Pogorszenie jakości powietrza

Zdjęcie przedstawia dym z komina. - grafika rozmowy
Źródłami emisji pyłów drobnych PM10 w miastach jest przede wszystkim spalanie paliw stałych (węgla i drewna) w kominkach, piecach kaflowych także typu "koza" oraz w kotłach węglowych
Pogorszenie jakości powietrza

W środę, 10 stycznia możliwe jest wystąpienie przekroczenia poziomu informowania dla pyłu PM10. W miarę możliwości należy ograniczyć przebywanie na zewnątrz. Najbardziej narażone na zanieczyszczenia powietrza są dzieci, osoby starsze oraz przewlekle chore. Ostrzeżenie obowiązuje do północy.

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska w Poznaniu informuje o wystąpieniu ryzyka przekroczenia poziomu alarmowego dla pyłu zawieszonego PM10 (150 µg/m3). 

Źródłami emisji pyłów drobnych PM10 w miastach jest przede wszystkim spalanie paliw stałych (węgla i drewna) w kominkach, piecach kaflowych także typu "koza" oraz w kotłach węglowych.

Bezpośredni wpływ na wysokie stężenia zanieczyszczeń powietrza mają również warunki meteorologiczne uniemożliwiające rozprzestrzenianie się ich - między innymi wyżowy układ baryczny, inwersja temperaturowa, a przede wszystkim niewielki wiatr lub jego brak.

Utrzymujące się niekorzystne warunki meteorologiczne sprzyjają kumulowaniu się zanieczyszczeń. Sytuację pogarszają dodatkowo nawet pojedyncze źródła emisji PM10. 

W środę lepiej unikać aktywności na powietrzu. Najbardziej narażone na zanieczyszczenia powietrza są dzieci, osoby starsze oraz przewlekle chore. 

Pełna treść wydanego komunikatu ze szczegółowymi zaleceniami znajduje się w załączniku.

Załączniki