Na początku marca Powiatowy Urząd Pracy w Poznaniu otworzył punkt informacyjny dla osób przybywających z Ukrainy. Uciekający przed wojną obywatele tego kraju mogą tam zapoznać się z aktualnymi ofertami pracy w stolicy Wielkopolski i okolicach.
- Obecnie punkt informacyjny odwiedza ok. 40 osób dziennie. W zdecydowanej większości są to kobiety, często z wyższym wykształceniem - wiele z nich posiada kwalifikacje pedagogiczne, są też pielęgniarki ze średnim wykształceniem. Rzadziej pojawiają się osoby z doświadczeniem w branży handlowej czy produkcyjnej. Te w pierwszej kolejności chciałyby podjąć pracę w zawodzie, ale realnie oceniają sytuację i są zainteresowane też ofertami zatrudnienia poniżej ich kwalifikacji - mówi Małgorzata Pawlak, dyrektorka Powiatowego Urzędu Pracy w Poznaniu.
Punkt działa w siedzibie PUP przy ul. Czarnieckiego 9, od poniedziałku do piątku, w godz. 8:00-14:30. Porady są udzielane również w języku ukraińskim. W godz. 8:00-14:30 funkcjonuje także infolinia dla obywateli Ukrainy: w j. polskim - tel. 512 360 258, w j. ukraińskim - tel. 512 360 273.
Urząd pracy uruchomił również specjalny kontakt dla pracodawców, którzy chcieliby zaoferować zatrudnienie. Przedsiębiorcy mogą zgłaszać swoje oferty pracy w ramach uproszczonej procedury, czyli podając podstawowe dane dotyczące stanowiska, wymagań dla kandydatów i danych kontaktowych. Oferty można przesyłać na adres pracadlaukrainy@poznan.praca.gov.pl. W przypadku pytań pracodawców, w urzędzie pracy funkcjonuje specjalna infolinia 533 302 788.
- Aktualnie ponad 180 pracodawców zgłosiło już zainteresowanie zatrudnieniem obywateli Ukrainy. Jednocześnie do PUP w Poznaniu wpłynęło już ponad 2150 powiadomień o zatrudnieniu - dodaje Małgorzata Pawlak.
Jak zatrudnić obywateli Ukrainy?
Miasto Poznań uruchamia bezpłatne szkolenia dotyczące prawnych aspektów pobytu i zatrudniania obywateli Ukrainy. Najbliższe odbędą się 11 oraz 25 kwietnia.
- Specustawa z 12 marca pozwoliła znacząco uprościć zasady zatrudniania Ukrainek i Ukraińców. Jednocześnie wśród pracodawców widać rosnące zainteresowanie powierzaniem pracy obywatelom tego kraju - mówi Joanna Jajus, dyrektorka Wydziału Działalności Gospodarczej i Rolnictwa UMP. - Podczas szkoleń dedykowanych m.in. przedsiębiorcom omówione zostaną najważniejsze zmiany i ułatwienia w przepisach, zarówno z punktu widzenia pracodawcy, jak i pracownika.
Szkolenia odbędą się online. Wymagana jest rejestracja. Więcej informacji można znaleźć na stronie poznan.pl. Organizatorem jest Polska Fundacja Przedsiębiorczości oraz Poznań Biznes Partner, czyli ośrodek doradczo-szkoleniowy Wydziału Działalności Gospodarczej i Rolnictwa urzędu miasta.
Przypomnijmy, według obowiązujących przepisów obywatele Ukrainy, którzy przybyli do Polski od 24 lutego tego roku z powodu zagrożenia wojną, a także Ukrainki i Ukraińcy, którzy do tej pory legalnie przebywali i pracowali w Polsce - mogą pracować bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę lub oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy.
Ponadto Ukrainki i Ukraińcy mogą być legalnie zatrudnieni w Polsce bez żadnych dodatkowych formalności. Wystarczy, że pracodawca złoży do powiatowego urzędu pracy "Powiadomienie o powierzeniu wykonywania pracy obywatelowi Ukrainy" w terminie 14 dni od momentu zatrudnienia. Może to zrobić za pośrednictwem strony praca.gov.pl.
JZ