Delegacja z Lwowa w Poznaniu

Zdjęcie przedstawia uczestników spotkania w holu urzędu. - grafika rozmowy
Zastępca prezydenta miasta, Mariusz Wiśniewski spotkał się z przedstawicielami Lwowa
Delegacja z Lwowa w Poznaniu

Zastępca prezydenta miasta, Mariusz Wiśniewski spotkał się z przedstawicielami Lwowa. Goście przybyli do stolicy Wielkopolski z okazji odbywających się w Poznaniu XXIV Dni Lwowa i Kresów.

Wśród osób, które odwiedziły zastępcę prezydenta, znaleźli się: Maria Basza - zastępca redaktora naczelnego "Kuriera Galicyjskiego", Teresa Dutkiewicz - pełniąca obowiązki prezesa Federacji organizacji polskich na Ukrainie, poetka Stanisława Nowosad oraz Halina Makowska - "kustosz" Kultury Polskiej we Lwowie. Towarzyszyli im przedstawiciele Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, na którego zaproszenie goście przybyli do Poznania. 

Tematem rozmowy była pomoc, udzielana przez poznaniaków mieszkańcom Kresów Wschodnich, współpraca z polskimi szkołami na Białorusi i Ukrainie, a także związki Poznania i Lwowa. 

- Wspomniane miasta wiele łączy. Mam na myśli nie tylko lwowian, którzy znaleźli się tutaj po II wojnie światowej. Dużą rolę w stolicy Wielkopolski odegrali Polacy mieszkający we Lwowie, którzy zasilili Poznań po I wojnie światowej. Przez to, że przez wiele lat nasze miasto było pod zaborem pruskim, w tamtym okresie brakowało ludzi, którzy mieliby doświadczenie w administracji. Nie było zbyt wielu polskich nauczycieli oraz wykładowców akademickich, którzy mogliby nauczać w powstałym właśnie Uniwersytecie Poznańskim. Wielu lwowian, którzy przyjechali wówczas do Poznania, zasiliło kadry szkół, uczelni i urzędów. Warto zwrócić uwagę, że z Lwowa pochodzi m.in. znany przedwojenny architekt Władysław Czarnecki oraz Zdzisław Krygowski, założyciel poznańskiej szkoły matematycznej, której absolwenci złamali szyfr Enigmy - mówił Mariusz Wiśniewski.

Jak zauważył Wiesław Banaś, zastępca dyrektora Wydziału Oświaty UMP, dzisiaj w poznańskich szkołach uczy się aż około 2400 uczniów białoruskich i ukraińskich.  

Specjalne gratulacje zastępca prezydenta złożył Teresie Dutkiewicz, do której trafiło w tym roku wyróżnienie "Semper Fidelis" (przyznawane przez poznański oddział Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich) za wybitne osiągnięcia w pracy na rzecz Kresów Południowo-Wschodnich i Kresowian. Do laureatki trafił list gratulacyjny oraz drobny upominek. 

Teresa Dutkiewicz jest osobą zasłużoną dla środowiska Polaków mieszkających na Ukrainie. Urodziła się i mieszka we Lwowie. Jej działalność obejmuje wiele aspektów życia społecznego. Jest wiceprezesem Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie, a od 1993 r. pełni rolę redaktorki naczelnej czasopisma Federacji "Nasze Drogi". Teresa Dutkiewicz wielokrotnie była laureatką konkursów literackich.

AJ