Property Design Awards - ostatnie dni głosowania

Ekspozycja stała Centrum Szyfrów Enigma. - grafika rozmowy
Centrum Szyfrów Enigma
Property Design Awards - ostatnie dni głosowania

Tylko do 10 stycznia można oddawać głosy na projekty biorące udział w prestiżowym konkursie architektonicznym Property Design Awards 2022. W tej edycji wśród nominowanych są aż trzy realizacje z Poznania - Centrum Szyfrów Enigma, Palatium Mieszka I oraz Wspólny dziedziniec.

Celem konkursu jest nagrodzenie najlepszych projektów komercyjnych i publicznych oddanych do użytku w 2021 roku, a także uhonorowanie ich twórców. W każdej z ośmiu kategorii nominowanych jest po pięć inwestycji. W tym gronie znalazły się aż trzy z Poznania. Mają one szansę na zdobycie statuetki Property Design Awards 2022, przyznawanej unikatowym obiektom o wyjątkowej architekturze i przestrzeniom pełnym inspirującego designu.

Głosować można jednokrotnie poprzez stronę organizatora. Ogłoszenie zwycięzców - którzy zostaną wybrani na podstawie internetowego plebiscytu oraz głosów jury - nastąpi 27 stycznia podczas uroczystej gali wręczenia nagród w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach. 

Centrum Szyfrów Enigma (kategoria design - wnętrza: obiekty publiczne)

Otwarte we wrześniu Centrum Szyfrów Enigma jest zlokalizowane przy ul. Św. Marcin 78, w gmachu Collegium Martineum, gdzie w czasach PRL mieściła się siedziba Komitetu Wojewódzkiego Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Przed wojną znajdował się w tym miejscu budynek biura szyfrów Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Pracowali w nim Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski - matematycy, którzy złamali kod niemieckiej maszyny szyfrującej. 

W murach CSE na zwiedzających czeka intelektualne wyzwanie, przygotowane dla nich na nowoczesnej, obfitującej w multimedia ekspozycji, która składa się z trzech części. W pierwszej przedstawiono historię szyfrów na przestrzeni dziejów. Goście poznają tu szczegóły najpowszechniej stosowanych szyfrów i spróbują własnych sił w sztuce utajniania informacji. W drugiej zaznajomią się m.in. z historią złamania kodów Enigmy przez polskich matematyków. Trzecia część ekspozycji pokazuje rewolucję informatyczną, która dokonała się po II wojnie światowej za sprawą wytężonej pracy kryptologów i trwa do dziś. 

Prace budowlane i ekspozycyjne w Centrum Szyfrów Enigma wykonało konsorcjum firm w składzie Atrem, Firma Budowlana Eugeniusz Dota oraz New Amsterdam. Oprócz nowej aranżacji wnętrz i remontu instalacji w budynku Collegium Martineum została również poprawiona jego dostępność dla osób z niepełnosprawnościami.

CSE powstało przy współpracy Miasta Poznania i Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, przy wsparciu ze środków Unii Europejskiej. 

Palatium Mieszka I (kategoria przestrzeń publiczna)

Wokół kościoła Najświętszej Marii Panny in Summo w miejscu dawnej siedziby Mieszka I, stanęła podświetlana instalacja z artystycznego szkła, zaprojektowana przez Pracownię Projektową J.P. Woźny i zrealizowana przez Archiglass oraz architektów: Tomasza i Konrada Urbanowiczów. Ekspozycja strukturą nawiązuje do starego muru. Górne powierzchnie zaś wykonano z gładkiego i bezpiecznego szkła hartowanego z nadrukowanym tekstem.

Instalacja powstała w ramach projektu: "Tu się wszystko zaczęło - ekspozycja świadectw początków państwowości polskiej na Ostrowie Tumskim w Poznaniu", który objął swym zakresem zarówno wnętrza obiektów, jak i przestrzeń otwartą wyspy tumskiej. Dzięki temu o każdej porze dnia i nocy mieszkańcy i turyści mogą poznawać fascynujący świat pierwszych władców Polski i wzniesionych tu imponujących budowli, w tym m.in. odrestaurowanego  kościoła Najświętszej Marii Panny in Summo. 

Realizacja projektu jest efektem współpracy Miasta Poznania z Archidiecezją Poznańską i Muzeum Archeologicznym w Poznaniu. Wykonawcą generalnym była firma Gardens zakład kształtowania zieleni Grzegorz Sobolewski. 

Wspólny dziedziniec (kategoria przestrzeń publiczna)

Przy ul. Saperskiej 30 - w kompleksie budynków mieszkalnych - zrealizowano wspólny dziedziniec dla mieszkańców. Przestrzeń ta została zaprojektowana tak, aby była atrakcyjna dla osób w każdym wieku, a także całych rodzin. Projektant - Paweł Grobelny - umiejętnie połączył zieleń z małą architekturą, wykorzystując przy tym naturalne materiały. Siedziska otaczają wysokie trawy. Dzięki temu udało się stworzyć kameralne strefy dla użytkowników. 

JZ