Mała retencja - czas na rozliczenie

Grafika przedstawia budynek z ogrodem oraz opis programu "Mała retencja". - grafika rozmowy
Miasto Poznań dofinansowuje działania związane z małą retencją
Mała retencja - czas na rozliczenie

Miasto Poznań dofinansowuje działania związane z małą retencją. Pilotażowa edycja programu odbyła się wiosną tego roku. O wsparcie mogli starać się mieszkańcy, chcący ponownie wykorzystywać deszczówkę. Biuro Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta, które odpowiada za realizację akcji, przypomina, że po zakończeniu inwestycji należy się rozliczyć do połowy listopada. Zostało więc już niewiele czasu. 

Zgodnie z założeniem programu chodzi o to, by woda "nie uciekała", czyli by nie spływała do kanalizacji deszczowej i rzeki Warty, tylko była na powrót wykorzystana, np. do podlewania przydomowych ogródków. 

Pieniądze z dofinansowania można więc było przeznaczyć na zakup materiałów, montaż oraz budowę systemu deszczowego do zatrzymywania i wykorzystywania opadu w miejscu jego powstania - naziemnego lub podziemnego zbiornika na wodę opadową, ogrodu deszczowego w gruncie, a także pojemnika, studni lub muldy chłonnej. Dotację można było otrzymać także na zakup materiałów i prace służące modernizacji i usprawnieniu istniejącego systemu deszczowego. O wsparcie mogły starać się osoby prywatne (dofinansowanie do 5 tys. zł), ale też wspólnoty oraz spółdzielnie mieszkaniowe, instytucje czy przedsiębiorcy (dofinansowanie do 50 tys. zł).

Nabór do programu rozpoczął się 20 maja i trwał do 10 czerwca. Akcja cieszyła się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców. Wpłynęło 165 wniosków. Początkowo na małą retencję w tym roku miało zostać przeznaczone 500 tys. zł. Duży odzew, jakim program cieszył się ze strony mieszkańców, sprawiło jednak, że Miasto Poznań wystąpiło do miejskich radnych z prośbą o zwiększenie tej kwoty o kolejne 500 tys. zł. 

Obowiązek rozliczenia

Biuro Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta przypomina, że po zakończonej inwestycji należy się rozliczyć. Czas na to jest do 15 listopada (do północy). 

Wnioski należy składać poprzez E-PUAP lub przesłać drogą pocztową, listem poleconym na adres: Biuro Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta UMP, pl. Kolegiacki 17, 61-841 Poznań z dopiskiem "Mała retencja" (tak, aby była możliwa identyfikacja godziny nadania). 

Do UMP należy złożyć: wniosek o rozliczenie dotacji i protokół z wykonania inwestycji (dostępne są w załączniku), a także faktury - potwierdzające przeprowadzenie zadania oraz dokumentację fotograficzną (w wersji papierowej lub w formie plików jpg).

Przy rozliczeniu pod uwagę brane będzie to, czy wydana kwota została właściwie zagospodarowana, a także czy wykonane prace odpowiadają opisowi inwestycji, który znalazł się w złożonym wcześniej wniosku.

Więcej informacji można znaleźć na stronie poświęconej programowi.

AJ