Zakończyły się kontrole dronem poznańskich nieruchomości. Podczas 130 dni pomiarowych urządzenie było w powietrzu łącznie 330 godzin. Sprawdzono obszar 47 km2. Planowane jest jednak wznowienie projektu, które ma nastąpić już w lutym.
W niedzielę, 5 lutego o godzinie 15:00 na Stadionie Miejskim rozpocznie się mecz Lech Poznań - Miedź Legnica. Aby ułatwić kibicom dotarcie na miejsce i powrót do domów oraz by utrzymać standard podróżowania dla pozostałych pasażerów, Zarząd Transportu Miejskiego wzmocni komunikację zbiorową na liniach obsługujących rejon ulicy Bułgarskiej. Czasowo zmieni się też organizacja ruchu w okolicach stadionu.
Wielu uczniów co roku zmaga się z trudnościami w nauce. Problemy z opanowaniem materiału mogą pogłębiać nierówności i wpływać na dalsze życie dzieci. W stolicy Wielkopolski wsparcie w takich sytuacjach oferują wolontariusze-korepetytorzy ze Stowarzyszenia Lepszy Świat, którzy pomagają nadrobić zaległości w szkolnych przedmiotach. Program jest realizowany we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie.
Czy sok z ziemniaka może pomóc w walce z rakiem lub nieswoistymi zapaleniami jelit? Poznańscy naukowcy udowadniają, że jest to możliwe - w zwykłej pyrze kryje się bowiem niezwykły potencjał!
W sobotę, 4 lutego, wygrodzona zostanie część ul. Ratajczaka. Z kolei od poniedziałku, 6 lutego, zmienią się trasy dla pieszych przy ul. 27 Grudnia, a od wtorku, 7 lutego - także przy trasie kórnickiej. Zmiany są tymczasowe i związane z trwającymi tam pracami drogowymi.
W ten weekend na stadion przy ul. Bułgarskiej powrócą mecze Lecha, który w niedzielę, 5 lutego, rozegra pierwsze tegoroczne spotkanie domowe. Tradycyjnie można wybrać się na liczne spektakle czy koncerty, a dla najmłodszych przygotowane jest wiele atrakcji w związku trwającymi feriami zimowymi.
Na poznańskie ulice wyjechały pługi. Odśnieżane są najpierw te zaliczane do układu strategicznego (główne ulice), a następnie podstawowego.
Szpitalny Oddział Ratunkowy w Wielkopolskim Centrum Pediatrii funkcjonuje już od miesiąca. Przez ten czas jego załoga przyjęła 4050 pacjentów, spośród których 830 zostało hospitalizowanych.
Prof. Anastase Shyaka, ambasador Republiki Rwandy złożył wizytę w Poznaniu. W urzędzie miasta przyjął go Bartosz Guss, zastępca prezydenta.
Jak każdego miesiąca, Poznań Biznes Partner w lutym także przygotował szkolenia na różne tematy. Jak rozliczyć 2022 rok, jak zbudować własną firmę, prowadzić social media czy jakie zasady obowiązują w prawie autorskim - to tylko część z zagadnień poruszanych na spotkaniach. Większość z nich odbywa się online, obowiązują zapisy.
Trasa kórnicka zmienia się na lepsze - trwają prace przy przebudowie torowiska tramwajowego, sieci trakcyjnej i przystanków. Będzie także nowa infrastruktura dla pieszych, rowerzystów i kierowców. Prace na odcinku sąsiadującym z użytkiem ekologicznym Traszki Ratajskie prowadzone są ze szczególną uwagą ze względu na chronione gatunki płazów.
Znamy laureatów konkursu na "Najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w Wielkopolsce". II nagrodę przyznano Miastu Poznań za ekspozycję reliktów Palatium Mieszka I na Ostrowie Tumskim. To szklana instalacja, będąca odtworzeniem kształtu siedziby pierwszego władcy Polski.
Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych od kilku lat skutecznie walczy z problemem pustostanów w Poznaniu. Rok 2022 zakończył się rekordowym osiągnięciem. W ciągu 12 miesięcy przekazano aż 724 mieszkania poznańskim rodzinom.
Już 450 dzieci przyszło na świat dzięki miejskiemu programowi dofinansowania do in vitro. Trwa jego druga edycja. Pary, które chcą wziąć w niej udział, cały czas mogą się zgłaszać.
Ruszył kolejny otwarty konkurs na prowadzenie Sąsiedzkich Centrów Inicjatyw Lokalnych. W tym roku może ich być nawet 25. Każdy poznaniak i poznanianka może tam przyjść i z pomocą innych zmienić swój fyrtel na lepsze.
Marcin Oleksy, nominowany w plebiscycie FIFA na najlepszą bramkę w 2022 roku, był gościem kolejnego odcinka podcastu "Czuły Poznań". Piłkarz opowiedział o swojej karierze, trudnościach, z jakimi się zmagał, oraz o golu, za który otrzymał światowe wyróżnienie. Głosy można oddawać do 3 lutego.
Modernizacja trasy Poznańskiego Szybkiego Tramwaju przebiega zgodnie z planem. Dzięki temu "Pestka" będzie dalej mogła pełnić swoją niezwykle istotną rolę w układzie komunikacyjnym miasta. Wykonawca kontynuuje montaż nawierzchni torowej. Efekty można już zobaczyć na odcinku od przystanku Słowiańska do Kurpińskiego.
W 1923 r. ukazał się pierwszy numer "Kroniki Miasta Poznania". To jedno z najstarszych miejskich pism historycznych.
Veolia Energia Polska, Veolia Energia Poznań oraz Innargi podpisały w urzędzie miasta list intencyjny, dotyczący możliwości wykorzystania w stolicy Wielkopolski ciepła geotermalnego. To kolejny krok, by poprawić efektywność energetyczną w ekologiczny sposób.
Poznań otoczony jest lasami, co sprawia, że mieszkańcy mają bliski kontakt z naturą i na swojej drodze spotkać mogą dzikie zwierzęta. Jakie osobniki najczęściej odwiedzają miasto, jak się zachować widząc np. dzika, a także o wyzwaniach, przed którymi stoi zielona stolica Wielkopolski, opowiada kolejny odcinek podcastu "Zielonego Blubrania". Gościem jest Łukasz Polakowski z Zakładu Lasów Poznańskich.
W sobotę, 4 lutego, odbędzie się pierwszy w tym roku spacer przyrodniczy - tym razem uczestnicy wybiorą się na tereny i najbliższe okolice użytku ekologicznego Bogdanka II. Tematyka przechadzki nawiązywać będzie do Światowego Dnia Mokradeł.
Jest prawomocne pozwolenie na przebudowę Areny. Poznań zyska nowoczesny obiekt sportowy i koncertowy o większej pojemności. To umożliwi organizację międzynarodowych rozgrywek i występy światowych gwiazd. Przetarg na realizację tego przedsięwzięcia Grupa MTP ogłosiła 1 lutego.
Bogata oferta wystawców, konferencje, prelekcje czy prezentacje produktów - wszystko to czeka na profesjonalistów i hobbystów w ramach Międzynarodowych Targów Budownictwa i Architektury Budma. We wtorek wydarzenie otworzył Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.
Długo wyczekiwany bezkolizyjny przejazd pod torami kolejowymi w ciągu ul. Grunwaldzkiej nabiera kształtów. W najbliższy weekend wprowadzone zostaną zmiany w organizacji ruchu, które umożliwią kontynuację prac. Na fragmencie ul. Grunwaldzkiej obowiązywał będzie ruch jednokierunkowy w stronę Plewisk, dla zmierzających do Poznania wprowadzony zostanie objazd.
W całym województwie ruszyły ferie zimowe - co zrobić, by były bezpieczne? Poznańscy policjanci podpowiadają: warto sprawdzić stan techniczny autokarów, którymi dzieci jadą na wypoczynek i upewnić się, że organizator wycieczki jest wiarygodny. Można to zrobić w bardzo prosty sposób.
Miejski Konserwator Zabytków nakazał demontaż 58 nielegalnie postawionych urządzeń do przechowywania paczek oraz nałożył kary finansowe na firmy InPost i Allegro. - Ustawianie automatów w strefie ochrony konserwatorskiej wymaga uzyskania pozwolenia i zgłoszenia do Wydziału Urbanistyki i Architektury. Te urządzenia ich nie miały - mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.
31 stycznia kończy się licytacja wspólnego morsowania i wizyty w saunie z Jackiem Jaśkowiakiem. Celem aukcji jest wsparcie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, która w tym roku zbiera pieniądze na zakup sprzętu medycznego do walki z sepsą.
Trwa przebudowa ulic w rejonie pl. Wolności i Okrąglaka. Z 3 na 4 lutego nastąpią zmiany w ruchu pieszym i drogowym w tym rejonie. W noce z 30 na 31 stycznia oraz z 31 stycznia na 1 lutego prowadzone będą także prace w okolicy Okrąglaka, polegające na przebudowie sieci teletechnicznych i energetycznych.
Coraz bliżej inwestycji poprawiającej warunki nauki uczniów Szkoły Podstawowej nr 68 na os. Jana III Sobieskiego na Piątkowie. Budynek zostanie przebudowany. Spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie ogłosiła przetarg, którego celem jest wyłonienie wykonawcy robót budowlanych.
Piesi zyskają kolejne wygodne chodniki oraz zieleń przyuliczną. W poniedziałek, 30 stycznia, rozpoczyna się remont na ul. Grobla (Stare Miasto) oraz na ul. Krzyżowej (Wilda).