- Miasto Poznań bardzo poważnie podchodzi do kwestii bezpieczeństwa, zarówno w zakresie walki z przestępczością, jak i ratownictwa przeciwpożarowego. Wiele zawdzięczamy strażakom ochotnikom i staramy się, aby mogli funkcjonować w jak najlepszych warunkach. Cieszymy się, że kolejna poznańska jednostka zostanie włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego. Zyskają na tym także mieszkańcy innych rejonów kraju - mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.
Podczas spotkania zastępca prezydenta podziękował strażakom za sprawnie przeprowadzoną akcję ratunkową po zeszłotygodniowym zderzeniu tramwajów na rondzie Starołęka.
Teraz strażacy ochotnicy z jednostki na Krzesinach będą mogli nieść pomoc nie tylko w obrębie Poznania, ale na terenie całej Polski. Krajowy System Ratowniczo-Gaśniczy funkcjonuje od 1995 roku. Jego celem było stworzenie zorganizowanej grupy skupiającej różne podmioty ratownicze. Dzięki temu można podejmować jeszcze bardziej skuteczne działania. Do zadań specjalistów, skupionych w KSRG, należy nie tylko gaszenie pożarów i walka z klęskami żywiołowymi, ale też ratownictwo ekologiczne, medyczne, wysokościowe, techniczne i poszukiwawczo ratownicze.
W KSRG działają już inne poznańskie jednostki ochotnicze: OSP Ratownictwo Wodne Mistral, OSP Głuszyna, OSP Grupa Ratownictwa Specjalistycznego Poznań.
W piątek porozumienie podpisali: Mariusz Wiśniewski - Zastępca Prezydenta Miasta Poznania, Zastępca Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu - mł. bryg. Radosław Hurnik oraz prezes Ochotniczej Straży Pożarnej Poznań - Krzesiny - dh Narcyz Szulczyński. Dokument ten jest podstawą do przesłania drogą służbową przez Wielkopolskiego Komendanta Wojewódzkiego PSP wniosku o włączenie ww. jednostki OSP do Komendy Głównej PSP. Decyzję w tej sprawie podejmie Komendant Główny PSP w Warszawie. Powinna ona zostać podjęta na przełomie października i listopada.
AJ