Przez cztery dni w Poznaniu gościć będą cieszące się niesłabnącym zainteresowaniem i uznaniem widowni: Teatr Muzyczny Capitol we Wrocławiu, Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury w Warszawie czy Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej w Gdyni. Całe wydarzenie odbędzie się pod kuratelą Teatru Muzycznego w Poznaniu.
- Mieliśmy marzenie, by stworzyć w Poznaniu wydarzenie, które daje szansę obejrzenia w ciągu kilku dni świetnych spektakli muzycznych wyprodukowanych w ostatnim czasie - mówi Przemysław Kieliszewski, dyrektor Teatru Muzycznego w Poznaniu. - Cieszymy się ogromnie, że zaproszenie na przegląd teatrów muzycznych "Czas na teatr", przyjęły trzy znakomite teatry z Warszawy, Wrocławia i Gdyni. Już jutro w Poznaniu otwieramy pierwszą edycję tego wydarzenia. Mamy nadzieję, że w kolejnych latach "Czas na teatr" będzie się rozrastał i przyciągał miłośników spektakli muzycznych z całej Polski.
Przegląd otworzy 9 września "Cesarz" w reżyserii Cezarego Studniaka (Teatr Muzyczny Capitol we Wrocławiu). To paradokument sceniczny oparty na fabularyzowanym reportażu Ryszarda Kapuścińskiego o dworze cesarza Hajle Sellasje I, który sprawował wieloletnie rządy w Etiopii. Spektakl oparty jest na opowieściach dworzan o strachu, służalczości, donosach, pochlebstwach i staraniach o cesarską łaskę, które układają się w historię o kulisach skorumpowanej władzy.
Drugiego dnia wydarzenia Teatr Muzyczny w Poznaniu zaprezentuje na swojej scenie tegoroczną premierę - "Irenę". To dramat muzyczny oparty na niezwykłej historii Sprawiedliwej wśród Narodów Świata, która wraz z grupą innych bohaterów uratowała z warszawskiego getta kilkaset dzieci. Spektakl o Irenie Sendlerowej powstał we współpracy polsko-amerykańskiej: reżyserem jest Brian Kite, muzykę skomponował Włodek Pawlik, piosenki napisał nagrodzony Grammy i Pulitzerem Mark Campbell, a libretto opracowali Mary Skinner i Piotr Piwowarczyk.
11 września w Auli Artis widzowie zobaczą musical "Thrill me. Historia Leopolda i Loeba" (Mazowiecki Teatr Muzyczny im. Jana Kiepury w Warszawie). Jest on oparty na historii studentów z Chicago, którzy popełnili jedną z najgłośniejszych zbrodni XX wieku. Natchnieni filozofią Nietzschego i przekonaniem, że są nadludźmi, zaplanowali morderstwo. Autorem libretta, tekstów utworów i muzyki jest Stephen Dolginoff. W głównych rolach widzowie zobaczą Macieja Pawlaka i Marcina Januszkiewicza - znanych także ze sceny Teatru Muzycznego w Poznaniu.
Przegląd zamknie 12 września autorski spektakl Wojciecha Kościelniaka "Mury Jerycha" (Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej w Gdyni). To adaptacja biblijnej historii o zdobyciu przez Izraelitów miasta Jerycho i komentarz do sytuacji panującej w Kościele, w którym ścierają się część uboga i pokorna oraz część silna i karząca. Historii dopełnia prosta, ale zachwycająca scenografia, za którą posłużył niemal wyłącznie piasek. Na oczach widzów zmienia się w pustynny krajobraz, rzekę, szachownicę czy mury. Spektakl powstał jako współprodukcja Teatru Muzycznego w Gdyni, Państwowego Policealnego Studium Wokalno-Aktorskiego w Gdyni i Stowarzyszenia "Baduszkowcy".
Podczas przeglądu teatralnego, poza spektaklami, na widzów czekają także inne atrakcje. 9 września odbędzie się konferencja naukowa "Musical i historia" organizowana przez Instytuty: Kulturoznawstwa i Filologii Polskiej UAM oraz Slawistyki PAN. Pozwoli ona ukazać paletę chwytów i motywacji stojących za ożywianiem przez musicale postaci i wydarzeń z historii.
Dodatkowo, 11 września w ramach kina plenerowego przy siedzibie Teatru Muzycznego w Poznaniu, odbędzie się pokaz filmowy spektaklu "Białoruś Obrażona" Teatru Miejskiego w Gliwicach. Dzieło reżysera Jerzego Jana Połońskiego przypomina dramatyczną kronikę, subiektywną, pisaną gorączkowo, emocjonalną. Jest wręcz wściekłą relacją z wydarzeń, które miały miejsce niedawno, tuż za naszą wschodnią granicą. Widzowie stają w obliczu władzy autorytarnej, przed jej fałszywym obliczem niby-demokracji.
Po każdym spektaklu oraz pokazie filmowym odbędą się spotkania z aktorami i twórcami prowadzone przez recenzenta i krytyka teatralnego Tomasza Domagałę.
Bilety na poszczególne spektakle, 3-dniowe karnety oraz pozostałe informacje można znaleźć na: www.teatr-muzyczny.pl/czas-na-teatr i na www.fb.com/CzasNaTeatr. Kupując karnet, widzowie otrzymają w wiadomości mailowej informację o otrzymanym rabacie na czwarty spektakl - Irenę. Wstęp na konferencję jest bezpłatny. Na pokaz filmowy "Białoruś Obrażona" obowiązują bilety za 5 zł, jednak dla posiadających karnety wstęp jest bezpłatny.