- Już niedługo po Poznaniu jeździć będzie łącznie 58 elektrycznych autobusów. To pokazuje, jaką wagę przywiązujemy do transportu publicznego i ochrony środowiska. Ekologiczny tabor oznacza bowiem czystsze powietrze w mieście - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Będziemy nadal inwestować w transport publiczny. Aktualnie ubiegamy się o dofinansowanie zakupu 84 autobusów o napędzie wodorowym - dodaje prezydent.
MPK Poznań systematycznie prowadzi odbiór nowych pojazdów, a pierwsze z nich rozpoczęły dziś kursowanie z pasażerami. Jednocześnie na terenie zajezdni przy ulicy Kaczej oraz na dworcach Górczyn, Garbary i Jana III Sobieskiego kończą się prace budowlane związane z rozbudową infrastruktury do ich ładowania.
Nowe autobusy zakupione zostały z myślą o obsłudze linii 145, 149, 163, 175, 176, 179, 190 i 193. Ich trasy przebiegają przez poznańskie osiedla i - docelowo - przede wszystkim tam będą kursowały. W związku z tym projekt obejmuje również budowę nowej infrastruktury ładowania. Po zakończeniu prac i odbiorów nowe autobusy będą nocami ładowane stacjonarnie poprzez złącze typu plug-in w zajezdni przy ul. Kaczej, natomiast w ciągu dnia poziom energii w bateriach uzupełniany będzie poprzez szybkie ładowarki pantografowe. Kolejne takie ładowarki (oprócz już funkcjonujących) są budowane na dworcach Os. Jana III Sobieskiego oraz Garbary, a także na terenie dworca Górczyn oraz w zajezdni Kacza, gdzie będą doładowywane pojazdy podczas obsługi linii komunikacyjnych (np. linii 145 i 179).
Nowe autobusy są klimatyzowane i monitorowane. Nowością są kamery zewnętrzne "obserwujące" prawy bok autobusu oraz pantograf. Są to również pierwsze autobusy liniowe MPK Poznań w barwach zielono-żółtych perłowych. Standardowo dla pasażerów przygotowany został system informacji pasażerskiej, składający się z czytelnych, nowoczesnych tablic kierunkowych i wyświetlaczy w środku autobusu, systemu zapowiedzi głosowych i monitorów informacji publicznej. Pojazdy są niskopodłogowe, wewnątrz wyznaczona została przestrzeń dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich, miejsce do przewozu rowerów. W autobusach są ładowarki USB, zamontowane zostało również zewnętrzne oświetlenie przestrzeni drzwiowych.
Projekt "Elektryfikacja wybranych linii autobusowych w Poznaniu", w ramach którego pozyskujemy 37 elektrycznych autobusów oraz infrastrukturę ładowania, uzyskał dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, oś priorytetowa VI "Rozwój niskoemisyjnego transportu zbiorowego w miastach", działanie 6.1 "Rozwój publicznego transportu zbiorowego w miastach".
RB, MPK