W piątek, 9 września, rusza pierwsza edycja przeglądu teatrów muzycznych "Czas na teatr". Do 12 września w przestrzeniach Auli Artis Collegium Da Vinci oraz Teatru Muzycznego w Poznaniu widzowie będą mogli zobaczyć spektakle: "Cesarz", "Thrill me. Historia Leopolda i Loeba", "Mury Jerycha" oraz "Irena", w których wystąpią artyści znani ze scen najlepszych teatrów muzycznych w kraju.
Rozpoczęła się budowa przejścia dla pieszych przez ul. Szczepankowo przy skrzyżowaniu z ul. Nad Łężynką. Dzięki temu mieszkańcy, a szczególnie dzieci w drodze do szkoły, będą mogli bezpieczniej przekraczać jezdnię.
Mieszkańcy ul. Grodziskiej zyskali wygodne dojście do domów, natomiast w rejonie skrzyżowania ulic Koszalińskiej i Krajeneckiej powstaną oprócz chodników również nowe perony przystankowe.
Lech Poznań zagra w czwartek, 8 września, pierwszy mecz fazy grupowej Ligi Konferencji Europy. Pierwszym rywalem będzie hiszpańskie Villarreal FC. Mecz odbędzie się na wyjeździe.
Od poniedziałku, 12 września, autobusy linii nr 183 pojadą zmienioną trasą przez ulice Garbary i Szelagowską. Z kolei linia nr 176 na wybranych kursach będzie wydłużona do Serbskiej. Zapowiadane już wcześniej zmiany zwiększą możliwości dojazdu do centrum z północy Poznania podczas remontu trasy Poznańskiego Szybkiego Tramwaju. Od 5 września linia nr 190 jest obsługiwana wyłącznie najbardziej pojemnymi autobusami przegubowymi.
Ruszyła sprzedaż biletów na pojedynek piłkarzy Warty Poznań z Lechem Poznań w 10. kolejce PKO Bank Polski Ekstraklasy. Posiadacze karnetów na mecze "Zielonych" mogą już odbierać swoje bilety na derby, natomiast karnetowicze "Kolejorza"mają zagwarantowane swoje miejsca na stadionie.
Jak powinno wyglądać nowoczesne miasto odporne na kryzysy i zagrożenia, zwłaszcza te wynikające z pandemii? Jakie są potrzeby, obawy i priorytety jego mieszkańców? Odpowiedzi na te pytania szukają naukowcy z poznańskich uniwersytetów. Każdy może im pomóc i wziąć udział w ankiecie.
Koncert Andrzeja Rosiewicza, występ Zenona Laskowika, wykłady, warsztaty, spotkania ze specjalistami - wszystkie te atrakcje czekają na poznaniaków i poznanianki podczas tegorocznych targów Viva Seniorzy. Sprzedaż biletów już ruszyła.
Rozpoczął się wrzesień, a z nim nowy rok szkolny i nowy sezon w kulturze. W Bibliotece Raczyńskich na czytelników czeka mnóstwo atrakcji.
Na Winogradach stanęła rzeźba zmarłego w 2020 roku pastora Roberta Gamble. W 2016 roku otrzymał on tytuł Zasłużonego dla Miasta Poznania.
Jeszcze w tym roku poznańskie organizacje pozarządowe zaproponują poznaniakom dodatkowe 39 projektów artystycznych - najwięcej z dziedziny muzyki i sztuk wizualnych oraz edukacji.
Część mieszkań komunalnych będzie mogła zostać wykupionych - tak zdecydowali poznańscy radni. Dzięki temu Miasto w przyszłości będzie w stanie zbudować więcej lokali na wynajem po niskich cenach.
Od 1 września rozpoczęła się akcja deratyzacji na terenie Miasta. Szczury mogą powodować wiele złego w budynkach, m.in. przegryźć kable czy zniszczyć składowane w piwnicach przedmioty. Mogą także wyrządzić szkody w rurach kanalizacyjnych. Przed tym także należy się chronić.
Prace naprawcze potrwają najprawdopodobniej do godzin wieczornych. Na miejsce został wysłany beczkowóz z wodą pitną.
Tradycją stało się już, że w trzeci weekend września odbywają się akcje Sprzątania świata. Tegoroczna, 29. edycja, pod hasłem "Wszystkie śmieci są nasze", będzie miała miejsce w Poznaniu w dniach 16-19 września. Natomiast niektóre wydarzenia towarzyszące rozpoczną się już w tym tygodniu.
22 i 23 września przyszłoroczne maturzystki i maturzyści będą mogli dowiedzieć się wszystkiego egzaminie kończącym szkołę średnią i rekrutacji na studia w roku akademickim 2023/24.
Do 18 września trwają konsultacje dotyczące projektów statutów jednostek pomocniczych Miasta, czyli osiedli, których jest w Poznaniu 42.
W dniach 6-10 września (od wtorku do soboty) niedostępny będzie ciąg pieszo-rowerowy wzdłuż zachodniej strony wiaduktu tramwajowego nad ul. Lechicką.
We wtorek, 6 września, rusza rejestracja na bezpłatne szczepienia przeciwko grypie. Choć Ministerstwo Zdrowia przestało je finansować dla wszystkich, w Poznaniu nadal mogą z nich za darmo skorzystać osoby w wieku 60-75 lat.
Już za kilka dni, 8 września rozpocznie się druga edycja festiwalu rzeźbienia w drewnie Potrwa do niedzieli, 11 września. Poznaniacy będą mogli śledzić zmagania najlepszych artystów z różnych zakątków Europy. W trakcie wydarzenia nie zabraknie także dodatkowych atrakcji. Festiwal odbędzie się w Koszarach Kultury. Drzewa wykorzystywane w konkursie to jabłonie i topole, które powalił orkan Eunice w lutym 2022 r.