Poznań dla Ukrainy - punkt recepcyjny i magazyn na MTP

Czterej mężczyźni przed mikrofonami: prezydent Poznania, wojewoda wielkopolski, prezes Grupy MTP i dyrektor Caritas - grafika rozmowy
W punkcie recepcyjnym obywatele i obywatelki Ukrainy będą mogli uzyskać najważniejsze informacje i pomoc
Poznań dla Ukrainy - punkt recepcyjny i magazyn na MTP

Na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich rusza punkt recepcyjny, w którym pomoc znajdą uchodźcy z Ukrainy. Miasto Poznań wraz z wojewodą wielkopolskim i Caritas Archidiecezji Poznańskiej uruchamia także centralny magazyn pomocy - od środy, 2 marca, dary będą składowane w Pawilonie 4 MTP. Stąd transportowane będą do Ukrainy i obywateli tego kraju znajdujących się w Wielkopolsce oraz w ośrodkach przygranicznych. 

- Dziękuję wszystkim poznaniakom i poznaniankom za solidarność z Ukrainą i jej obywatelami, którzy zostali napadnięci przez Rosję - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Dziś rozmawiałem z merem Charkowa, wkrótce dostaniemy listę rzeczy, które są tam najbardziej potrzebne - od leków, przez żywność czy odzież. Uzgodniłem z wojewodą i przedstawicielami rządu, że wspólnie zorganizujemy jak najszybszy transport tych artykułów do naszego miasta partnerskiego. Pomoc musimy jednak sprawnie skoordynować - dlatego apelujemy, by nie wozić samodzielnie rzeczy na granicę. Dziękuję za zaangażowanie Międzynarodowych Targów Poznańskich i Caritas, a wojewodzie - za sprawne współdziałanie zgodne z polską racją stanu. Proszę też o śledzenie stron internetowych zbiórek, byśmy gromadzili tylko te rzeczy, które naprawdę są potrzebne. Podczas pandemii pokazaliśmy efektywność i skuteczne działanie - jestem przekonany, że tak będzie i tym razem, a nasza pomoc będzie dobrze wykorzystana. 

W punkcie recepcyjnym na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich obywatele i obywatelki Ukrainy będą mogli uzyskać najważniejsze informacje, ciepły posiłek czy podstawową opiekę medyczną. To stąd będą też mogli być rozlokowani do docelowego miejsca pobytu. Nie bez znaczenia jest położenie  - w pobliżu dworca PKP, gdzie już od soboty działa punkt informacyjny.

- Jesteśmy świadkami brutalnej agresji rosyjskiej na Ukrainę - podkreśla Michał Zieliński, wojewoda wielkopolski. - W ostrzale Charkowa giną cywile, są setki rannych. Na granicy ukraińsko-polskiej obserwujemy wielki ruch. Przez ostatnie pięć dni przekroczyło ją ponad 280 tys. Ukraińców. Stąd też kolejny etap, jakim jest stworzenie punktu recepcyjnego w Poznaniu. Dziękuję prezydentowi Poznania i prezesowi Grupy MTP za zaangażowanie i otwartość.

Magazyn darów na MTP

Na terenie MTP,  w Pawilonie nr 4 powstanie także magazyn darów, który otwarty będzie od środy, 2 marca. Na powierzchni ponad 3,6 tys. mkw. składowane będą koce, śpiwory, materace, leki i odzież, jaka potrzebna jest obywatelom Ukrainy. Zebrane przedmioty będą następnie przewiezione do okolic Lublina, do magazynów Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, skąd trafią na tereny objęte wojną. Część z nich zostanie przekazana uchodźcom w Wielkopolsce i w ośrodkach przygranicznych.

Magazyn będzie przyjmował produkty także w hurtowych ilościach. Osoby, które będą chciały dostarczyć materiały na palecie, proszone są o kontakt przez mail: dzialamy@caritaspoznan.pl lub zgłoszenie tego od środy na Poznań Kontakt 61 646 33 44.

Magazyn będzie czynny w godz. 10.00 - 20.00. Informacje o tym, czego aktualnie brakuje, będą dostępne na profilu @czulypoznan na Facebooku.

- Solidarność i pomoc ludziom w potrzebie to elementarna cecha zdrowych społeczeństw i państw - podkreśla Tomasz Kobierski, prezes Grupy MTP. -  Jak zawsze w takich sytuacjach oddajemy do dyspozycji majątek Grupy MTP, do niesienia pomocy gotowi są także nasi pracownicy, którzy w ramach wolontariatu będą włączać się w akcje na terenie Targów. Jesteśmy solidarni z obywatelami Ukrainy i zrobimy wszystko, by pobyt w Polsce był dla nich komfortowy.

 Pomoc uchodźcom z Ukrainy wymaga zabezpieczenia logistycznego, zarówno w zakresie przechowywania środków pomocy, jak i późniejszej ich dystrybucji. Ogromna w tym rola Caritas Archidiecezji Poznańskiej. 

- Dziękuję wszystkim, którzy odpowiedzieli do tej pory na apele i wzięli udział w zbiorkach - mówi ks. Marcin Janecki, dyrektor Caritas Archidiecezji Poznańskiej. - Na bieżąco uaktualniamy bazę tego, co jest konkretnie potrzebne. Wśród naszych gości z Ukrainy są też małe dzieci, niemowlęta, matki - zachęcamy, by zwrócić uwagę także na rzeczy dla nich. Proszę, by na własną rękę nie jechać na granicę, niepotrzebny tam jest wzmożony ruch. Magazyn zacznie działać od środy, tego samego dnia odbędzie się zbiórka w parafiach w całej Wielkopolsce. Zebrane podczas niej dary również trafią tutaj.  

Wojewoda wielkopolski podkreśla, że obywatele Ukrainy, którzy przyjechali do Poznania, by zamieszkać u rodziny, nie muszą stawiać się w punkcie recepcyjnym. Nie muszą też martwić się o legalność swojego pobytu ani składać w najbliższych dniach żadnych wniosków. Dotyczy to również osób, którym skończyła się ważność pobytu. 

Miasto pomaga obywatelom Ukrainy

Poznań uruchomił miejski punkt pomocy - Poznań dla Ukrainy. Działa w godzinach od 14.00 do 18.00 przy ul. Bukowskiej 27/29. Można tam przynosić żywność, koce czy środki higieny dla uchodźców uciekających przed wojną. Więcej informacji: poznan.pl/

 oraz na profilu @czulypoznan na Facebooku.

Każdy, kto chce zaoferować pomoc, może wypełnić ankietę (można ją znaleźć na stronie poznan.pl - przypiętą na żółtym pasku u góry witryny, pod hasłem: Pomagam Ukrainie).

Cały czas działa też ukraińska wersja miejskiej strony internetowej, na której można znaleźć najważniejsze informacje: https://www.poznan.pl/ua

AW