Poznań znalazł się w pierwszej trójce w swojej kategorii (miast na prawach powiatu) tuż za Warszawą i Wrocławiem. W zestawieniu znalazły się wszystkie gminy z całej Polski. Tytuły przyznano w czwartek (4 listopada) podczas oficjalnej gali w Warszawie, w imieniu Jacka Jaśkowiaka odebrała je Anna Wawdysz, pełnomocniczka prezydenta miasta ds. młodzieży i współpracy akademickiej.
Ranking "Gmina dobra do życia" został opracowany na podstawie aż 48 wskaźników. Ich dobór to autorska koncepcja prof. Przemysława Śleszyńskiego. Zestawienie bada jakość życia, biorąc pod uwagę "typową" polską rodzinę i gospodarstwo domowe - czyli rodzinę składającą się z rodziców i dzieci w trakcie nauki szkolnej, ale mającą też dziadków posiadających własne i odrębne gospodarstwo domowe.
Założono możliwie kompleksowe podejście, by objąć najważniejsze sfery jakości życia: zamieszkanie, pracę oraz spędzanie czasu wolnego, przeznaczanego na zakupy, konsumpcję, opiekę zdrowotną, edukację, rozrywkę, kontakty towarzyskie, itd. Pod uwagę wzięto także sposoby, możliwości i warunki komunikacji, czyli transport i łączność. Pod lupę trafiło również bezpieczeństwo mieszkańców, ich dobrobyt oraz warunki, w jakich żyją.
- To bardzo cenna nagroda i znakomita motywacja do dalszej pracy, bo podnoszenie jakości życia poznaniaków i poznanianek to nasze najważniejsze zadanie - podkreśla Jacek Jaśkowiak, prezydent miasta. - Miejsce na podium cieszy tym bardziej, że w rankingu wzięto pod uwagę rzeczy, które są naprawdę istotne dla mieszkańców. Liczyły się nie tylko duże inwestycje, jakie ciągle realizujemy mimo pandemii, ale także setki mniejszych, a ponadto dobra jakość miejskich usług, dostępność przestrzeni publicznej czy sprawne działanie komunikacji miejskiej.
W kategorii "Strefy podmiejskie miast na prawach powiatu" zwyciężył Ożarów Mazowiecki, w kategorii "Gminy z siedzibą powiatu ziemskiego" nalepszy okazał się Lubin, a wśród "Gmin miejskich i miejsko-wiejskich z miastem powyżej 5 tys mieszkańców" - Gogolin. Z kolei Kleszczów zwyciężył w rywalizacji "Gmin wiejskich i miejsko-wiejskich z miastem poniżej 5 tys. mieszkańców".
AW