Działaj lojalnie: kupuj lokalnie!

Grafika: panorama Poznania po zachodzie słońca, na pierwszym planie kamienice, w tle CK Zamek - grafika rozmowy
Aż 12 proc. mieszkańców stolicy Wielkopolski to przedsiębiorcy
Działaj lojalnie: kupuj lokalnie!

21 czerwca to Ogólnopolski Dzień Przedsiębiorcy. Miasto Poznań przyłącza się do kampanii "Działaj lojalnie: kupuj lokalnie!" - i zachęca wszystkich mieszkańców do częstszego odwiedzania osiedlowych sklepów i usługodawców.

Przedsiębiorcy - zarówno duzi, jak i ci najmniejsi - są siłą Poznania. Według danych GUS w końcu grudnia 2020 r. co 10 firma w bazie REGON zarejestrowana była w województwie wielkopolskim. Najwięcej w Poznaniu - ponad 118,7 tys.  i powiecie poznańskim (ponad 68,1 tys.). Również w przekroju terytorialnym miasto wraz z okalającym je powiatem okazało się najbardziej atrakcyjnym miejscem do prowadzenia działalności gospodarczej.

Aż 12 proc. mieszkańców stolicy Wielkopolski to przedsiębiorcy. To znacznie więcej niż średnia dla Polski, która wynosi 8 proc. Odprowadzają oni do miejskiej kasy aż 36 proc. podatku PIT - to oznacza, że każdy zakup lokalnych usług czy towarów jest równocześnie inwestycją w nasze miasto. 

- Osiedlowe sklepy i punkty usługowe są często bardzo ważne dla mieszkańców okolicy - podkreśla Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Niektóre z nich mają już długą historię i wyjątkowy klimat. Sklepy, których właściciele znają kupujących od lat i wiedzą, co im doradzić, usługodawcy, którzy znajdą czas, by porozmawiać z klientami - to miejsca bezcenne. Zachęcam: róbmy zakupy lokalnie! W ten sposób pomagamy zachować niezwykłe miejsca i równocześnie inwestujemy w Poznań.

Mikro- i małe przedsiębiorstwa stanowią też aż 95 proc. pracodawców w Poznaniu i tworzą 58 proc. wszystkich miejsc pracy

W stolicy Wielkopolski przedsiębiorców wspiera Wydział Działalności Gospodarczej i Rolnictwa UMP, w ramach którego działa Ośrodek Doradczo-Szkoleniowy "Poznań Biznes Partner" - jego głównym zadaniem jest organizowanie szkoleń i doradztwa, również dla osób, które dopiero planują założenie działalności gospodarczej.

 W 2020 r. ośrodek mimo ograniczeń pandemicznych przeprowadził aż 111 szkoleń online, w których wzięło udział ponad 7,7 tys. uczestników. Dotyczyły one m.in. organizacji pracy zdalnej, zarządzania zespołem rozproszonym, cyberbezpieczeństwa czy prawnych aspektów prowadzenia biznesu na odległość. Prowadzono też indywidualne doradztwo prawne, podatkowe czy psychologiczne. Miasto oferowało też wsparcie przy sporządzaniu biznesplanu. 

Pomocą dla małych i mikroprzedsiębiorców jest też działający w Poznaniu miejski coworking dla startupów "Przestrzeń +1" - w 2020 r. mimo braku dostępności przestrzeni biurowej w związku z obostrzeniami pandemicznymi, zorganizowano w niej 12 wydarzeń online, w których uczestniczyło 260 osób.

Z wyżej wymienionych form wsparcia korzystają w większości przedstawiciele branży handlowej i sektora marketingu, w tym również właściciele małych sklepów i punktów usługowych.

Kampanię "Działaj lojalnie: kupuj lokalnie!" organizuje Związek Miast Polskich wspólnie ze Stowarzyszeniem Inicjatywa Firm Rodzinnych.

AW