Z uwagi na remont płyty Starego Rynku tegoroczny Jarmark Wielkanocny zagości na placu Wolności. Znajdzie się tam ponad 40 stoisk i domków handlowych, w których kupić będzie można m.in. wyroby rękodzielnicze (wianki, kosmetyki, suszone bukiety, biżuterię, skarpety wełniane z wzorami ukraińskimi, wyroby z wosku sojowego oraz ręcznie malowane kurtki, torebki, czapki i plecaki), a także szklane i ceramiczne ozdoby czy cebulki kwiatowe i nasiona.
Na jarmarku będzie można także smacznie zjeść. Głodni i spragnieni znajdą zarówno regionalne smakołyki, jak i przysmaki z najodleglejszych stron Europy.
- Od lat wielkim zainteresowaniem cieszą się oferowane na naszych jarmarkach artykuły spożywcze pochodzące z Litwy, takie jak wiejskie chleby, kindziuki, ziołowe słoniny, smalec, cepeliny czy kresowy kwas chlebowy. Wytrawni smakosze będą mogli skosztować holenderskich, szwajcarskich, włoskich i hiszpańskich serów. Czeka na nich również cała gama greckich produktów z małych rodzinnych przedsiębiorstw, a także polskie miody z przydomowej pasieki oraz podlaskie sękacze i mrowiska. Jak co roku, hitem jarmarku będą zapewne pięknie zdobione pierniki z motywem wielkanocnym, które nie tylko dobrze smakują, ale także ozdobią każdy świąteczny stół - wylicza Iwona Rafińska, prezes spółki Targowiska.
Na Jarmarku Wielkanocnym tradycyjnie będzie można również zaopatrzyć się w rozmaite rodzaje alkoholi - likiery, nalewki, wódki smakowe, destylaty, miody pitne, śliwowice czy polskie wina ekologiczne. Nie zabraknie także twórczych atrakcji. W programie znalazły się propozycje dla dzieci i dorosłych, jak np. zajęcia plastyczne czy warsztaty wikliniarskie.
W przedświąteczny nastrój wprowadzą poznaniaków kolorowe dekoracje, m.in. 4-metrowa palma. Drewniane domki handlowe zostaną przybrane kolorowymi wstążkami i wyglądającymi zza węgła zajączkami.
"Złota Niedziela na Rynku Łazarskim"
W niedzielę, 10 kwietnia wielkanocnym asortymentem zapełnią się także stragany pod nowoczesnym zadaszeniem zmodernizowanego targowiska na rynku Łazarskim. Będzie tam można kupić m.in. serwetki, koszyczki, bazie i świąteczne dekoracje, a także gadżety związane z gwarą wielkopolską. Na jednym ze straganów, we współpracy z kawiarnią Pączuś i kawusia, zorganizowana zostanie sprzedaż delikatesów, z której dochód przekazany będzie na rzecz ukraińskich dzieci. Do udziału w akcji zgłosiło się również kilka łazarskich lokali gastronomicznych, które poczęstują odwiedzających przygotowanymi potrawami, będzie także można zamówić u nich przysmaki na świąteczny stół.
- "Złota Niedziela na Rynku Łazarskim" to jednak nie tylko kiermasz handlowy, ale także atrakcje kulturalne. Świątecznej atmosfery dopełnią występy oraz warsztaty i animacje dla dzieci i dorosłych - zaznacza Iwona Rafińska.
Na najmłodszych czekają m.in. wielkie bańki mydlane, skręcane balony i warsztaty plastyczne. Dzieci będą lepić w glinie, malować drewniane ozdoby wielkanocne czy ozdabiać wtyropianowe jaja i tekturowe ptaki. Mali goście będą także mogli posłuchać występu Wujka Ogórka oraz Moniki Kijek (która zaśpiewa piosenki z bajek i filmów Disneya).
Osoby, które przyjdą na rynek Łazarski, będą mogły spróbować własnoręcznej pracy w drewnie. W planach jest także wspólne wykonanie ekologicznej rzeźby z tego materiału. Drewniana instalacja, która umiejscowiona zostanie na pobliskim terenie zielonym, może stać się schronieniem dla ptaków. W programie znalazły się też warsztaty zdobienia babeczek i robienia ozdób wiosennych.
Ci, którzy chcieliby dowiedzieć się, jak wygląda życie osób z niepełnosprawnościami, będą mogli zwiedzić Niewidzialną Ulicę. To wyjątkowa, interaktywna wystawa umieszczona w ciemności. Rolę przewodników pełnią tam osoby niewidome lub słabowidzące.
Swoje stoisko na rynku Łazarskim będą mieli także ukraińscy artyści, którzy będą prezentować swoje prace i zapraszać do działań twórczych.
AJ