8 września odbyła się premiera drugiej edycji raportu "Potencjał inwestycyjny sektora IT w Poznaniu", który został opracowany przez ManpowerGroup dla Miasta Poznania. Wydarzenie rozpoczęło się od przedstawienia wniosków z raportu. Konrad Gandziarski, head of Experis IT Solutions (ManpowerGroup) zaprezentował pozytywną dynamikę w rozwoju poznańskiej branży IT. Dane wskazują, że zapotrzebowanie na specjalistów IT w Poznaniu jest wysokie - aż 87% badanych przedsiębiorców planuje zwiększyć zatrudnienie w najbliższych miesiącach. Prócz dobrych warunków współpracy (92,5% firm IT w Poznaniu oferuje umowę o pracę), pracodawcy zapewniają szereg benefitów pozapłacowych, które uatrakcyjniają ofertę.
- Sektor już wcześniej był jednym z lepiej przystosowanych do pracy zdalnej, a pandemia jeszcze wzmocniła to zjawisko. Dlatego też możliwość pracy zdalnej oraz elastyczny czas pracy to najczęściej oferowane pracownikom świadczenia pozapłacowe - mówi Konrad Gandziarski.
Wykwalifikowaną kadrę zapewniają poznańskie uczelnie - aż 7 z nich oferuje studia na kierunkach związanych z IT. Zapotrzebowanie na umiejętności i zmiany na rynku pracy były również jednym z tematów poruszonych w ramach debaty, która odbyła się po prezentacji raportu. "Czy branża technologiczna wygrała kryzys covidowy? Perspektywy rozwoju branży IT w Poznaniu" - pod takim hasłem Katarzyna Sobocińska, zastępczyni dyrektora Biura Obsługi Inwestorów Miasta Poznania, moderowała debatę. Wzięli w niej udział: Justyna Mazur, head of Experis IT Perm (ManpowerGroup), Beata Lewicką-Arendt, head of HR Beyond.pl i Wojciech Wencel, CEO summ-it. Podczas debaty eksperci poruszyli kwestię procesu rekrutacyjnego w pandemii.
Swoim doświadczeniem podzieliła się Barbara Arendt-Lewicka, head of HR w Beyond.pl.
- O ile oczywiście zagrożenie ze strony COVID-19 mocno nas wszystkich doświadczyło, o tyle można powiedzieć, że paradoksalnie sama pandemia wniosła sporo dobrego do branży rekrutacyjnej. Nowa rzeczywistość nauczyła nas pracować zwinnie, szerzej wykorzystywać już dostępne narzędzia, przetestowała nas także z szybkości adaptacji do nowych warunków. Co jednak najważniejsze, przypomniała, że w naszej branży to człowiek jest najważniejszy i o tym właśnie przede wszystkim musimy pamiętać - mówiła Arendt-Lewicka.
Wojciech Wencel, CEO summ-it, również widzi w pandemii nie zagrożenie, a szansę.
- Zmiana warunków pracy pozwoliła nam na dotarcie do kompetencji spoza naszego region. To z kolei budzi nadzieje, że jeśli warunki pracy okażą się atrakcyjne dla zatrudnionych, być może wpłyną na chęć przeprowadzki do naszego miasta - zaznaczył CEO summ-it.
Na koniec eksperci omówili działania, które mogą podjąć wspólnie na rzecz rozwoju branży IT.
- Z punktu widzenia miasta najważniejszym zadaniem jest szeroka promocja marki Miasta i promocja potencjału Poznania jako silnego ośrodka technologicznego, skierowana do inwestorów i specjalistów pracujących w branży z całej Polski. Kluczowa jest współpraca firm, miasta i otoczenia biznesu i dzisiejsza debata jest dobrym przykładem takiego współdziałania - twierdzi Katarzyna Sobocińska, zastępczyni dyrektora Biura Obsługi Inwestorów Miasta Poznania.
Organizatorzy konferencji zapraszają do zapoznania się z publikacją "Potencjał inwestycyjny rynku IT w Poznaniu" i do wysłuchania prezentacji i debaty na kanale Youtube.
BOI/JZ