W poniedziałek, 13 lutego, ruszą zapisy do programu "Trener Senioralny". To projekt, dzięki któremu osoby w wieku 60+ mogą korzystać z zajęć sportowo-rekreacyjnych. Seniorzy i seniorki, mieszkający na stałe w Poznaniu, mają do wyboru wiele różnych form aktywności.
Pracownicy Urzędu Miasta Poznania nie chodzą po domach mieszkańców z ofertą instalowania nowych pieców ani kotłów. Nie prowadzą również współpracy z żadną firmą instalacyjną.
W najbliższy weekend będzie można poczuć klimat zbliżających się Walentynek za sprawą biegu oraz koncertu. Fani kina będą mogli poznać produkcje m.in. z Kraju Kwitnącej Wiśni. Nie zabraknie także koncertów i spektakli.
Za kilka dni kończą się ferie zimowe dla uczniów. Również studenci rozpoczną niebawem nowy semestr. W ofercie Zarządu Transportu Miejskiego znajduje się atrakcyjny cenowo bilet semestralny, skierowany m.in. do uczniów szkół średnich, studentów i doktorantów.
Przy okazji przebudowy trasy kórnickiej powstaje przedłużenie ul. Pleszewskiej od skrzyżowania z ul. Zygmunta Warczygłowy do skrzyżowania ulic Kaliska - Polanka. W związku z tymi pracami oraz rozbudową ul. Kaliskiej - na odcinku od ul. Polanka do ul. Jana Pawła II - od soboty, 11 lutego, zmieni się organizacja ruchu w tym rejonie.
Prace związane z przebudową sieci tramwajowej w ul. Św. Marcin na odcinku od ul. Gwarnej do mostu Uniwersyteckiego są mocno zaawansowane. Powstała większość zaprojektowanego torowiska i sieci trakcyjnej, z których tramwaje będą mogły korzystać w połowie roku.
Jak przemieszczają się mieszkańcy Poznania i okolic i co o tym myślą? Sprawdzą to naukowcy z Wydziału Socjologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Do 26 lutego trwa szeroko zakrojone badanie mobilności, podróżowania i zachowań transportowych w aglomeracji poznańskiej.
Mimo że 31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbył się ponad tydzień temu, to cały czas można jeszcze wziąć udział w licytacjach przedmiotów na aukcjach internetowych. Do zdobycia wciąż jest m.in. przejażdżka historycznym tramwajem z prezesem MPK. Aukcja kończy się w piątek, 10 lutego. Rekordowe kwoty uzyskano z licytacji złotych kart PEKA.
"Język a wojna" - to temat tegorocznej Poznańskiej Debaty o Języku im. prof. Tadeusza Zgółki. O tym, jak wojna w Ukrainie wpływa na polszczyznę i nie tylko, rozmawiać będą: prof. dr hab. Jerzy Bralczyk, dr hab. Michał Rusinek, dr hab. Jarosław Michałowski - psycholog, a także dziennikarz - dr Piotr Andrusieczko. Spotkanie, moderowane przez poznańską językoznawczynię prof. dr hab. Halinę Zgółkową, odbędzie się 21 lutego - w Międzynarodowym Dniu Języka Ojczystego.
10 lutego miną 83 lata od pierwszej masowej zsyłki Polaków na Sybir. Podczas uroczystości upamiętniających to wydarzenie, kwiaty pod Pomnikiem Ofiar Katynia i Sybiru złożył Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Miasta.
W siedmiu miejscach na Wildzie, Zielonym Dębcu i Świerczewie pojawiły się nowe kamery monitoringu miejskiego. To kolejna rozbudowa systemu, dzięki któremu poznanianki i poznaniacy mogą czuć się bezpieczniej.
W Poznaniu jest 45 parków miejskich o łącznej powierzchni 330 ha. Można w nich znaleźć pływające mandarynki czy drzewa uznane za wymarłe miliony lat temu. Jakie jeszcze tajemnice skrywają tereny zielone w stolicy Wielkopolski?
Już w najbliższą sobotę na Strzeszynie najmłodsi poznaniacy będą mogli poznać tradycyjne zabawy podwórkowe, spróbować swoich sił w grze na perkusji i poszukać skarbu Poznania. To wszystko w ramach "Ulic dzieci" - wydarzenia, które integruje polskich i ukraińskich mieszkańców osiedla.
Pierwsze miesiące roku to czas wzmożonej pracy służb utrzymaniowych na ulicach. Zmienna pogoda sprawia, że zamarzająca woda może powodować niszczenie nawierzchni.
Do środy, 15 lutego, można zgłaszać książki do 9. edycji Poznańskiej Nagrody Literackiej. Do udziału w konkursie organizatorzy zapraszają wydawców, instytucje, a także autorki i autorów.
Koty, a po poznańsku kociambry, obchodzą swoje święto 17 lutego. Z tej okazji już kilka dni wcześniej ruszą wydarzenia i akcje na rzecz futrzastych pupili. 14 lutego rozpocznie się zbiórka karmy.
W pierwszych tramwajach MPK Poznań zostały już zamontowane terminale do płatności zbliżeniowych. Umożliwiają one zakup jednorazowych biletów czasowych lub 24-godzinnych przy użyciu zbliżeniowej karty płatniczej lub smartfona. System działa już także w autobusach wszystkich operatorów w komunikacji podmiejskiej.
Zimowe Miasteczko zaprasza na plac Wolności. Na odwiedzających czeka lodowisko, grzane wino, a na początkujących łyżwiarzy oferta darmowych lekcji.
Jaki był historyczny wygląd Garbar? Gdzie znajdują się lokalni przedsiębiorcy? Odpowiedzi na te oraz inne pytania przyniesie mapa "Fyrtel Garbary".
W środę, 8 lutego, w związku z prowadzonymi pracami, w części budynków przy Starym Rynku może nastąpić przerwa w dostawie wody.
Jak zabezpieczyć dom przed wyjazdem na urlop? Co zrobić, by uchronić się przed kradzieżą cennych przedmiotów? Poznańscy policjanci podpowiadają, na co warto zwrócić uwagę.
Konsultanci Biura Poznań Kontakt pomagają poznaniakom w odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące załatwiania spraw urzędowych. Każdy, kto chce zgłosić awarię, umówić się na wizytę w urzędzie lub dowiedzieć się, jak zarejestrować samochód, wyrobić dowód osobisty czy uzyskać zasiłek, może to zrobić, dzwoniąc pod numer 61 646 33 44.
Około 300 nielegalnych reklam usunięto z ulic stolicy Wielkopolski w 2022 roku. To efekt licznych kontroli przeprowadzonych przez Miasto i Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego. Na tym jednak nie koniec - miejscy radni przegłosowali uchwałę krajobrazową, która pomoże w walce z samowolą reklamową na ulicach Poznania.
Od poniedziałku, 6 lutego, na portalu Allegro można kupić kolejne przedmioty, które wiele miesięcy temu trafiły do Biura Rzeczy Znalezionych. Tym razem na aukcje wystawiona zostanie biżuteria oraz niemal dwa tysiące... kartek walentynkowych.
Jak wysłać sms, zrobić zdjęcie lub nagrać film smartfonem? Jak ustawić budzik i pobrać aplikacje? Odpowiedzi na te wszystkie pytania można znaleźć w Poznańskim Przewodniku Cyfrowym przygotowanym przez Centrum Inicjatyw Senioralnych.
Tylko do wtorku trwa charytatywna aukcja, której zwycięzca będzie mógł posadzić własne drzewo w parku im. F. Chopina wspólnie z Jackiem Jaśkowiakiem, prezydentem Poznania.
Mimo że 31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbył się ponad tydzień temu, to cały czas można jeszcze wziąć udział w licytacjach przedmiotów na aukcjach internetowych. Można m.in. zostać posiadaczem złotych kart Peka z podpisem prezydenta Poznania, specjalnych tablic od ZDM, czy wygrać przejażdżkę tramwajem z prezesem MPK.
Wszyscy zainteresowani mogą zwiedzać muzeum Lecha Poznań znajdujące się na stadionie przy Bułgarskiej. Wewnątrz można zobaczyć wiele eksponatów upamiętniających wyjątkowe chwile z historii Kolejorza.
Zarząd Zieleni Miejskiej prowadzi okresowe przeglądy oświetlenia na swoich terenach. Podczas prac konieczne jest włączenie lamp, dlatego zapalone w dzień latarnie nie powinny w tym czasie dziwić.
Skrzyżowanie ulic Ługańskiej, Michałowo i Szczepankowo będzie bardziej bezpieczne. Spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie ogłosiła przetarg, który wyłoni wykonawcę jego przebudowy.