Local Trends to projekt, który zainaugurowali razem Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania i Jacek Karnowski, prezydent Sopotu - by stworzyć przestrzeń do debaty ponad podziałami.
- Kilka lat temu, rozmawiając o przyszłości samorządów, byliśmy w zupełnie innych realiach - mówił prezydent Poznania. - Rząd próbował wówczas skłócić samorządy wielkich miast z wiejskimi, rozgrywać nas finansowo. Wspólnie z Jackiem Karnowskim powiedzieliśmy sobie wtedy, że trzeba coś zrobić: pokazać, że samorządy różnych szczebli potrafią ze sobą współpracować. Zaprosiliśmy też do rozmów przedstawicieli biznesu i nauki. Dziś jesteśmy w zupełnie innym miejscu. Współpracujemy na wielu płaszczyznach, rozmawiając o rozwiązaniach dobrych dla mieszkańców - o tym, jak zaradzić wykluczeniu komunikacyjnemu, jak znaleźć więcej środków na rozsądną edukację i społeczeństwo obywatelskie.
W programie znalazło się kilkadziesiąt debat z udziałem prawie 300 panelistów.
- Witam Państwa w Poznaniu - mówił Tomasz Kobierski, prezes zarządu Grupy MTP. - Zaczęliśmy nasze spotkania w trudnym czasie pandemii, dziś możemy spotkać się już na żywo, z czego się bardzo cieszę. Przed nami dwa dni pełne inspirujących prelekcji i warsztatów, również podczas Forum Rozwoju Miast.
Wśród prelegentów są prezydenci miast, burmistrzowie, marszałkowie oraz eksperci w dziedzinach ważnych dla poprawy jakości usług publicznych.
- Spotykamy się w wyjątkowym momencie. Gdy planowaliśmy tegoroczne Local Trends, nikt z nas nie wiedział, że ten dzień zakończy pewien okres w historii Polski - mówił Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego. - Dla mnie to dzień radosny. Spodziewam się, że zmiana polityczna, jaka nastąpi w Polsce, będzie dla samorządów dobra. Bo dla nas najważniejszy jest uczciwy i sprawiedliwy partner po stronie władz centralnych. Nie odczuwaliśmy takiej relacji w ostatnich latach, wierzę, że odczujemy w kolejnych.
- Cieszę się, że jest z nami dziś tyle samorządowców - dodał Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. - Samorządność w Polsce to niekończący się proces. Dotyka nas wiele wyzwań cywilizacyjnych, z którymi musimy sobie poradzić. Dziś będziemy o nich rozmawiać.
Transformacja energetyczna, cyberbezpieczeństwo, poprawa jakości usług publicznych, w tym transportu miejskiego czy wykorzystanie technologii w integracji społeczeństwa - to najważniejsze zagadnienia, jakie są poruszane podczas forum. Otworzyła je sesja plenarna o tytule "Umówmy się na Polskę na XXV-lecie samorządu". Wystąpienie wprowadzające do debaty wygłosił Jerzy Buzek, poseł do Parlamentu Europejskiego, który mówił o reformie ustrojowej samorządów po 25 latach.
Srebrna Pieczęć Miasta Poznania
Podczas oficjalnego otwarcia forum w Sali Ziemi wręczono też Srebrną Pieczęć Miasta Poznania. Trafiła ona do spółki Volkswagen Poznań. Jacek Jaśkowiak, prezydent Miasta, przekazał ją na ręce Stefanie Hegels, prezeski zarządu tej firmy.
- Volkswagen to nie tylko największy pracodawca w regionie, który zapewnia dobre warunki swoim pracownikom - podkreślał Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - To również dobry partner, który wspiera Miasto w działaniach podnoszących jakość życia poznanianek i poznaniaków. Posadzenie stu tysięcy drzew, zasilanie fabryki wyłącznie zieloną energią, program studiów dualnych na Politechnice Poznańskiej - to tylko niektóre przykłady takich działań.
Srebrna Pieczęć jest przyznawana osobom, firmom lub instytucjom stanowiącym wzór tradycyjnych, poznańskich cnót, które w sposób wyjątkowy zaistniały w świadomości mieszkańców stolicy Wielkopolski.
-Jestem zaszczycona otrzymaniem tak ważnej nagrody, jaką jest Srebrna Pieczęć Miasta Poznania - mówiła Stefanie Hegels. - To docenienie naszej 30-letniej działalności w Poznaniu. Wtedy zdecydowaliśmy, że Poznań będzie naszą siedzibą w Polsce. To nasze miejsce i jest nam tu dobrze.
Razem dla dobra mieszkańców
Podczas forum Local Trends prezydent Poznania wziął udział w panelu "Przyszłość indywidualnego transportu w mieście". O tym, jak będzie wyglądać komunikacja w Polsce rozmawiał razem z Marcinem Korolcem, prezesem Fundacji Promocji Pojazdów Elektrycznych i Tomaszem Tonderem, dyrektorem ds. elektromobilności w Volkswagen Group Polska. Debatę prowadził Bartłomiej Derski, redaktor portalu WysokieNapiecie.pl.
Mowa była m.in o tym, w jakim zakresie miasta powinny wspierać kierowców samochodów elektrycznych i tworzyć dla nich infrastrukturę.
- Wspieramy kierowców samochodów elektrycznych poprzez zwolnienie z opłat w strefie płatnego parkowania czy możliwość poruszania się po buspasach - podkreślał Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. - Miasto nie zajmuje się jednak dystrybucją energii, więc nie budujemy infrastruktury ładowania dla elektryków. Nie mamy też odpowiednich narzędzi, by zmusić deweloperów do budowy hal garażowych tak, by można w nich było bezpiecznie ładować samochody elektryczne. Regulatorem tych kwestii powinno być nie Miasto, ale władze centralne.
W ramach Local Trends odbywa się także Kongres Regionów i Forum Młodych, a wydarzeniem towarzyszącym jest Forum Rozwoju Miast, w którym wezmą udział eksperci z Polski i zagranicy.
Pierwszego dnia Europejskiego Forum Samorządowego odbyło się się także posiedzenie zarządu Unii Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza, w którym wzięli udział prezydenci dwunastu największych polskich miast.
AW