Przeglądy wykonuje się, by sprawdzić jakość lamp i poprawność rozmieszczenia świateł. Polegają one również na regularnym czyszczeniu, a także wymianie wadliwych lub uszkodzonych elementów. Oceniany jest również wpływ oświetlenia na lokalną faunę i florę, w tym ptaki i owady, i podejmowane są kroki w celu zminimalizowania wszelkich negatywnych skutków.
Zdarza się, że lampa zostaje zapalona w trakcie dnia. Dzieje się tak ze względu na konieczność sprawdzenia, czy oświetlenie działa poprawnie, co nie jest możliwe bez jego uruchomienia. Zostaje ono włączone i pozostawione na dłuższy czas, aby skontrolować jego funkcjonowanie.
Jednym z kluczowych celów comiesięcznego przeglądu jest zapewnienie, że oświetlenie na miejskich terenach zielonych jest energooszczędne. Pozwala to nie tylko zmniejszyć ślad węglowy, ale także zaoszczędzić pieniądze na kosztach energii. Poznań poczynił w ostatnich latach znaczące inwestycje w technologię oświetlenia LED, które okazały się rozwiązaniem zarówno opłacalnym, jak i przyjaznym dla środowiska.
Lampy LED są również mniej awaryjne. Właściwe ich rozmieszczenie jest kluczowe w tworzeniu bezpiecznego i przyjemnego środowiska dla odwiedzających, a także w powstrzymywaniu przestępczości i wandalizmu. Miasto ściśle współpracuje z ekspertami od oświetlenia i mieszkańcami, aby określić najlepsze rozmieszczenie świateł.
Częstotliwość kontroli zależna jest od pory roku. Z reguły odbywają się one raz w miesiącu, natomiast zimą są one szczególnie wzmożone i odbywają się dwa razy w miesiącu.
ZZM/PD