W czwartek, 16 września w urzędzie miasta podsumowano dotychczasowy przebieg spisu powszechnego w Poznaniu. Zapowiedziano także kolejne punkty, w których mieszkańcy mogą stacjonarnie wziąć udział w Narodowym Spisie Powszechnym.
- Zostały ostatnie dni do końca spisu - przypomniał Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. - W naszym mieście spisało się ponad 335 tys. mieszkańców - to dobra liczba, natomiast im więcej osób weźmie udział w badaniu, tym te dane będą pełniejsze. Służą one nie tylko instytucjom administracji centralnej, ale także samorządom. Dzięki tym informacjom lepiej można wyznaczać cele strategiczne, diagnozować sytuację społeczną i gospodarczą, a także planować inwestycje w oświacie, transporcie, kulturze czy ochronie zdrowia - zaznaczył.
Aby ułatwić mieszkańcom udział w Narodowym Spisie Powszechnym, Miasto w partnerstwie z Urzędem Statystycznym w Poznaniu zainicjowało w lipcu mobilny punkt spisowy. Jego idea była prosta - miał pojawiać się tam, gdzie czas w letnie weekendy spędzają poznaniacy. Oferta punktu nie była jednak skierowana tylko do osób wypoczywających np. nad Maltą czy w poznańskich parkach, ale do każdego, kto nie ma technicznych warunków do przeprowadzenia spisu przez internet lub potrzebuje wsparcia w wypełnieniu formularza online.
We wrześniu projekt jest kontynuowany, a na mapie miasta pojawią się kolejne miejsca, gdzie będzie można spisać się z pomocą rachmistrza. Nie trzeba się specjalnie przygotowywać ani umawiać wizyty, wystarczy przyjść i znać swój PESEL.
Już w sobotę, 18 września mieszkańcy Poznania będą mieli okazję spisać się przy okazji zakupów w Centrum Handlowym Posnania. Mobilny punkt spisowy będzie tam działał w godz. 10-18. Tego samego dnia będzie można skorzystać z pomocy rachmistrzów także w budynkach urzędu miasta przy ul. Libelta 16/20 i Gronowej 22a (czynne w godz. 8-14). W niedzielę, 19 września mobilny punkt zawita do Domu Kultury Stokrotka przy ul. Cyniowej 11. Tam wsparcie w wypełnieniu ankiety będzie można uzyskać w godz. 9-17.
W sobotę, 25 września mobilny punkt spisowy ponownie otworzy się w CH Posnania w godz. 10-18, a także w godz. 12-15 podczas inauguracji "Senioralni. Poznań 2021" na parkingu przy boisku AWF (Droga Dębińska), w godz. 9-14 w Domu Kultury Wiktoria na os. Zwycięstwa 125 oraz na Rodzinnym Festynie Charytatywnym dla Williama w Winiarskim Centrum Rekreacji i Sportu przy ul. Winiarskiej 50.
W poniedziałek, 20 września poznaniacy będą mieli okazję spisać się także na pl. Wolności. Tam w godz. 8:30-10:30 zaparkuje spisobus. Pojazd będzie można spotkać nie tylko w stolicy Wielkopolski, kursuje on bowiem po terenie całego województwa.
Co więcej, do końca miesiąca przedłużone zostało funkcjonowanie mobilnych punktów spisowych w poznańskich bibliotekach. Rachmistrzowie dyżurują w czterech filiach Biblioteki Raczyńskich w każdą środę, w godz. 17-19. Są to: Filia Wildecka (w galerii GreenPoint przy ul. Hetmańskiej 91), Filia 11 (ul. Chwaliszewo 17/23), Filia 12 (ul. Arciszewskiego 27), Filia 42 (w Osiedlowym Domu Kultury "Pod Lipami" na os. Pod Lipami 108).
Do końca września wsparcie można uzyskać także w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej i Centrum Animacji Kultury przy ul. Prusa 3, w każdy poniedziałek i piątek w godz. 16-18.
Dla osób, które nie mają w domu komputera czy internetu lub potrzebują pomocy w wypełnieniu ankiety, przygotowano stałe punkty, które są czynne codziennie w dni robocze. W połowie września ruszyły dyżury rachmistrzów w siedzibach ZUS przy ul. Dąbrowskiego 12, Fabrycznej 27/28 oraz Starołęckiej 31. Nie trzeba się umawiać, wystarczy przyjść. Spisać się można w godz. 10-14. W dalszym ciągu działają punkty w budynkach urzędu miasta przy pl. Kolegiackim 17 oraz ul. Libelta 16/20, a także w siedzibie Poznańskiego Centrum Świadczeń przy ul. Małachowskiego 10. Można je odwiedzać w godz. 7:00-15:30. W tym przypadku obowiązuje rezerwacja miejsc pod numerem 61 646 33 44 (Poznań Kontakt).
Telefonicznie lub stacjonarnie, ale najchętniej online
- Do 15 września w stolicy Wielkopolski spisanych zostało ponad 335 tys. osób, czyli 66,8 proc. wszystkich mieszkańców. Badaniu podlegają także mieszkania, tych spisano blisko 120 tys. Największą popularnością cieszy się spis przez internet. Z tej opcji skorzystało 80 proc. respondentów. Telefonicznie udział w badaniu wzięło 11 proc., zaś spisanych podczas odwiedzin rachmistrza zostało 9 proc. - mówił Wojciech Kasprzak, dyrektor Wydziału Organizacyjnego UMP.
Do tej pory z usług mobilnych i stałych punktów spisowych skorzystało prawie 2 tys. osób. Spisanych zostało jednak znacznie więcej, ponieważ jedna osoba może wypełnić ankietę za pozostałych domowników (rekordzista spisał aż 7 osób). W takim przypadku musi podać ich PESEL, datę urodzenia, zawód oraz miejsce pracy.
Najłatwiej spisać się przez internet. Można to zrobić na stronie spis.gov.pl. Udział w badaniu jest możliwy także za pośrednictwem infolinii: 22 279 99 99, która teraz jest czynna także weekendy i w dodatkowych godzinach - od poniedziałku do niedzieli, w godz. 8-20.
Kontakt drogą telefoniczną może zainicjować także rachmistrz. Jeśli do tego dojdzie, nie możemy odmówić udzielenia odpowiedzi na pytania. Możemy za to umówić się na inny dzień lub godzinę - należy jednak pamiętać, że czasu na spisanie się pozostaje coraz mniej. Telefonu należy spodziewać się wyłącznie z dwóch numerów - 22 279 99 99 oraz 22 828 88 88.
Od końca czerwca rachmistrzowie mogą odwiedzić respondentów także w domach.
- Spis trwa kilka minut, dla rodziny - kilkanaście. W formularzu są zawarte pytania poruszające szereg aspektów ekonomicznych, demograficznych, mieszkaniowych. Przy czym są trzy pytania, na które można nie udzielić odpowiedzi ze względu na to, że dotyczą sfery wrażliwej. Chodzi o kwestie wyznania, niepełnosprawności i ewentualnych związków partnerskich - mówił Jacek Kowalewski, dyrektor Urzędu Statystycznego w Poznaniu. - Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo danych, mogę zapewnić, że wszystkie informacje, które zbieramy, są anonimizowane. Podstawą funkcjonowania statystyki publicznej jest pojęcie tajemnicy statystycznej. Oznacza to, że nie możemy udostępnić informacji pozwalajacych na identyfikację osoby lub podmiotu, jeżeli chodzi o dane gospodarcze - podkreśla.
Udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 jest obowiązkowy dla każdego mieszkańca Polski, w tym także dla cudzoziemców. Badaniu podlegają również osoby poniżej 18. roku życia, za które ankietę wypełniają rodzice lub opiekunowie.
JZ