Kolejny raz Poznań może powalczyć o tytuł Polskiej Stolicy Recyklingu, a szkoła lub instytucja biorąca udział w konkursie - wygrać 50 000 zł. Zasada jest prosta: trzeba zebrać jak najwięcej elektroodpadów. Dzięki ubiegłorocznej wygranej Miasto otrzymało niemal 1000 sadzonek drzew. Jest zatem o co walczyć.
Początek roku akademickiego to zawsze wielka radość dla całego Poznania. Akademickość to jeden z najważniejszych czynników rozwoju stolicy Wielkopolski. Ten rok będzie szczególny - rozpoczną się prace nad aktualizacją Strategii Akademickiej i Naukowej Miasta Poznania.
Na przebudowanej w ramach Programu Centrum ul. Św. Marcin między ul. Gwarną a mostem Uniwersyteckim wprowadzona została stała organizacja ruchu. W dniach 20-23 października przewidziane są prace trakcyjne, podczas których obowiązywać będą czasowe zmiany w organizacji ruchu.
W stolicy Wielkopolski na przystankach tramwajowych i autobusowych, stoi już pięćset nowych wiat. Projekt jest częścią realizowanej od 2019 roku inicjatywy mającej na celu modernizację poznańskich przystanków, poprawę komfortu korzystania z komunikacji publicznej oraz dbałości o estetykę miasta.
Ulica Wańkowicza na Strzeszynie zostanie wydłużona od ronda do ul. M. Cegłowskiej. Roboty związane z rozpoczętą we wrześniu rozbudową ponaddwustumetrowego odcinka są coraz bardziej zaawansowane. Poprawi się komfort i bezpieczeństwo pieszych
Ogłoszono wyniki jubileuszowej odsłony Nagrody Prezydenta Miasta Poznania im. Jana Baptysty Quadro. Najlepszym zrealizowanym w ubiegłym roku w stolicy Wielkopolski obiektem został "Złamany Dom" pracowni Ultra Architects. Poznaliśmy także wyniki plebiscytu mieszkańców na architektoniczną wizytówkę Poznania. Została nią odtworzona neorenesansowa kamienica "Żelazko", za projekt której odpowiada biuro CDF Architekci.
W 83. rocznicę powstania Batalionów Chłopskich złożono kwiaty pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki. W imieniu poznaniaków i poznanianek zrobił to Patryk Pawełczak, dyrektor Gabinetu Prezydenta UMP oraz Przemysław Aleksandrowicz, wiceprzewodniczący Rady Miasta Poznania.
Już w najbliższy piątek ruszają konsultacje społeczne. Każdy będzie mógł wyrazić swoje opinie i uwagi dotyczące Równościowego Planu Działania. To miejski dokument, który powstał, by promować równy udział kobiet i mężczyzn w życiu publicznym Poznania.
W 22. Poznań Maratonie, który odbędzie się w niedzielę, 22 października wystartują zawodnicy i zawodniczki m.in. z Kenii, Etiopii, Erytrei. Nie zabraknie również czołowych reprezentantów naszego kraju, którzy dodatkowo pobiegną po Mistrzostwo Polski. Oprócz zawodowców z pokonaniem 42,195 km zmierzą się również amatorzy. Zapisało się już ponad 4700 biegaczek i biegaczy. W związku z imprezą czasowo zmieni się organizacji ruchu wzdłuż trasy i funkcjonowanie komunikacji w mieście.
Ruszyła XX edycja konkursu na najlepsze prace magisterskie i doktorskie obronione w latach 2022-2023 na poznańskich uczelniach i w instytucjach naukowych. Zgłoszenia przyjmowane są do 15 listopada.
Już po raz trzeci w Poznaniu rozpoczęło się Local Trends - Europejskie Forum Samorządowe. Przedstawiciele władz lokalnych, nauki oraz biznesu przez dwa dni będą rozmawiać o kluczowych tematach dla rozwoju kraju. Samorządowcy przedstawiają też swoje postulaty wobec nowego rządu.
W najbliższą sobotę, 21 października, poznanianki i poznaniacy, wspólnie z przedstawicielami Miasta, będą mieli okazję posadzić las kieszonkowy. Dodatkowo 26 października, przywożąc odpady do jednego z Gratowisk, zdobyć można sadzonkę drzewka do posadzenia we własnym ogrodzie.
Rozpoczęła się kolejna edycja akcji "Światełko dla Czerwca '56". Upamiętnia ona nieżyjących już uczestników poznańskiego buntu oraz osoby, które przez lata propagowały pamięć o tych wydarzeniach. W tym roku akcję zainaugurowano po raz pierwszy poza Poznaniem - na cmentarzu w Dębem, gdzie zapalono znicze na grobie Heleny Przybyłek-Porębnej, jednej z Trzech Tramwajarek.
Dom Pomocy Społecznej przy ul. Konarskiego zyskał nowe, ekologiczne źródło energii. Zakończył się montaż instalacji fotowoltaicznej na dachu budynku. To jeden z elementów szerszego planu modernizacji placówki.
Jak odnaleźć się ciągle zmieniającej się rzeczywistości? Czy da się znaleźć wspólne punkty odniesienia dla pracowników o różnych narodowościach, mówiących wieloma językami? O tym rozmawiać będą uczestnicy debaty podczas Światowego Dnia Wartości w Poznaniu.
Do końca tygodnia potrwa remont części ul. Majakowskiego. Zamknięty dla ruchu jest odcinek pomiędzy ulicami Wilczą a skrzyżowaniem z ul. Rysia.
Już we wtorek rozpoczynają się Poznańskie Dni Przedsiębiorczości. Ich pierwsza - stacjonarna - część odbędzie się w miejskiej przestrzeni coworkingowej Plus Jeden. Druga odsłona - online - będzie miała miejsce w listopadzie.
W rejonie skrzyżowania przebudowanej ul. Św. Marcin i al. Niepodległości została przywrócona stała organizacja ruchu.
Państwowa Komisja Wyborcza podała w poniedziałek wieczorem dane dotyczące frekwencji ze wszystkich obwodów głosowania w stolicy Wielkopolski. Poznań może pochwalić się jednym z najlepszych wyników w kraju - zagłosowało tu blisko 83 proc. uprawnionych. To aż o blisko 10 punktów procentowych więcej niż w poprzednich wyborach parlamentarnych.
Wyjątkowy poznański wolontariat powraca - w miejskim szpitalu im. F. Raszei ponownie pojawiły się specjalnie przeszkolone seniorki, które pomogą w opiekowaniu się noworodkami. Już wkrótce będą spędzać czas z maluchami i tulić je - za zgodą rodziców i personelu medycznego.