widoczność mimo małej ilości słońca i krótkiego dnia. 

Już podczas pierwszych tegorocznych upalnych dni można było się przekonać, że w cieniu zadaszenia jest zapewniony optymalny komfort termiczny. Ponadto teren pod nim pozostaje bardzo dobrze doświetlony, dzięki czemu nie trzeba używać sztucznego oświetlenia w ciągu dnia. 

Zadaszenie jest stosunkowo proste w utrzymaniu w czystości - podstawowe zabrudzenia są usuwane podczas deszczu, a właściwe ciśnienie i kształt poduszek są utrzymywane dmuchawami o łącznej mocy 11 kW. To moc, którą można porównać z zapotrzebowaniem gospodarstwa domowego (np. moc czajnika elektrycznego to ok. 2 kW). Co ważne, dmuchawy nie działają przez cały dzień, a łącznie przez okres maksymalnie 4 godzin. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych elektronicznych układów sterujących urządzenia są wysoce energooszczędne i ciche. Całe zadaszenie funkcjonuje bez zastrzeżeń od kilku tygodni i nie generuje ani dużego hałasu, ani wysokich kosztów utrzymania.

Już na obecnym etapie przebudowy zauważyć też można zdecydowane wyciszenie związane z mniejszym ruchem samochodowym. Wynika to ze zmiany organizacji ruchu w rejonie rynku,  przede wszystkim z wyeliminowania ruchu samochodowego po śladzie ul. Małeckiego (docelowo będzie tutaj dopuszczony jedynie ruch pieszy i rowerowy). 

Oprócz tego po przebudowie w przestrzeni rynku pojawi się ponad 50 nowych drzew (przed przebudową było ich 33), i wzrośnie powierzchnia biologiczna zieleni niskiej. Co ważne, zieleń zlokalizowana będzie na całej przestrzeni rynku, a nie tylko w obszarze skweru im. Kazimierza Nowaka, jak to miało miejsce dotychczas. Na rynku pojawi się również woda  - fontanna - która nie tylko będzie cieszyć wzrok, ale też wpłynie pozytywnie na klimat placu, szczególnie w ciepłe letnie dni. 

Rynek będzie przestrzenią wspólną dla wszystkich - z podstawową funkcją handlową, ale też miejscem do odpoczynku oraz organizacji różnego rodzaju wydarzeń społecznych i kulturalnych. Wartością realizowanego projektu jest to, że nie powstawał w zaciszu gabinetów, ale w trakcie licznych konsultacji.

Od 2015 roku prowadzone były konsultacje społeczne - obejmujące badania ankietowe, warsztaty, spotkania z mieszkańcami, które określiły oczekiwania mieszkańców wobec tej przestrzeni. Rynek w oczach mieszkańców nie ma być tylko przestrzenią handlową, ale również miejscem spotkań, lokalnych festynów czy innych wydarzeń - dostępnym zarówno dla seniorów, jak i najmłodszych dzieci.

Realizowany projekt łączy wszystkie te oczekiwania. Jest w nim targowisko, przestrzeń na festyny  i szerokie amfiteatralne schody, które mogą pełnić funkcję widowni do przedstawień. Dodatkowo znajduje się tam fontanna i urządzenia dla dzieci oraz szeroki deptak wprowadzający na rynek z ul.Głogowskiej. 

Skwer im. Kazimierza Nowaka, położony w bezpośrednim sąsiedztwie Rynku Łazarskiego, również zyska nowe oblicze - jego północna część stanie się deptakiem (z możliwością dojazdu dla mieszkańców), a wyjątkowy kameralny charakter nada temu miejscu oświetlenie, montowane na stalowych linkach rozciągniętych pomiędzy budynkami.

AW