Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych rozpoczął remont budynku przy ul. Kościuszki 80. Dawny blask odzyskają m.in. klatki schodowe oraz stolarka drzwiowa. Prace obejmą również dach.
Oprócz budowy trasy tramwajowej na Naramowice powstaje także infrastruktura rowerowa. Nowe trasy, wiaty, stojaki oraz systemy liczące rowerzystów powstają wzdłuż torowiska i są ważnym elementem całego układu komunikacyjnego. W tym tygodniu rozpoczęły się prace polegające na układaniu kolejnych nawierzchni dróg rowerowych między ul. Lechicką a ul. Błażeja, gdzie będzie tramwajowy przystanek końcowy.
W Forcie VII uczczono ofiary niemieckiej okupacji w latach 1939-1945 oraz zainaugurowano przypadający w kwietniu Miesiąc Pamięci Narodowej. W tym roku centralnymi postaciami obchodów zostali członkowie rodziny Hoffów z Rogalinka: małżeństwo Rozalia i Ignacy, a także ich synowie - Stefan i Łucjan.
4 kwietnia na placu Grzybowskim w Warszawie otwarto wystawę poświęconą lekarzom w Getcie Warszawskim. Jednym z nich był profesor Franciszek Raszeja. W wernisażu wziął udział Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.
W tym roku wyremontowanych zostanie ponad 50 miejskich chodników. Większość z nich zyska nową nawierzchnię dzięki współpracy z radami osiedli. Niektóre będą odnowione z wpływów ze strefy płatnego parkowania.
Prawie 30 szkół średnich z Poznania i powiatu zaprezentowało się na MTP w ramach targów szkolnictwa zawodowego i technicznego "Arena Zawodów". Akcja jest adresowana szczególnie do ósmoklasistów kończących podstawówkę, przed którymi stoi decyzja o dalszej drodze edukacji.
Setki uczniów szkół średnich wzięły udział w programie kinowym, będącym częścią projektu "Poznań uzależniony od profilaktyki". Pokazom filmów towarzyszyły spotkania ze specjalistami - młodzi ludzie mogli porozmawiać z nimi m.in. o uzależnieniu od nowych technologii.
Punkt informacyjny i infolinia w języku ukraińskim, a także bezpłatne szkolenia oraz uproszczone procedury dla pracodawców - to udogodnienia, na jakie mogą liczyć poszukujący pracy obywatele Ukrainy oraz przedsiębiorcy oferujący im zatrudnienie.
Po 25 latach intensywnej eksploatacji konieczny jest kompleksowy remont nawierzchni torowej trasy PST. Zarząd Transportu Miejskiego ogłosił przetarg na realizację prac od przystanku Słowiańska do Szymanowskiego.
Dwa poznańskie skwery otrzymały nowe nazwy: Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oraz Obrońców Ukrainy 2022. Pierwszy z nich znajduje się w pobliżu Wielkopolskiego Centrum Zdrowia Dziecka, drugi - u zbiegu ulic św. Rocha oraz Kórnickiej.
Osoby z Ukrainy, które schroniły się w Poznaniu przed wojną, będą mogły korzystać z bezpłatnych lekcji języka polskiego. Miasto przeznaczyło 60 tysięcy złotych dla organizacji pozarządowych, które poprowadzą takie kursy.
Każdy może przyczynić się do oszczędności zasobów wodnych na własnej posesji. Miasto Poznań nadal będzie dofinansowywać rozwiązania, których celem jest zatrzymywanie i ponowne wykorzystywanie deszczówki. O tym, że program dotacyjny będzie kontynuowany we wtorek, jednogłośnie zdecydowali na sesji miejscy radni. Nabór wniosków ruszy 16 maja.
Zmiany w definicji Zielonego Budżetu, zwiększenie liczby możliwych do oddania głosów czy wprowadzenie zapisu o ogólnodostępności proponowanych projektów - to część zmian, jakie zostaną wprowadzone do Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego 2023. Zwiększy się także kwota, którą będą mieli do dyspozycji poznaniacy i poznanianki. W tym roku do wydania będzie aż 25 mln zł (o 3 mln więcej niż rok wcześniej).
Znane targi motoryzacyjne wracają po przerwie spowodowanej pandemią. Motywem przewodnim tegorocznej edycji będzie elektromobilność. W programie imprezy, która odbędzie się w dniach 7-10 kwietnia, pojawią się dobrze znane atrakcje oraz interesujące nowości.
Rozpoczęła się wymiana nawierzchni na wiadukcie na ul. Koszalińskiej (nad ul. Lutycką).
We wtorek (5 kwietnia) rozpocznie się remont nawierzchni jezdni na ul. Książęcej. Prace prowadzone będą na odcinku od ul. św. Antoniego do ul. Starołęckiej.
Po 16 latach mistrzostwa świata w kajakarstwie zawitają ponownie do stolicy Wielkopolski. Międzynarodowa Federacja Kajakowa przyznała Miastu Poznań prawo do organizacji najważniejszych zawodów globu w 2026 roku.
Tegoroczne uroczystości inaugurujące Miesiąc Pamięci Narodowej odbędą się w środę, 6 kwietnia o godz. 12:00. Kwiaty zostaną złożone w Forcie VII. Tym razem centralnymi postaciami obchodów zostali członkowie rodziny Hoffów z Rogalinka: małżeństwo Rozalia i Ignacy, a także ich synowie - Stefan i Łucjan.
Ceramiczne ozdoby, biżuteria z bursztynem, rękodzieło ukraińskie, naturalne kosmetyki, kolorowe pisanki - te i wiele innych przedmiotów będzie można kupić na placu Wolności. Nie zabraknie także lokalnych i regionalnych przysmaków. Wszystko to w ramach Jarmarku Wielkanocnego, który odbędzie się w weekend 8-10 kwietnia. To nie koniec niespodzianek. W tym roku przedświąteczne atrakcje czekają także na rynku Łazarskim.
Już w tym tygodniu wracają do Poznania dyżury przedstawicieli Konsulatu Generalnego Ukrainy z Wrocławia. Obywatele tego kraju będą mogli załatwić m.in. sprawy związane z przedłużeniem terminów ważności paszportów czy wydaniem świadectw poświadczajacych tożsamość. Z konsulem Jurijem Tokarem spotkał się Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.