Nie masz pomysłu na weekend? Skorzystaj z oferty linii turystycznych! W sobotę i niedzielę ponownie uruchomione zostaną linie obsługiwane historycznym taborem: tramwajowa 0 i autobusowa 100. W sobotę funkcjonować będzie także linia autobusowa 102, której trasa umożliwia dojazd do Muzeum Martyrologii Wielkopolan - Fort VII oraz Muzeum Broni Pancernej.
W najbliższy weekend na Naramowicach wprowadzone zostaną kolejne zmiany organizacji ruchu, które wynikają z postępów prac drogowych. Dzięki nim ta część Poznania zyskuje nowe lub wyremontowane drogi. Wróci możliwość przejazdu w obu kierunkach ul. Lechicką.
Młode poznanianki i poznaniaków wspierać będzie Miejski Rzecznik Praw Uczniowskich. Właśnie ogłoszono konkurs na to stanowisko. To odpowiedź na oczekiwania oraz potrzeby dzieci i młodzieży z poznańskich szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych. Do zadań rzecznika należeć będzie m.in. zapewnienie uczennicom i uczniom merytorycznego wsparcia w zakresie korzystania ze swoich praw.
Odmalowywane jest oznakowanie poziome na poznańskich ulicach - głównie linie (wyznaczające pasy ruchu) na jezdniach, po nich będą przejścia dla pieszych, a następnie koperty. By nie powodować utrudnień, prace toczą się przeważnie nocą.
Trwa kolejna odsłona projektu "Poznań uzależniony od profilaktyki". W tym roku młodzi ludzie mogą wziąć udział m.in. w spektaklu "Footloose". Do uczestnictwa w tym przedsięwzięciu zgłosiło się 30 szkół i około 2 500 uczniów. Finał - już w czerwcu.
W ten weekend mieszkańcy Poznania mogą spędzić czas wolny, biorąc udział w spektaklach, koncertach czy wystawach. Ciekawą propozycję stanowią wydarzenia w ramach rozpoczynającego się w piątek festiwalu Poznań Art Week. W wolnym czasie warto też wybrać się na dziedziniec Urzędu Miasta, gdzie obchodzony będzie Światowy Dzień Pszczół, a później na mecz lub kiermasz książek.
12 i 18 maja 2022 r. stolicę Wielkopolski opuściły 2 tiry (ponad 50 europalet) pomocy humanitarnej dla Obwodu Charkowskiego - regionu partnerskiego Województwa Wielkopolskiego oraz Charkowa, miasta partnerskiego Poznania.
Na kolejkę przed końcem rozgrywek Lech Poznań zapewnił sobie pierwsze miejsce w Ekstraklasie. Po siedmiu latach odzyskał tytuł Mistrza Polski. W sobotę, 21 maja odbędzie się ostatni ligowy mecz z Zagłębiem Lubin, po którym przyjdzie czas na fetę. Ta ostatecznie odbędzie na placu Marka, na terenie MTP.
Pięć ciężarówek sprawdzało w środę nowe wiadukty drogowe nad ul. Lechicką. Są one elementem powstającego dwupoziomowego węzła komunikacyjnego u zbiegu ulic Lechickiej, Naramowickiej i al. Praw Kobiet. Umożliwią przejazd górą, nad ul. Lechicką.
Remont nawierzchni jezdni na ul. Polnej jest już za półmetkiem. Niedługo kierowcy i rowerzyści będą mogli poruszać się w bardziej komfortowych warunkach.
XXXVIII Dwujęzyczne Liceum Ogólnokształcące w Poznaniu to najbardziej przyjazna osobom LGBTQ+ szkoła w Polsce. Placówka z Sołacza zajęła pierwsze miejsce w rankingu, który został objęty patronatem Prezydenta Miasta Poznania oraz Komisji Europejskiej.
Tulipany i hiacynty, rosnące w ubiegłym roku na Cytadeli, trafiły do Ogrodu Botanicznego. Cebule kwiatów wraz z łodygami zostały ponownie posadzone.
Poznań został najlepszą gminą w Polsce w swojej kategorii w prestiżowym rankingu Dziennika Gazety Prawnej. Jacek Jaśkowiak, prezydent Miasta po raz kolejny zdobył tytuł najlepszego włodarza. Stolica Wielkopolski dostała też wyróżnienia - tytuły "Lidera dobrych praktyk" za Zaułek rzemiosła oraz organizację panelu obywatelskiego.
Już za tydzień, 25 maja rozpocznie się piąta edycja Festiwalu Fabuły w Centrum Kultury Zamek. Wydarzenie potrwa 4 dni i będzie przepełnione spotkaniami i rozmowami o literaturze. Ostatniego dnia wręczona zostanie także Poznańska Nagroda Literacka.
Pokazy, koncerty, spektakle, wystawy, animacje, warsztaty oraz wspólne sadzenie wiosennych roślin - to wszystko czeka na poznanianki i poznaniaków podczas "Majówki na Bernardynach". Wydarzenie zaplanowano na najbliższą niedzielę. Przy okazji będzie można zobaczyć zmiany, jakie zaszły na placu Bernardyńskim, a to jeszcze nie koniec.
Jakie kwiaty najbardziej lubią pszczoły? Gdzie mieszkają? Jak zbudować domek dla tych pożytecznych owadów? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań można będzie poznać podczas Pszczelego Festynu, który odbędzie się w sobotę, 21 maja, w godz. 12-16, na Wolnym Dziedzińcu. To nie koniec atrakcji. Dzień wcześniej, w Ogrodzie Dendrologicznym Uniwersytetu Przyrodniczego odbędzie się Bieg dla Pszczół.
W stolicy Wielkopolski ponownie można za darmo wykastrować swojego kota i psa. Z zabiegu mogą skorzystać czworonogi należące do mieszkańców Poznania. Usługę można wykonać w jednym z czterech gabinetów weterynaryjnych.
Od 1 lipca w Poznaniu będą obowiązywać nowe stawki opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla nieruchomości niezamieszkanych, czyli np. biur, sklepów czy firm. Decyzję podjęli poznańscy radni podczas wtorkowej sesji. Zmiana stawki opłaty jest niezbędna, by pokryć wszystkie koszty związane z funkcjonowaniem systemu.
Wykonawca inwestycji polegającej na budowie węzła przesiadkowego Grunwaldzka przygotowuje się do prac, które wiążą się z kolejnymi zmianami organizacji ruchu.
UNHCR, Agencja ONZ ds. Uchodźców, otworzyła w Poznaniu centrum wsparcia finansowego. Placówka działa na terenie Galerii Malta, ale aby skorzystać z oferowanej tam pomocy, trzeba najpierw wypełnić formularz online. Mogą to zrobić wszystkie osoby, które uciekły z Ukrainy do Polski po 24 lutego 2022 r.