Zakończyło się Betlejem Poznańskie. Nadal jednak można korzystać z młyńskiego koła na placu Wolności. Ta atrakcja zostaje prawie do końca stycznia.
Jak poradzić sobie z Krajowym Systemem e-Faktur? Jakie zmiany podatkowe czekają przedsiębiorców w tym roku? Na co trzeba uważać, reklamując własne produkty i jak zdobyć dofinansowanie z funduszy UE? Tego wszystkiego można dowiedzieć się podczas styczniowych szkoleń organizowanych przez Poznań Biznes Partner i Polską Fundację Wspierania Przedsiębiorczości.
W środę, 10 stycznia możliwe jest wystąpienie przekroczenia poziomu informowania dla pyłu PM10. W miarę możliwości należy ograniczyć przebywanie na zewnątrz. Najbardziej narażone na zanieczyszczenia powietrza są dzieci, osoby starsze oraz przewlekle chore. Ostrzeżenie obowiązuje do północy.
Zostały ostatnie miejsca na styczniowy bieg "Policz się z cukrzycą". Wszystkie wpłaty za pakiety startowe zostaną przekazane na finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Bieg odbywa się pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Poznania.
Ulica Dmowskiego zostanie rozbudowana o drogę rowerową. W pierwszej kolejności powstanie odcinek pomiędzy ulicami Hetmańską i Potockiej. Konieczna jest zmiana w organizacji ruchu, której wprowadzenie planowane jest na poniedziałek, 15 stycznia.
Start na Grunwaldzkiej przy Międzynarodowych Targach Poznańskich i meta na placu Marka z widokiem na targową iglicę - uczestnicy 16. PKO Poznań Półmaratonu pobiegną dobrze znaną trasą. Zapisy trwają. Możliwość zgłoszenia w najniższej cenie kończy się 15 stycznia.
W ostatnich miesiącach ubiegłego roku przy poznańskich ulicach posadzono ponad 200 drzew, a także około 20 tysięcy krzewów, ozdobnych traw, bylin i roślin cebulowych.
Nowe cykliczne zajęcia "Seniorzy w akcji" to okazja do atrakcyjnego spędzenia wolnego czasu oraz zadbania o zdrowie. Oferta Poznańskich Ośrodków Sportu i Rekreacji skierowana jest nie tylko do osób starszych, ale też do ich wnuków. Są jeszcze wolne miejsca na część zajęć.
Trwa XV edycja akcji "Trzymaj ciepło". Dzięki niej można dowiedzieć się, jak zaoszczędzić na ogrzewaniu. Zainteresowani udziałem w programie wciąż mogą zgłaszać do badania domy jednorodzinne.
Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych i Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa rozpoczynają nową akcję zbiórki krwi, która będzie odbywać się cyklicznie na Dworcu autobusowym Poznań Główny. Pierwsza możliwość podzielenia się tym cennym płynem już 12 stycznia.
Przebudowa ul. Architektów na osiedlu Krzyżowniki-Smochowice jest coraz bardziej zaawansowana. W czwartek, 11 stycznia przewidziane jest wprowadzenie zmiany w organizacji ruchu, po której wykonawca przystąpi do kolejnego etapu prac.
W Poznaniu zidentyfikowanych jest około 130 miejsc niemieszkalnych, w których przebywa około 150 osób w kryzysie bezdomności. Przez cały rok są one regularnie monitorowane przez pracowników Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. Jesienią i zimą są częściej wizytowane.
Teren sportowy przy ul. Droga Dębińska 12 czekają kolejne zmiany. Obecnie trwa tam rozbiórka budynku magazynowo-biurowego. Podpisano także umowę z wykonawcą projektu i budowy dwóch piłkarskich boisk treningowych.
Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 70 na Ogrodach zyskali miejsce, w którym mogą atrakcyjnie spędzać czas. W nowej świetlicy odbywają się już warsztaty - z szydełkowania, gotowania i wiele innych. Co więcej, to także miejsce spotkań dla okolicznych mieszkańców, którego wcześniej brakowało.
Koncerty, seanse filmowe, spektakle teatralne - to wszystko czeka na poznanianki i poznaniaków w pierwszy noworoczny weekend. Coś dla siebie znajdą również fani planszówek i amatorzy biegów przełajowych. Sobota i niedziela to także ostatnia okazja, by odwiedzić jarmark świąteczny na placu Wolności.
Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych tylko w 2023 r. przekazał 555 mieszkań poznańskim rodzinom. Na ten wynik złożyły się nieruchomości z miejskiej listy socjalnej i mieszkaniowej, jak również lokale z programów realizowanych przez spółkę.
Czy dźwięk oznajmiający początek i koniec lekcji może być cichszy i bardziej atrakcyjny? W poznańskich szkołach tak właśnie będzie. Miasto chce przeznaczyć na ten cel pół miliona złotych.
Zbliża się święto Trzech Króli, a wraz z nim ostatni weekend, kiedy na poznańskie torowiska wyjedzie rozświetlona tysiącami lampek "świąteczna bimba".
Zbliża się święto Trzech Króli, od kiedy - zgodnie z tradycją - można rozbierać stojące w domach choinki. Jest kilka sposobów na pozbycie się świątecznego drzewka. Inaczej obchodzimy się ze ściętą, a inaczej z ukorzenioną rośliną.
Aplikacja Smart City Poznań została zmodyfikowana, by mieszkanki i mieszkańcy stolicy Wielkopolski mogli z niej łatwiej korzystać. Teraz mogą to robić nawet osoby, które nie są w niej zarejestrowane.
Stolicę Wielkopolski czeka w tym roku wiele wydarzeń sportowych o randze krajowej oraz międzynarodowej. Znane z poprzednich lat imprezy wioślarskie, kajakarskie czy biegowe to tylko część atrakcji, które przygotowano dla kibiców w 2024 r.
Pobyt na turnusie rehabilitacyjnym, likwidacja barier technicznych czy architektonicznych, zakup przedmiotów ortopedycznych, środków pomocniczych oraz sprzętu rehabilitacyjnego - osoby z niepełnosprawnościami mogą dostać na to dofinansowanie. Wnioski można już składać m.in. w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie.
To ostatni moment, aby odwiedzić jarmark na placu Wolności. Świąteczne atrakcje czekają tam do 7 stycznia. Warto się więc pospieszyć. Do niedzieli działa również młyńskie koło na Międzynarodowych Targach Poznańskich.
Ruszyła kolejna edycja miejskiego programu Kawka Bis. Wnioski można składać do końca lipca. Warto się jednak pospieszyć - zwłaszcza, że od stycznia posiadaczom starych bezklasowych pieców centralnego ogrzewania grozi kara grzywny. W tym roku na likwidację kopciuchów przeznaczone zostanie aż 10 mln zł.
Które zasady Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego są oceniane pozytywnie? Co mieszkanki i mieszkańcy myślą o poszczególnych etapach PBO? Jakie zmiany można wprowadzić w przyszłym roku? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań ma dać prowadzona właśnie ewaluacja.
Transport publiczny w okresie Nowego Roku oraz święta Trzech Króli będzie funkcjonować ze zmianami.
W czwartek 28 grudnia w stolicy Polski odbyły się uroczystości związane z obchodami Narodowego Dnia Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, ustanowionego dwa lata temu. Rocznicę wybuchu zwycięskiego zrywu po raz kolejny świętowano także w Warszawie.Miasto Poznań reprezentował zastępca prezydenta, Jędrzej Solarski.
Zmiany w układzie linii autobusowych na północy Poznania wprowadzone zostaną z początkiem lutego 2024 r. Wzmocniona będzie komunikacja na Strzeszynie dzięki nowej linii nr 197 i wydłużeniu linii nr 170, na Podolanach pojawi się wydłużona linia nr 171 (w miejsce obecnej linii nr 168), a mieszkańcy osiedli położonych po zachodniej stronie Poznania zyskają lepszy dojazd do tras tramwajowych.
W tym roku było głośno o poznańskiej gastronomii dzięki najnowszemu wydaniu przewodnika Michelin, w którym znalazło się aż 11 restauracji ze stolicy Wielkopolski, w tym jedna wyróżniona słynną gwiazdką. Teraz lokale przybliża magazyn Kukbuk.
Dotychczasowy obowiązek zawiadomienia o nabyciu pojazdu został zlikwidowany. Pozostała natomiast konieczność jego zarejestrowania. Nowe prawo wchodzi w życie od nowego roku.