Kolejna kamienica na Jeżycach odzyskała dawny blask

Galeria zdjęć przedstawia kamienicę przy ul. Jeżyckiej. - grafika rozmowy
Kamienica przy ul. Jeżyckiej po remoncie, fot. ZKZL.
Kolejna kamienica na Jeżycach odzyskała dawny blask

Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych zakończył remont zabytkowego budynku przy ulicy Jeżyckiej. Dzięki modernizacji zmienił się nie tylko wygląd kamienicy. Stare, nieekologiczne piece kaflowe wymieniono na nowe grzejniki z podłączeniem do centralnego ogrzewania.

Już teraz poznaniacy mogą zobaczyć spektakularne efekty remontu, który rozpoczął się w maju 2020 roku. Kompleksowa modernizacja objęła częściową wymianę i wzmocnienie drewnianej konstrukcji budynku. Zmieniono i ocieplono pokrycie dachowe. W kamienicy zamontowano drewniane okna i odwzorowano ich historyczny wygląd. 

Zainstalowano również nowe drzwi zewnętrzne i wewnętrzne. ZKZL zadbał też o wykończenie samych mieszkań. Ściany i sufity zostały odmalowane, na podłodze i w pokojach zamontowano panele, a w łazienkach płytki. We wszystkich mieszkaniach zainstalowano ubikację, umywalkę, kabinę natryskową. Na najemców czekają również zlewozmywaki i kuchenki elektryczne. 

W trakcie modernizacji nie zapomniano o częściach wspólnych, czyli klatce schodowej i piwnicach, które również zostały wyremontowane. ZKZL zagospodarował także teren sąsiadujący z nieruchomością. Wyremontowano pomieszczenia gospodarcze, ułożono kostkę brukową przed wejściem do budynku i klatek. Wydzielone zostało miejsce parkingowe dla osób z niepełnosprawnością. Całość inwestycji dopełnia założenie trawników, nasadzenia roślin i montaż wiaty śmietnikowej.

W ramach remontu zostało zlikwidowanych 12 pieców kaflowych. W miejsce starych kopciuchów wykonano węzeł cieplny wraz z podłączeniem do sieci miejskiej. Dzięki temu zabiegowi lokatorzy zyskali nowe grzejniki oraz centralne ogrzewanie w mieszkaniach. Dodatkowo spółka wymieniła instalacje wodno-kanalizacyjne, elektryczne i teletechniczne.

Budynek przy ulicy Jeżyckiej został zbudowany w stylu szachulcowym pod koniec XIX wieku. Kamienica liczy trzy kondygnacje z poddaszem i została wykonana w konstrukcji fachwerkowej tzw. muru pruskiego. To rodzaj konstrukcji szkieletowej z drewna wypełnionej, w tym przypadku, murem z cegły. 

Kamienica była modernizowana zgodnie z zaleceniami Miejskiego Konserwatora Zabytków. Koszt inwestycji wyniósł 4,5 miliona złotych.

ZKZL/JZ