Na trasie mobilnego punktu spisowego pojawiły się kolejne przystanki. W każdą środę, od 11 sierpnia do 15 września, w godzinach popołudniowych będzie można wziąć udział w Narodowym Spisie Powszechnym w filiach Biblioteki Raczyńskich. Nie trzeba się wcześniej umawiać ani przygotowywać żadnych dokumentów - wystarczy przyjść i podać swój PESEL.
Nowa "zebra" powstaje na południowym wlocie skrzyżowania ul. Przybyszewskiego z ul. Szamarzewskiego.
Specjalne stoisko poświęcone wyłącznie Białej Parzonej Wielkopolskiej stanie w sobotę, 14 sierpnia na Starym Rynku. Będzie można tam spróbować kiełbasy przygotowanej na kilka sposobów - na grillu, w kotle lub parownicy. Na tym jednak nie koniec. Na uczestników czekają pokazy kulinarne, konkursy z nagrodami, a także garść informacji na temat tego regionalnego rarytasu. Stoisko będzie można odwiedzić w godz. 12-18.
Zieleni w mieście przybywa nie tylko w ramach realizacji inwestycji drogowych, ale także dzięki licznym odbrukom - zastępowaniu utwardzonych nawierzchni roślinnością. To bardzo ważne, zwłaszcza w śródmieściu, gdzie ścisła zabudowa i infrastruktura podziemna nie pozostawiają zbyt dużo miejsca na drzewa i krzewy.
Na Międzynarodowe Targi Poznańskie przyjeżdżało się oglądać - dlatego najlepiej opowiadać o nich za pomocą zdjęć. "Historia Grupy MTP w stu fotografiach" to wciągająca opowieść o jednym z symboli stolicy Wielkopolski. Książka już trafiła do księgarń.
Poznaniacy mogą w wygodny sposób pozbyć się drobnego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. W mieście pojawiły się pierwsze pojemniki na tego rodzaju odpady.
Wrażliwość, empatia, poszanowanie godności drugiego człowieka, odporność na stres, chęć niesienia pomocy - takie między innymi cechy powinien mieć kandydat na pracownika socjalnego. - To zawód ciekawy lecz wymagający, z misją. Wykonując go, pracuje się z ludźmi - twierdzi Piotr Czajka, zastępca dyrektora MOPR w Poznaniu. I zapewnia: - Dla pracownika socjalnego pracy nie zabraknie, zatrudnienie ma gwarantowane.
W najbliższych dniach w Poznaniu znów będzie można zaszczepić się jednodawkowym preparatem firmy Johnson & Johnson. W czwartek taką możliwość zaoferuje Poznański Ośrodek Specjalistycznych Usług Medycznych. Ta sama szczepionka będzie również dostępna w sobotę na Golęcinie, przy stadionie żużlowym.
Poznań świętuje w tym roku 302. rocznicę przybycia osadników z okolic Bambergu. Z tej okazji w sobotę i niedzielę (7-8 sierpnia) w stolicy Wielkopolski będzie można wziąć udział w licznych wydarzeniach - nie zabraknie występów artystycznych, atrakcji dla dzieci czy tradycyjnego korowodu. Wstęp wolny.
Kajakarka Karolina Naja do srebra w K2 na 500 metrów dołożyła brąz w czteroosobowej osadzie na tym samym dystansie. To trzeci medal zdobyty przez poznańskich sportowców w Tokio i czwarty krążek reprezentantki KS Posnania Poznań na igrzyskach olimpijskich.
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny ocenił wodę na kąpielisku jako przydatną do kąpieli. Powodem wcześniejszego zakazu był zakwit sinic.
W każdy piątek i sobotę restauratorzy będą mogli gościć swoich klientów w ogródkach gastronomicznych do godziny 23. To ważna zmiana dla lokali zlokalizowanych poza obszarem Parku Kulturowego Stare Miasto.
W poniedziałek, 9 sierpnia, zaczną się prace związane z budową ulic Przybrodzkiej i Mrowińskiej, na odcinku od ul. Lubosińskiej do ul. Przybrodzkiej. W tym samym czasie wprowadzone zostaną zmiany w organizacji ruchu w tym rejonie.
W przyszłym tygodniu rozpocznie się kolejny etap robót związany z remontem torowiska na ulicy Podgórnej. Wykonawca kończy już odtwarzanie nawierzchni na odcinku od placu Wiosny Ludów do wyjazdu z dawnego szpitala (na wysokości numeru 5a). Następnie prace obejmą dalszą część torowiska - od wyjazdu z dawnego szpitala do Al. Marcinkowskiego.
Kolejny weekend pełen atrakcji w Poznaniu. Spacery z przewodnikiem, koncerty, sportowe rozgrywki oraz dzień naszych najmniejszych przyjaciół - pszczół. Właśnie z okazji ich święta na wybranych przystankach tramwajowych będą rozdawane kwiaty. Chętni będą mogli zgłębić tajemnice centrum miasta, a miłośnicy muzyki wybrać się na występy swoich ulubionych artystów. Maltance na trasie będzie towarzyszył najstarszy sprawny parowóz w Polsce - Borsig Bn2t. Sportowe emocje zagwarantuje Lech Poznań oraz SpecHouse PSŻ Poznań.
Kultywowanie pamięci o Powstaniu Wielkopolskim i utrwalenie znaczenia tego doniosłego zrywu w świadomości nie tylko mieszkańców regionu - to cele inicjatywy ustawienia 27 grudnia świętem państwowym. Do tej pory deklarację poparcia dla tego przedsięwzięcia podpisało już ponad półtora tysiąca osób. Teraz można to zrobić także online.
Poznaniacy i poznanianki w najbliższą niedzielę będą mogli zaszczepić się na Golęcinie. Mobilny Punkt Szczepień stanie przy stadionie żużlowym - będzie można przyjąć jednodawkowy preparat firmy Johnson & Johnson.
Jednojezdniowa ulica z drogą rowerową, chodnikiem i miejscem na torowisko tramwajowe to najważniejsze elementy koncepcji, która została poddana konsultacjom społecznym w lipcu tego roku. Opiniowanie przeprowadzono w formie internetowej geodyskusji.
Ze względu na konieczność wykonania robót związanych z przebudową uzbrojenia podziemnego oraz elementów drogowych, planowane jest wprowadzenie tymczasowej organizacji ruchu na placu Kolegiackim.
Miasto Poznań chce podziękować stałym pasażerom za regularne korzystanie z komunikacji miejskiej oraz zachęcić kolejne osoby do podróży tramwajami i autobusami. Dlatego przygotowano propozycję wprowadzenia specjalnych biletów okresowych 30+3 i 90+9, których termin ważności byłby wydłużony odpowiednio o 3 lub 9 dni. W taryfie pojawią się także nowe, ciekawe promocje biletowe.
Tradycyjnie, w trzeci weekend września poznaniacy, podobnie jak mieszkańcy innych miast, uporządkują swoje najbliższe otoczenie. Wszystko w ramach międzynarodowego dnia Sprzątania Świata. Osoby, które chcą włączyć się do działania, mogą zgłosić się do Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Poznania, koordynatora wydarzenia.
W czwartek w południe na rondzie Starołęka zderzyły się dwa tramwaje. Ze wstępnych informacji wynika, że poszkodowanych zostało 31 osób, w tym 2 są ciężko ranne. Przyczyny i okoliczności wypadku będą szczegółowo wyjaśniane.
Choć uczniowie dopiero za miesiąc wrócą do szkolnych ławek, poznańskie podstawówki, licea, technika i szkoły branżowe przez całe lato tętnią życiem. Oprócz wakacyjnych remontów, w szybkim tempie realizowane są także oświatowe inwestycje.
8 sierpnia obchodzimy w Polsce Wielki Dzień Pszczół - owadów, które odgrywają istotną rolę dla gospodarki i człowieka. W najbliższym czasie, poczynając od tego weekendu, poznaniacy będą mogli wziąć udział w wydarzeniach o charakterze edukacyjnym, w ramach których poznają życie i potrzeby naszych małych sprzymierzeńców.
Na rondzie Starołęka doszło do zderzenia dwóch tramwajów. Rondo zostało wyłączone z ruchu tramwajowego. Wyznaczono objazdy. Służby apelują, żeby kierowcy omijali dojazdy do ronda.
Konsultacje ze specjalistami, porady dotyczące rehabilitacji po przejściu Covid-19, pokazy ćwiczeń i jogi, porady lekarskie - to wszystko czeka na poznaniaków i poznanianki, którzy wezmą udział w najbliższej Białej Sobocie. Wydarzenie organizowane jest 7 sierpnia na terenie Rodzinnego Ogrodu Działkowego Sypniewo.
Po kolejnych awariach na poznańskim dworcu, jakie miały miejsce w ostatni weekend, Miasto poprosiło PKP Polskie Linie Kolejowe o wyjaśnienia. Oficjalne pismo wystosował w środę Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.
Od czwartku, 5 sierpnia w rejonie ulic Zamenhofa, Piłsudskiego i Wioślarskiej układana będzie ostatnia nawierzchnia jezdni. Organizacja ruchu będzie zmieniać się tam z dnia na dzień. Z kolei na ul. Krzywoustego, na odcinku pomiędzy mostem Królowej Jadwigi a rondem Rataje, zmiany zostaną wprowadzone w piątek, 6 sierpnia.
W piątek, 6 sierpnia na stadionie przy ul. Bułgarskiej Kolejorz podejmie Cracovię Kraków. Aby ułatwić kibicom dotarcie na mecz i powrót do domów oraz w celu utrzymania standardu podróżowania dla pozostałych pasażerów, Zarząd Transportu Miejskiego wzmocni komunikację zbiorową. Spotkanie rozpocznie się o godz. 20.30.
W okolicy powstającej trasy tramwajowej na Naramowice trwają również prace drogowe. Ich postępy wiążą się ze zmianami organizacji ruchu - najbliższe wprowadzone zostaną w nocy z 6 na 7 sierpnia, czyli z piątku na sobotę.