Historyczne kostki brukowe ze Starego Rynku, spotkanie z koziołkami czy limitowane karty PEKA - to tylko niektóre fanty przekazane przez Jacka Jaśkowiaka, prezydenta Poznania na Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy. W tym roku zbiórka odbywa się pod hasłem "Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych!".
W niedzielę obchodzimy Dzień Babci, a dzień później swoje święto będą mieli Dziadkowie. Najbliższy weekend to więc idealne święto na to, by razem z nimi posłuchać najpiękniejszych arii z operetek, pójść na koncert kolęd czy wybrać się do teatru.
Coraz więcej poznańskich lokali pozwala na zawieszenie paragonów. Dzięki temu prostemu gestowi każdy może pomóc potrzebującym - ufundować im ciepłe danie, pieczywo lub coś słodkiego. Do akcji mogą dołączać kolejne lokale - popularna aplikacja stworzyła już ich listę.
Na początku marca poznański Ratusz zostanie otwarty. Dla zwiedzających udostępniony zostanie parter i - po raz pierwszy od 27 lat - piwnice.
Już blisko 30 rodzin odebrało klucze do swoich nowych mieszkań. To w ramach Społecznej Agencji Najmu, czyli miejskiego programu, który pozwala na atrakcyjny cenowo i bezpieczny najem poznaniakom. Wciąż prowadzony jest nabór nieruchomości do jego pierwszej edycji.
Jak w ciągu zaledwie kilku lat stolica Wielkopolski zmieniła się z konserwatywnego miasta w najbardziej przyjazne miejsce dla społeczności LGBT+ w Polsce? Czy da się przenieść dobre poznańskie praktyki do innych miast? O tym rozmawiano podczas dyskusji w Lokum Stonewall, w której wziął udział Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.
Nowe nasadzenia zieleni na Piątkowie, remont chodnika w okolicy Szkoły Podstawowej nr 67, na ul. Wiatracznej i ul. Fabrycznej czy kontynuacja remontu jezdni na ul. Redarowskiej - wszystkie te prace mają wspólny mianownik - ich wykonanie omawiane jest z osiedlowymi radnymi.
Kto otrzyma tytuł Fest Miejscówki i znajdzie się na wyjątkowej mapie? Centrum Inicjatyw Senioralnych rozpoczyna projekt, który jest skupiony na miejscach szczególnie przyjaznych starszym mieszkańcom stolicy Wielkopolski.
Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania, spotkał się z Marią Kośmińską-Błaszczyk - byłą dyrektor DPS przy ul. Konarskiego, aktualnie mieszkanką placówki. Złożył jej życzenia z okazji 90 urodzin.
Radni przyjęli "Politykę Miasta Poznania na rzecz Równości i Różnorodności Społecznej". To dokument, który pomoże jeszcze sprawniej budować w stolicy Wielkopolski przestrzeń wolną od dyskryminacji, a także wspierać społeczność mieszkanek i mieszkańców, by każdy czuł się tak samo ważny - niezależnie od stopnia sprawności, wieku czy wyznania.
Miejscy radni przyjęli miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego "Jeżyce Północ" część A1. Dokument wyznaczył 5000 m2 nowej zieleni publicznej, dzięki czemu zachowane zostaną drzewa, a mieszkańcy zyskają dodatkowe tereny rekreacyjne. Ponadto plan określił strefę realizacji przejścia pod torami kolejowymi w rejonie ulicy Poleskiej.
Miejscy radni przegłosowali we wtorek zmiany w programie "POZnań - i zamieszkaj". Przyjęta uchwała pozwala na zawieranie umów na czas nieokreślony, nie tak jak do tej pory na 15 lat. To rozwiązanie jest korzystniejsze dla przyszłych lokatorów z uwagi na większą stabilność i trwałość najmu. Zmiany te były możliwe dzięki nowelizacji przepisów ustawy o społecznych formach rozwoju mieszkalnictwa.
Park im. Władysława Czarneckiego będzie jeszcze lepiej chroniony - podczas wtorkowej sesji radni przyjęli miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dotyczący jego terenów.
Dotychczasowy obowiązek zawiadomienia o nabyciu pojazdu został zlikwidowany. Pozostała natomiast konieczność jego zarejestrowania. Nowe prawo weszło w życie 1 stycznia.
To w stolicy Wielkopolski, a konkretnie w cukierni Hotelu Merkury, narodziła się tradycja obchodów Dnia Babci, którą chętnie świętuje się 21 stycznia.
W styczniu odbyło się pierwsze spotkanie Klubu Seniora przy Teatrze Wielkim. To już czwarte tego typu miejsce dla starszych poznanianek i poznaniaków, które zostało otwarte przy instytucji kultury.
Marcin Kowalski zostanie dyrektorem Teatru Polskiego w Poznaniu i pokieruje placówką przez kolejne cztery sezony artystyczne. Jego kandydaturę poparła komisja konkursowa.
Ferie w Wielkopolsce startują w lutym, ale już teraz warto pomyśleć o zimowym wypoczynku dla dzieci. Poznańskie Ośrodki Sportu i Rekreacji szykują dwa turnusy półkolonii wypełnionych atrakcjami. W zajęciach mogą wziąć udział dzieci w wieku 7-12 lat. Zapisy jeszcze trwają, ale warto się pospieszyć, bo liczba miejsc jest ograniczona.
Jak to się stało, że w ciągu zaledwie kilku lat stolica Wielkopolski zmieniła się z konserwatywnego miasta w najbardziej przyjazne miejsce dla społeczności LGBT+ w Polsce? Jak przebiegał ten proces i co jeszcze można poprawić? Na te i inne pytania odpowiedzą uczestnicy dyskusji w Lokum Stonewall, w której weźmie udział Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.
"25 lat razem" - pod takim hasłem odbyła się gala z okazji ćwierćwiecza powiatu poznańskiego. W jej trakcie wręczono tytuły "Osobowości 25-lecia", a także tradycyjne Nagrody Starosty Poznańskiego za miniony rok. Dla laureatów oraz licznie zebranych gości, wśród których nie zabrakło posłów, przedstawicieli zaprzyjaźnionych regionów z kraju i zagranicy oraz samorządowców, w tym Bartosza Gussa, zastępcy prezydenta Poznania, wystąpił m.in. Krzysztof Zalewski z zespołem.
Koncert, spektakl, wystawa a może seans filmowy? Poznaniacy i turyści spędzający weekend w stolicy Wielkopolski mają w czym wybierać. Osoby planujące wesele mogą także wybrać się na Targi Ślubne, a zainteresowani kulturą żydowską - na wydarzenia w ramach Dni Judaizmu.
Bartłomiej Nizioł, wybitny skrzypek i pedagog muzyczny, czterokrotnie nagrodzony Fryderykiem m.in. za nagranie utworów Henryka Wieniawskiego, odebrał Srebrną Pieczęć Miasta Poznania.
Rozpoczyna się budowa Muzeum Powstania Wielkopolskiego przy ul. Północnej 9. W związku z tym od 15 stycznia wprowadzone zostaną zmiany w organizacji ruchu w tym rejonie.
Początek roku to czas wzmożonych prac przy naprawach nawierzchni jezdni. Wahania temperatury - w okolicach zera stopni - powodują, że zamarzająca woda niszczy ulice.
W zeszłym roku poznańskie lotnisko obsłużyło 2 788 990 osób. To wynik ponad 300 tysięcy lepszy od lat przed pandemią.
Rzeźby, obrazy czy biżuterie przywiezione z podróży po Afryce będzie można oglądać na specjalnej wystawie w Palmiarni Poznańskiej. Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających od soboty, 13 stycznia.
Zarząd Dróg Miejskich podsumował 2023 rok. Na remonty dróg i chodników wydano prawie 27 mln zł. Przy poznańskich ulicach posadzonych zostało w minionym roku ponad 500 drzew oraz blisko 30 tysięcy krzewów, bylin i roślin cebulowych. Zadbano również o bezpieczeństwo pieszych doświetlając kolejne przejścia.
Już po raz 26. miesięcznik "Perspektywy" ogłosił ranking najlepszych polskich szkół ponadpodstawowych. Kolejny raz w pierwszej dziesiątce znajduje się Technikum Komunikacji w Zespole Szkół Komunikacji.
Miasto Poznań zawarło porozumienie ze strażakami ochotnikami - z OSP Grupa Ratownictwa Specjalistycznego i OSP Głuszyna. Jednostki te zostaną ponownie włączone do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.
Rozpoczyna się VII edycja konkursu "Fundusz Samorządów Uczniowskich", który umożliwia poznańskiej młodzieży uzyskanie pieniędzy na realizację własnych pomysłów. Aplikacje należy składać do 13 lutego.