Jeszcze tylko przez 2 tygodnie, do 31 lipca, składać można wnioski o dofinansowanie wymiany "kopciucha". W 2023 i 2024 roku można dostać największą dotację na ten cel. Warto się pospieszyć - to ostatni dzwonek, aby uniknąć kary.
Zarząd Zieleni Miejskiej ogłosił przetarg na kompleksową renowację nagrobków zasłużonych osób. Prace mają potrwać do końca października.
U zbiegu ulic Szczepankowo, Michałowo i Ługańskiej trwa budowa ronda. Dzięki niemu do ruchu będzie można włączyć się w sposób płynny i bardziej bezpieczny niż do tej pory.
Od środy, 19 lipca, prace związane z wymianą szyn na łukach na skrzyżowaniu ul. Kórnickiej i Jana Pawła II wchodzą w nowy etap - teraz będą koncentrowały się na pasie przy torowisku łączącym ronda Rataje i Śródka. Ruch samochodowy nadal będzie możliwy, przejście dla pieszych przez torowisko będzie przywrócone przy galerii handlowej.
MPK Poznań rozpoczyna testy kolejnego elektrycznego autobusu. Wiosną tego roku Mercedes-Benz eCitaro G z wysokowydajnymi bateriami NMC 3 uzyskał tytuł Electric Bus Champion 2023. Taki pojazd będzie przewoził pasażerów w stolicy Wielkopolski.
Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych podpisał z generalnym wykonawcą umowę na budowę pierwszego z siedmiu budynków przy ulicy Darzyborskiej. Prace potrwają ok. 12 miesięcy.
Trwa nabór wniosków na dotacje do ogrodów wertykalnych i zielonych dachów. Uzyskać można nawet do 100% zwrotu kosztów. Liczy się kolejność zgłoszeń.
Trwa przebudowa ul. Kolejowej na Łazarzu. Zmienia się ona na całej długości - od ul. Gąsiorowskich do ul. Klaudyny Potockiej. W ramach prac ulica zyska m.in. nową nawierzchnię, a także więcej zieleni.
Wolne Tory czy Stara Rzeźnia to tylko niektóre przykłady terenów, na których w najbliższych latach powstaną atrakcyjne osiedla mieszkaniowe. To jeden z elementów wzmacniania rewitalizacji obszarów w centrum miasta, które zakłada nowe Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Poznania.
Kolejny rok kontynuowana jest termomodernizacja budynków szkół i instytucji oświatowych. Zostaną ocieplone ściany czy wymienione okna. Prace obejmą niemal 15 placówek. Ponadto 7 zyska nową małą retencję.
Od 18 do 31 lipca w związku z budową przyłącza sieci cieplnej do budynku przy ul. Knapowskiego 30 zwężana będzie jezdnia i chodnik na wysokości posesji. W pobliżu skrzyżowania z ul. Dmowskiego może być wprowadzony ruch wahadłowy sterowany ręcznie.
Zakończył się pierwszy etap rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. Miasto prowadziło ją wspólnie z Powiatem Poznańskim. Dla absolwentów podstawówek przygotowano 14 252 miejsca - w tym aż 12 207 w Poznaniu.
W ten weekend mieszkańcy i mieszkanki stolicy Wielkopolski nie będą mogli narzekać na nudę. Czeka na nich kolejna odsłona Łazarskiego Lata lub Noc w Palmiarni, w której oprócz roślin zapewnione będą muzyczne atrakcje. Na kolejnym koncercie #NaFalach zaśpiewa Dawid Kwiatkowski. Nie zabraknie też imprez dla kinomanów, takich jak pokaz oscarowego filmu w ramach Kina #NaWolnym. Z kolei miłośników literatury czeka dwudniowe spotkanie z książką na Sołaczu.
Dzięki odbrukowaniu około 400 metrów kwadratowych na łazarskich ulicach pojawi się więcej zieleni. Poprawi się komfort mieszkania i estetyka okolicy.
W wtorek, 18 lipca, zmieni się organizacja ruchu w związku z przebudową ul. Heleny Modrzejewskiej. To kolejnym etap prac, podczas których pojawi się tam nowa nawierzchnia ulicy i chodnik.
Wzdłuż kamienic na Starym Rynku gotowa jest większość chodników, na których wystawiane są stoliki restauracyjne, poruszają się tam już też piesi. Jeszcze w tym roku Stary Rynek zyska nową nawierzchnię, którą wcześniej przetestowano pod kątem łatwości usuwania zabrudzeń.
Ponad 300 tys. obsłużonych pasażerów w czerwcu i blisko 1,2 mln w pierwszych sześciu miesiącach tego roku - takimi wynikami może pochwalić się Port Lotniczy Poznań-Ławica.
Za kilka tygodni, jeszcze w wakacje, otwarta zostanie nowa kładka pieszo-rowerowa nad Wartą. Połączy ona Owińska z Poznaniem na wysokości Radojewa i zapewni mieszkańcom oraz turystom nowe możliwości komunikacyjne.
Bezpłatne szczepienia, dofinansowanie do in vitro, białe soboty, wsparcie w zachowaniu płodności chorych onkologicznie, Punkt Profilaktyki Intymnej i wielomilionowa pomoc dla poznańskich szpitali - to tylko część działań Miasta, których celem jest jedno: lepsze zdrowie wszystkich poznanianek i poznaniaków.
Przez cały czerwiec trwała rywalizacja o tytuł Rowerowej Stolicy Polski. To była rekordowa edycja - startowały 62 miasta i 90 gmin, udział wzięło ponad 70 tys. uczestników w całej Polsce. Podczas prawie 700 tys. treningów przejechali oni w sumie 12 milionów kilometrów.