Podczas 8. Poznań Design Festiwal lokalni projektanci, ale też goście z Warszawy, Krakowa, Bydgoszczy, Rzeszowa i Szczecina, spojrzą na nowo na tradycję, sztukę ludową czy rękodzieło. Jak podkreślają organizatorzy, to właśnie teraz, półtora roku po wybuchu pandemii COVID-19, gdy zamknięci w domach zaczęliśmy częściej szukać pomysłów na twórcze spędzanie czasu, kiedy podróże, choć z ograniczeniami, stały się możliwe - zaczęliśmy odkrywać inspiracje w pejzażach małych miast i wsi własnego regionu.
- Pandemia stała się pretekstem, by przyjrzeć się dokładniej temu, co jest blisko. Odkrywamy więc nasze tradycje na nowo. Często nie jesteśmy świadomi tego, na jaką skalę nas kształtują, ani jak po nie sięgnąć, tak, by twórczo je wykorzystać. Na festiwalu przyjrzymy się im z nowych, nieoczywistych perspektyw - mówi Andżelika Jabłońska, dyrektorka Poznań Design Festiwal.
Program imprezy jest bogaty i różnorodny, dostępny dla wszystkich i bezpłatny. Niezależnie od poziomu wiedzy o designie uczestników, ma przede wszystkim pomóc wyzwolić tkwiącą w nich twórczą energię.
W sumie przygotowano 39 wydarzeń w 5 blokach programowych: kids design, cinema design, warsztaty dla dorosłych, wystawy oraz wydarzenia towarzyszące. Festiwal zainauguruje poświęcona tegorocznemu hasłu konferencja, podczas której w 3 panelach dyskusyjnych głos zabierze 17 prelegentów. Uczestnicy porozmawiają o tym, jak skutecznie łączyć tradycję ze współczesnością w sektorach kreatywnych. Start w piątek, 10 września o godz. 10:00 na Scenie Nowej CK Zamek.
Obok kilkunastu wystaw, inspirowanych tradycją i sztuką ludową we współczesnym wzornictwie, w tym roku na Poznań Design Festiwal stawiamy na warsztaty. Te - zostały przygotowane dla wszystkich: dzieci, nastolatków, dorosłych, a także seniorów. Przyjrzymy się na nich bliżej tematowi lokalnego dziedzictwa. Będzie można między innymi samodzielnie zaprojektować ekologiczne opakowanie do butelki hyćki, czyli soku z czarnego bzu. Z kolei na warsztatach ceramicznych powstaną unikalne karafki, swoim kształtem nawiązujące do sylwetki historycznej i kultowej postaci bamberki.
Dla małych i dużych w programie są też warsztaty "Poznańskie koziołki - zrób to sam". Podczas spotkania będzie można własnoręcznie złożyć ich miniaturki. Ilość koziołków jest ograniczona - kto pierwszy, ten lepszy. Stworzone figurki można zabrać ze sobą, a później wysłać zdjęcie organizatorom, by pokazać jak się zadomowiły w czterech kątach warsztatowiczów.
Nie można też przegapić okazji, by pod okiem doświadczonej artystki ludowej, Jadwigi Anioły, opanować sztukę tworzenia tzw. pająków, czyli różnokolorowych dekoracji ze słomy i bibuły.
Podczas festiwalu odbędzie się premiera serii krótkich filmów dokumentalnych o poznańskich rzemieślnikach. Po raz pierwszy zaprezentowana zostanie również książkę o modernistycznych domach towarowych "Alfa". Dzięki tym punktom programu będzie można się przekonać, jak bliskie i codzienne może być dziedzictwo.
Na Poznań Design Festiwal zapraszamy na uroczyste ogłoszenie koloru roku 2022. Wydarzenie, podczas którego poznamy wytypowanego przez doświadczonych prognostyków trendów zwycięzcę, odbędzie się online. Będzie mu towarzyszyło spotkanie, w którym weźmie udział Helen van Gent z AkzoNobel. Ekspertka opowie więcej o tym, jak powstają i jaki wpływ na nasze życie mają trendy kolorystyczne, które nie pozostają bez związku z naszą kulturą i dziedzictwem.
W trakcie festiwalu zostanie oficjalnie otwarta nowa przestrzeń, poświęcona designowi. Pracownia Vzory przy ul. Ślusarskiej jest współtworzona przez Fundację Made in Art oraz Stowarzyszenie Miastoholizm. Inauguracja będzie miała charakter towarzyski. W miejscu, które zamieni się też w całoroczne biuro Poznań Design Festiwal, odbędą się festiwalowe wydarzenia: spotkania, warsztaty, a także wystawa towarzysząca PDF "Vzory. Rzecz o polskim designie".
Festiwal odbędzie się w przestrzeniach: Centrum Kultury Zamek, Starego Browaru, Muzeum Etnograficznego w Poznaniu, Muzeum Sztuk Użytkowych, Muzeum Archeologicznego, Bramy Poznania, Galerii Zacnie i Pracovni Vzory. Program jest dostępny na stronie www.poznandesignfestiwal.pl.
Organizatorem Poznań Design Festiwal jest Fundacja Made in Art. Wydarzenie dofinansowuje Miasto Poznań.