Dyplomata stanowisko Ambasadora Republiki Łotewskiej w Polsce objął w grudniu 2021 roku. Juris Poikans jest bardzo zaangażowany w bieżącą sytuację w Ukrainie. W latach 2015-2021 był bowiem ambasadorem Łotwy w tym państwie. Zna język ukraiński i ma tytuł honorowego obywatela miasta Sławutycz.
- Jesteśmy w tej chwili na poziomie bliskiej współpracy z Ukrainą - mówił dyplomata. - Zdajemy sobie sprawę, że znakomita większość uchodźców przybyła do Polski, ale my na Łotwie też widzimy ich napływ. Obecnie jest to 15 tys., niemniej w porównaniu do liczby mieszkańców naszego kraju jest to bardzo dużo. Z ogromnym podziwem obserwujemy solidarność, jaką naród polski okazuje Ukraińcom.
Mariusz Wiśniewski podkreślił, że Poznań utrzymuje bliskie relacje z miastami partnerskimi z zagranicy, szczególnie z Charkowem.
- Mocno wspieramy Charków. Wczoraj dotarł tam kolejny wysłany przez nas transport z pomocą humanitarną - mówi zastępca prezydenta. - Zwróciliśmy się też po wsparcie do naszych partnerów z innych miast. Niedawno przyjechały do nas ciężarówki z Hanoweru, m.in. z łóżkami, które zostały wykorzystane w nowych punktach noclegowych dla osób uciekających przed wojną w Ukrainie - dodaje.
Na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu - w ramach specjalizacji bałtologia - prowadzona jest filologia łotewska. W stolicy Wielkopolski odbyło się do tej pory także kilka wydarzeń związanych z tym nadbałtyckim krajem. Były to: cykl międzynarodowych konferencji naukowych organizowanych przez UAM w latach 2015-2019 pod tytułem "Perspectives of Baltic Philology", cykl "Festiwal Sztuki Ludowej" (wydarzenie łączące tradycję i folklor ze współczesnym podejściem do sztuki) organizowany przez Politechnikę Poznańską i partnerów z różnych krajów, m.in. Łotwy, a także międzynarodowe warsztaty studentów kierunku design "Mood for Wood".
JZ