Mural ma zwiększyć świadomość poznaniaków na temat jerzyków, które przez termomodernizacje budynków tracą swoje siedliska i wycofują się z Poznania. Ptaki te są nadzwyczaj pożyteczne - to pogromcy komarów, much i meszek. Prawie całe życie (poza okresem wysiadywaniem jaj) spędzają w powietrzu, codziennie - w poszukiwaniu pokarmu - pokonują nawet 1000 km. Często są mylone z jaskółkami, od których są nieco większe. Na jednej ze ścian szkoły zainstalowane są budki lęgowe, zastępujące jerzykom zamykane otwory w stropodachach bloków mieszkalnych.
Dzieło ma także upamiętniać postać aktywisty społecznego, który działał na rzecz poznańskich ptaków, Jakuba Kotnarowskiego. Część swojego 38-letniego życia (zmarł w 2020 r. na COVID-19) poświęcił on idei ochrony ptasiego świata w naszym mieście.
Bardzo ważnym aspektem projektu są jego innowacyjne właściwości walki ze smogiem. Mural wykonany jest z farb pochłaniających zanieczyszczenia powietrza. Tym samym wpisuje się on w starania Rataj o czyste powietrze w Poznaniu.
Mural ma ok 120m2 powierzchni. Projektantem jest architekt, dr hab.Radosław Barek z Wydziału Architektury Politechniki Poznańskiej. Jest także autorem m.in. koncepcji muralu na poznańskiej Śródce, którego zdjęcia entuzjastycznie komentowały miliony internautów na całym świecie.
Zawarte w farbie substancje walczące ze smogiem będą wyciągając z powietrza zanieczyszczenia równe pracy kilkudziesięciu drzew.
Oficjalne odsłonięcie muralu odbędzie się 1 października. Będzie połączone z dniem pikniku szkolnego dla mieszkańców Rataj oraz całego miasta. Podczas wydarzenia odbędą się ekologiczno-edukacyjne zabawy, quizy, okolicznościowa wystawa oraz spotkania z ornitologami i przyrodnikami.
Pomysł na projekt powstał w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego.
PD