Zakończyły się nasadzenia na rynku Łazarskim. Łącznie miejsce to ozdobiło ponad 60 drzew, około 1,2 tys. krzewów, 5,5 tys. sztuk bylin i traw oraz ok. 14,5 tys. roślin cebulowych. Zieleń w pełnej okazałości będzie można podziwiać wiosną i latem.
Znamy zwycięzcę konkursu architektonicznego na projekt pomnika upamiętniającego wypędzenia Wielkopolan w czasie II wojny światowej. Nagrodę główną otrzymała Pracownia Rzeźby "Forma" Karol Badyna z Krakowa. Sąd konkursowy przyznał także wyróżnienia.
Rusza kolejna edycja akcji "Trzymaj ciepło". Program zakłada bezpłatne badania budynków z wykorzystaniem kamery termowizyjnej. Wiedząc, w których miejscach "ucieka" ciepło, łatwiej zaplanować inwestycję termomodernizacyjną.
Betonowe, nieużytkowane przestrzenie zamieniają się w zielone zakątki. Nowe nasadzenia pojawiły się lub w najbliższym czasie pojawią się m.in. na ul. Mickiewicza, Małeckiego i Limanowskiego.
Miasto Poznań od kilku lat realizuje program wspierający prace konserwatorskie przy secesyjnych kamienicach zlokalizowanych na terenie Jeżyc. Tylko w tym roku dotacje do ich remontów wyniosły 500 tys. zł.
Wydawnictwo Miejskie Posnania zaprasza na premierę książki: "Enigma. Poznańskie ślady", która odbędzie się we wtorek, 23 listopada w Centrum Szyfrów Enigma. W przypadku niemieckiej maszyny szyfrującej i roli polskich kryptologów w jej złamaniu sporo zagadek już rozwiązano, ale wiele nadal jest nierozstrzygniętych. W książce podjęto próbę wyjaśnienia niektórych z nich.
Budynek urzędu miasta przy placu Kolegiackim podświetli się dziś na czerwono. Powodem jest obchodzony 22 listopada Międzynarodowy Dzień 22q11. Pod tą niecodzienną nazwą kryje się rzadkie zaburzenie genetyczne - każdego roku w Polsce rodzi się z nim nawet do 300 dzieci.
Świąteczne przysmaki, grzane wino i występy artystyczne - to i wiele więcej czekało na poznaniaków, którzy przyszli w sobotni wieczór na plac Wolności. Betlejem Poznańskie uroczyście otworzył tam Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta miasta.
"Zebra" położona przy skrzyżowaniu ul. Szczepankowo i Roślinnej zyskała dodatkowe oświetlenie poprawiające bezpieczeństwo pieszych.
Od 1990 roku 21 listopada jest ustawowo Dniem Pracownika Socjalnego. To święto wszystkich pracowników służb społecznych, w szczególności pracowników socjalnych, którzy działają na "pierwszej linii frontu".
Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania, wspólnie z insp. Robertem Kasprzykiem, Komendantem Miejskim Policji w Poznaniu podziękowali siedmiorgu policjantom, którzy przyczynili się do ujęcia dwóch sprawców pobicia kierowcy autobusu MPK.
Najbliższy weekend będzie pełen wyjątkowych atrakcji - na poznaniaków i poznanianki czekają festiwale, koncerty oraz wydarzenia sportowe. W sobotę odbędzie się Wege Festiwal Poznań, a w niedzielę wystąpi Kasia Kowalska oraz Poparzeni Kawą Trzy. Miłośnicy biegów mogą zmierzyć się w City Trail, a fani piłki nożnej udać się na mecz Lecha Poznania. Już w tę sobotę odbędzie się oficjalne otwarcie Betlejem Poznańskiego.
Trwają prace w parku im. A. Wodziczki. Do połowy grudnia posadzone zostanie tam 20 drzew, 17 tys. krzewów i ponad 2,5 tys. sztuk bluszczu. Nowe obsadzenia są planowane także w kolejnym roku.
Na początku listopada poznaliśmy wyniki kolejnej edycji Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego. W tym roku odbywała się jego 10. odsłona. O tym, jak przez lata przebiegała realizacja PBO, a także czy warto wprowadzić zmiany w jego zasadach, będzie zastanawiał się specjalnie powołany do tego celu zespół. Odbyło się już pierwsze spotkanie.
Kolejna partia szczepionek przeciw grypie jest dostępna dla poznańskich seniorek i seniorów. To już ostatnia szansa, by zapisać się na szczepienia finansowane z budżetu Miasta. Zarejestrować się można, dzwoniąc na infolinię Poznań Kontakt.
Wzdłuż ul. Szymanowskiego na Piątkowie budowana jest nowa droga rowerowa, a także chodnik. Infrastruktura powstaje na odcinku od ul. Stróżyńskiego do ul. Szeligowskiego, na niezagospodarowanym dotąd terenie od strony os. Jana III Sobieskiego. Liczy ponad 700 metrów.
Miejska aplikacja Smart City Poznań zwyciężyła w kategorii "Narzędzia do komunikacji z obywatelami". Nagroda przyznawana jest za wznoszenie polskiej e-administracji na najwyższy poziom.
W poniedziałek,22 listopada rozpoczynają się prace związane z przebudową kolejnej poznańskiej ulicy osiedlowej. Nieutwardzona do tej pory ul. Mleczowa na Umultowie na odcinku od skweru ks. mjr. R. Marszałka do drogi wewnętrznej zyska nie tylko nową nawierzchnię z betonowej kostki, lecz również kanalizację deszczową wraz z urządzeniami podczyszczającymi i wylotem do rowu melioracyjnego.
Coraz bliżej do zakończenia prac związanych z budową drogi rowerowej wzdłuż ul Grunwaldzkiej, na odcinku od ul. Jugosłowiańskiej do ronda Skubiszewskiego. W najbliższym czasie zmieni się organizacja ruchu w rejonie skrzyżowania ulic Grunwaldzkiej i Jugosłowiańskiej.
Podsumowano opiniowanie koncepcji zmian w układzie drogowym północnej części miasta. Konsultacje społeczne trwały od 4 do 18 października.
Stypendium przysługuje zawodnikom za wybitne osiągnięcia w kategorii seniora. Kandydatów do 6 grudnia mogą zgłaszać poznańskie kluby sportowe, fundacje, stowarzyszenia i związki kultury fizycznej.
Kolejna część chodnika na ul. Wołyńskiej zyskała nową nawierzchnię. Tym razem na odcinku od skrzyżowania z ul. Szydłowską do posesji nr 28 (po stronie wschodniej).
Kiermasz bożonarodzeniowy, koncerty, warsztaty, animacje dla dzieci czy wspólne kolędowanie - to tylko część atrakcji, które czekają podczas tegorocznego Betlejem Poznańskiego. Tym razem oprócz tradycyjnego jarmarku na placu Wolności, klimat świąt zagości także na Łazarzu - przed głównym wejściem do Areny czy na nowo otwartym Rynku Łazarskim.
Przebudowa układu komunikacyjnego w rejonie ronda Rataje jest już bardzo zaawansowana. Aktualnie prace toczą się na odcinku między rondem a mostem Królowej Jadwigi. Obejmują zarówno torowisko tramwajowe, jak i jezdnię oraz chodniki z trasami rowerowymi.
Trwają prace na kolejnym odcinku ul. Święty Marcin. Analiza wykazała, że konieczne będzie wycięcie sześciu drzew, których nie da się przesadzić - w ich miejsce nasadzone jednak zostanie aż 30 nowych. Śliwy i robinie zostaną zastąpione przez wiązy i platany. Pojawią się tam również liczne krzewy, takie jak róże, berberysy czy irgi.
Trwają prace nad projektem nowego Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta Poznania. II etap konsultacji jest podzielony na dwie części. W pierwszej, która rozpocznie się 23 listopada i potrwa do 17 grudnia, odbędzie się cykl debat eksperckich i społecznych z przedstawicielami organizacji pozarządowych oraz rad osiedli.
Zasłanianie ust i nosa jest obowiązkowe w większości zamkniętych pomieszczeń - w tym w budynkach urzędu miasta, w tramwajach, autobusach. Strażnicy miejscy zwiększają częstotliwość kontroli i sprawdzają, czy poznaniacy i poznanianki respektują przepisy - tylko w listopadzie ukarali mandatami niemal 100 osób.
We wtorek, 16 listopada odnotowano przekroczenie stężenia pyłów drobnych PM10. Oznacza to, że osoby posiadające w domach bardziej ekologiczne źródła ciepła nie mogą palić w kominkach opalanych drewnem, piecach kaflowych i kotłach węglowych, nie spełniających wymogów Ekoprojektu. Zakaz obowiązuje w środę, 17 listopada.
Miasto Poznań znalazło się na podium konkursu "Wielkopolska Otwarta dla Osób z Niepełnosprawnościami". Jurorzy docenili Punkt Profilaktyki Intymnej 24h, w którym pomoc znajdą pacjentki i pacjenci niezależnie od stopnia sprawności.
W najbliższym czasie prowadzone będą kolejne prace związane z układaniem ostatniej nawierzchni jezdni w rejonie powstającej trasy tramwajowej na Naramowice. Podczas tych robót m.in. ograniczona zostanie szerokość pasów ruchu na al. Praw Kobiet i zmieniać się będzie tor jazdy na ul. Lechickiej.