Jerzy Krysiak, obecny dyrektor MCIK, odchodzi na emeryturę po 15 latach pracy na swoim stanowisku. W czasie, gdy zarządzał Centrum, jednostka ta stale powiększała zakres usług dla osób w kryzysie. 13 kwietnia zastąpi go Stella Gołębiewska.
Stella Gołębiewska jest socjolożką, mediatorką sądową i wieloletnią pracowniczką samorządową, która także w ostatnich latach aktywnie działała na rzecz osób dotkniętych kryzysem życiowym i doświadczających przemocy. Teraz swoje ogromne doświadczenie i umiejętności będzie mogła wykorzystać w nowym miejscu, które na co dzień udziela specjalistycznego wsparcia i poradnictwa osobom w trudnym położeniu. Miejskie Centrum Interwencji Kryzysowej to placówka oferująca całodobowe schronienie, niezwykle ważna w aspekcie zapewnienia ochrony i bezpieczeństwa osobom wymagającym interwencyjnego działania.
Stella Gołębiewska jako pełnomocniczka Prezydenta Miasta Poznania ds. polityki równościowej rozwijała projekty, które służyły umacnianiu równości i różnorodności społecznej w mieście. Koordynowała trzy edycje Poznańskiego Tygodnia Tolerancji.
Razem z poznańskimi organizacjami pozarządowymi przyczyniła się do powstania mieszkania interwencyjnego - ważnego dla środowisk osób wykluczonych ze względu na tożsamość płciową i doświadczających przemocy. W ostatnim czasie również z przedstawicielami III sektora zainicjowała prace nad koncepcją innowacyjnego mieszkania wspieranego dla osób zależnych w oparciu o ich środowisko życia. Jej zasługą jest zbudowanie mocnego fundamentu współpracy między samorządem, a organizacjami pozarządowymi w ramach Komisji Dialogu Obywatelskiego.
- Bardzo dziękuję wszystkim, z którymi miałam możliwość współpracować - mówi Stella Gołębiewska. - Dziękuję za wspólną troskę o Poznań. To dla mnie bardzo ważne, że mogłam współtworzyć rozwiązania na rzecz osób doświadczających nierównego traktowania. Dobrą energię i zaangażowanie wielu ukierunkowaliśmy na poszukiwanie rozwiązań pozwalających każdej osobie w naszym mieście żyć zgodnie ze swoimi wartościami i wyborami.
Od 13 kwietnia obowiązki pełnomocniczki ds. polityki równościowej pełnić będzie Agnieszka Zawadzka, pracująca obecnie w Urzędzie Miasta Poznania. To przedsiębiorczyni, menadżerka i aktywistka społeczna, szczególnie zainteresowana zrównaniem możliwości i pozycji kobiet w życiu społecznym oraz zawodowym. W ostatnich latach związała się z administracją samorządową, gdzie była odpowiedzialna za realizację polityki senioralnej i prorodzinnej. Ostatnio była zaangażowana w działanie Miejskiego Punktu Pomocy na rzecz uchodźczyń i uchodźców z Ukrainy.
Jest absolwentką poznańskiej Akademii Ekonomicznej, jak również studiów Master of Business Administration w Szkole Głównej Menedżerskiej w Warszawie. Agnieszka Zawadzka będzie odpowiedzialna za dalsze kreowanie polityki miejskiej w zakresie równego traktowania obywateli i obywatelek. Jej celem będzie również podejmowanie działań na rzecz promowania różnorodności i równości szans oraz włączania społecznego w sferach takich jak płeć, wiek, niepełnosprawność, orientacja seksualna, pochodzenie etniczne i narodowe, religia oraz status społeczno-ekonomiczny. Co ważne, nowa pełnomocniczka zamierza kontynuować współpracę z organizacjami społecznymi działającymi na rzecz przeciwdziałania dyskryminacji i sprawiedliwości społecznej.
WZiSS/AW