9 książkomatów stanęło już na poznańskich ulicach. Pozostałe dwa zostaną zamontowane do końca stycznia.
Za kilka dni zacznie się testowanie urządzeń, szkolenie bibliotekarzy i sprawdzanie procedur. Czytelnicy będą mogli korzystać z książkomatów w drugiej połowie marca. Wtedy też pojawią się dokładne instrukcje i zasady obsługi urządzeń, pozwalających wypożyczać i oddawać książki tym, którzy nie zawsze mają bibliotekę po drodze.
Książkomaty nie są usytuowane bezpośrednio przy bibliotecznych filiach (tak, jak to jest w innych miastach), ale tam, gdzie mieszkańcy mają do nich słabszy dostęp. Lokalizacje książkomatów to miejsca licznie odwiedzane przez mieszkańców, na przykład pętle tramwajowe lub okolice supermarketów.
We wszystkich 11 urządzeniach są 93 skrytki na książki. W każdej z nich mieści się kilka publikacji. Oznacza to, że w bibliotecznych książkomatach jest łącznie ok. 3 tysięcy miejsc.
Lokalizacja książkomatów:
Książkomat nr 1: Antoninek - ściana marketu Carrefour przy ul. Nowogrodzkiej 13/15 w Poznaniu
Książkomat nr 2: os. Lecha 121
Książkomat nr 3: Górczyn - ściana budynku przy pętli tramwajowej Górczyn (ul. Zgoda)
Książkomat nr 4: os. Kwiatowe - ściana budynku przy pętli tramwajowej Junikowo (ul. Grunwaldzka)
Książkomat nr 5: Ławica - ściana marketu Chata Polska przy ul. Złotowskiej 45
Książkomat nr 6: Rataje - ściana marketu Lidl przy ul. Zamenhofa 132
Książkomat nr 7: Rataje - ściana budynku bloku przy ul. Katowickiej 55
Książkomat nr 8: Starołęka - przy pętli autobusowej Starołęka
Książkomat nr 9: Strzeszyn - ściana marketu Lidl rejonie ulic: Literackiej, Koszalińskiej, Żołnierzy Wyklętych, Adama Poszwińskiego
Książkomat nr 10: Szczepankowo - ściana przy budynku Poczty Polskiej, ul. Szczepankowo 72D
Książkomat nr 11: Świerczewo - teren przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 3 przy ul. Jesionowej 14 (wiata dla rowerów)
Zakup książkomatów realizowany jest w ramach projektu "Modernizacja budynku Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu oraz konserwacja i digitalizacja cennych zasobów bibliotecznych" współfinansowanego z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 - 2020.
Natomiast działania związane z promocją i obsługą książkomatów finansowane są z projektu "Sztuczna inteligencja w służbie książki", który korzysta z dofinansowania z Programu Kultura w ramach Mechanizmu Finansowego EOG 2014-2021. Koszt przedsięwzięcia to 1 897 108 zł.