Czas na senioralne święto

Grafika: w tle zdjęcie wrzosów, na nim najważniejsze informacje o wydarzeniu - grafika rozmowy
Inauguracja "Senioralnych" odbędzie się w sobotę, 25 września
Czas na senioralne święto

Po raz kolejny październik stanie się miesiącem poznańskich seniorek i seniorów. Przez ponad dwa tygodnie będą mogli skorzystać z wykładów, warsztatów, drzwi otwartych i zniżek. To już jedenasta edycja cyklu "Senioralni. Poznań".

W tym roku "Senioralni" odbędą się 1-17 października, a uroczysta inauguracja będzie miała miejsce w ostatni weekend września.

- Nie wyobrażamy sobie jesieni bez "Senioralnych", cykl na stałe wpisał się w kalendarz senioralnych imprez w naszym mieście - podkreśla Wojciech Bauer, dyrektor Centrum Inicjatyw Senioralnych w Poznaniu. - To przede wszystkim czas, kiedy przypominamy o wyjątkowej ofercie w mieście, z której przez cały rok mogą korzystać poznańskie seniorki i seniorzy, a która, co najważniejsze, stale się poszerza.

Na start: zdrowie i kondycja

Inauguracja "Senioralnych" odbędzie się w sobotę, 25 września. Rozpocznie się w samo południe, o godz. 12.00 na parkingu przy boisku AWF (wejście od ul. Droga Dębińska).

Tradycyjnie prezydent Poznania przekaże seniorkom klucze do bram miasta - będzie to symboliczny gest czasowego oddania władzy w mieście jego najstarszym mieszkańcom. Wręczone zostaną też kolejne certyfikaty w ramach akcji "Miejsce Przyjazne Seniorom",oraz nagroda "Najlepszy Przyjaciel Seniorów".

W programie wydarzenia znalazła się również kwietna niespodzianka Z wrzosów zostanie ułożony 15-metrowy napis "Senioralni. Poznań". Seniorzy i seniorki będą mogli zabrać wrzosy do swoich domów na pamiątkę, część kwiatów zostanie również przekazana do poznańskich domów pomocy społecznej - ich podopieczni zasadzą je w swoich ogrodach.

- Dywan kwietny ma być sygnałem, że w naszym mieście rozpoczynają się "Senioralni". W niektórych kulturach wrzos symbolizuje powodzenie i szczęście. I tego właśnie życzymy wszystkim poznańskim seniorkom i seniorom tej jesieni, mając jednocześnie nadzieję, że wniesiemy do ich życia odrobinę koloru i pozytywnej energii - dodaje Wojciech Bauer.

Czas pandemii daje się wszystkim we znaki, dlatego w tym roku organizatorzy "Senioralnych" stawiają przede wszystkim na kondycję. Po inauguracji rozpocznie się część dla tych, którzy chcieliby zadbać o formę i zdrowie. Trener Senioralny, główny partner tegorocznej edycji wydarzenia, zaprosi na aqua fitness (godz. 13.15, 14.00 i 14.45) i zajęcia ogólnorozwojowe (godz. 13.15 i 14.15) oraz nordic walking Wartostradą (start ok. godz. 12.30).

W specjalnej strefie zdrowia (w godz. 12.30-15.00) przygotowanej przez Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych UMP seniorki i seniorzy będą mogli skorzystać m.in. z konsultacji ortopedycznych, porad kardiologicznych, szkoleń z pierwszej pomocy, masaży, zabiegów fizjoterapeutycznych (fala uderzeniowa), rehabilitacji pocovidowej. Będzie można też wykonać badanie EKG z interpretacją, zmierzyć ciśnienie, poziom glukozy we krwi oraz skorzystać z testu wymazowego w kierunku COVID-19.

Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu zaprosi na szczepienia przeciwko COVID-19 (w godz. 12.00-14.00) - w specjalnym szczepieniobusie będzie można zaszczepić się jednodawkowym preparatem firmy Johnson & Johnson. Wielkopolska policja udzieli porad dotyczących bezpieczeństwa osobistego, będzie też okazja do zapoznania się z ofertą Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Poznaniu. Każdy, kto jeszcze nie wypełnił ankiety w ramach Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań będzie mógł skorzystać z pomocy z mobilnym punkcie spisowym.

Uwaga: wstęp na inaugurację jest wolny, jednak na wszystkie aktywności sportowe obowiązują zapisy. Szczegółowe informacje na ich temat uzyskać można pod numerem tel. 61 847 21 11.

Ponad dwa tygodnie atrakcji

W związku z trwającą epidemią koronawirusa cykl, podobnie jak w ubiegłym roku, będzie nieco krótszy niż zazwyczaj. Mimo to w programie znalazło się ponad 100 wydarzeń - to m.in. wykłady, warsztaty, aktywności i drzwi otwarte przygotowane we współpracy z partnerami: instytucjami, uniwersytetami, organizacjami pozarządowymi. Część wydarzeń odbędzie się stacjonarnie, część - online.

"Senioralni" to zawsze bodziec do tego, żeby pomyśleć o swoim zdrowiu i skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych (np. wzroku i słuchu) czy wysłuchać wykładów - w tym roku m.in. na temat szczepień przeciwko COVID-19 czy leków bez recepty. W programie znalazły się również warsztaty z fizjoterapeutami dla osób z bólami kręgosłupa, warsztaty dietetyczne oraz treningi pamięci. Będzie też okazja do tego, aby skorzystać z nauki pływania czy rozpocząć swoją przygodę z nordic walking.

Nie zabraknie propozycji dla tych, którzy chcą podnieść swoje kompetencje cyfrowe. Biblioteka Raczyńskich zapewni kurs komputerowy, który umożliwi planowanie miejskich podróży z wykorzystaniem Internetu. Centrum Inicjatyw Senioralnych zaprosi na spacer cyfrowy, podczas którego seniorzy dowiedzą się m.in., jak bezpiecznie korzystać z biletomatów PKP oraz MPK, sprawdzą, jak działa paczkomat oraz system Poznańskiego Roweru Miejskiego. W siedzibie Centrum odbędzie się też spotkanie poświęcone dezinformacji w Internecie.

Seniorzy będą mieli też okazję zdobyć ekspercką wiedzę z wielu dziedzin. Odbędzie się m.in. spotkanie na temat rynku pracy dla osób starszych, będzie się można również poradzić adwokatów w kwestiach spadku, testamentu, darowizny czy asertywności konsumenckiej. Wielkopolska policja przypomni o podstawowych zasadach związanych z bezpieczeństwem osobistym, a ratownicy medyczni nauczą udzielać pierwszej pomocy.

Okazji do uczenia się i poznawania nowych rzeczy będzie jak zwykle sporo - w programie są m.in. lekcje języka angielskiego i hiszpańskiego oraz spotkanie z Kartami Konwersacji Międzypokoleniowych.

"Senioralni" tradycyjnie będą zachęcać też do zwiedzania przeróżnych poznańskich miejsc i spacerowania zakamarkami naszego miasta - w programie znalazły się tematyczne oprowadzania po muzeach i spacery ("Poznań pod okupacją", "Śladami kin przedwojennego Poznania"). Z pewnością znajdą dla siebie miłośnicy muzyki - wśród wydarzeń są propozycje koncertów, recitali, spotkań muzycznych i senioralnych śpiewanek. Teatr Nowy zaprosi na trzydniowe warsztaty teatralne przygotowane z myślą o seniorach. Twórczo spędzić czas będzie można również podczas warsztatów dekorowania ceramiki czy tworzenia kartek okolicznościowych.

W trakcie "Senioralnych" będzie można liczyć na zniżki m.in. w grotach solnych, centrach medycznych i teatrach. Dostępne będą również porady telefoniczne dotyczące zagadnień związanych z emeryturą i rentą, których udzielać będą eksperci ZUS.

Wydarzenia w ramach "Senioralnych" są w większości bezpłatne lub niskopłatne. Pełen program pojawi się w październikowym wydaniu miesięcznika "Senioralny Poznań" (w Tytce Seniora) - dostępnym podczas inauguracji "Senioralnych", a potem również w Centrum Inicjatyw Senioralnych (ul. Mielżyńskiego 24). W dniu inauguracji program wydarzeń zostanie opublikowany na stronie Centrum Inicjatyw Senioralnych: www.centrumis.pl. Impreza realizowana jest w reżimie sanitarnym.

AW